Socio Oficial

Awakenings Festival 2016

  • Spaarnwoude, Países Bajos
  • 25-26 Junio 2016
  • Electrónica
  • House
  • Techno
Awakenings Festival 2016
Ya pasó

No te pierdas la próxima edición

1 / 6
1 / 6

Dutch techno's biggest event

AwakeningsFestival2016AwakeningsFestival2016AwakeningsFestival2016AwakeningsFestival2016AwakeningsFestival2016AwakeningsFestival2016AwakeningsFestival2016AwakeningsFestival2016AwakeningsFestival2016AwakeningsFestival2016AwakeningsFestival2016AwakeningsFestival2016AwakeningsFestival2016AwakeningsFestival2016AwakeningsFestival2016AwakeningsFestival2016AwakeningsFestival2016AwakeningsFestival2016AwakeningsFestival2016AwakeningsFestival2016AwakeningsFestival2016AwakeningsFestival2016AwakeningsFestival2016AwakeningsFestival2016AwakeningsFestival2016AwakeningsFestival2016AwakeningsFestival2016AwakeningsFestival2016AwakeningsFestival2016AwakeningsFestival2016AwakeningsFestival2016AwakeningsFestival2016AwakeningsFestival2016AwakeningsFestival2016AwakeningsFestival2016AwakeningsFestival2016AwakeningsFestival2016AwakeningsFestival2016AwakeningsFestival2016AwakeningsFestival2016AwakeningsFestival2016AwakeningsFestival2016AwakeningsFestival2016AwakeningsFestival2016AwakeningsFestival2016AwakeningsFestival2016AwakeningsFestival2016AwakeningsFestival2016AwakeningsFestival2016AwakeningsFestival2016

Awakenings Festival is the highlight of the Dutch techno music calendar. Away from their Amsterdam base, the Awakenings team have been bringing the very finest in world techno to Spaarnwoude's beautiful, lush meadows and forest, producing two days and eight stages of electronic mayhem.

Dependably huge lineups put old-school pioneers alongside more recently risen stars, with the likes of Len Faki, Richie Hatwin and Sven Väth joined by Tale of Us, Eats Everything and loads more.

Awakenings' unparalleled reputation for one-of-a-kind staging and spectacular effects comes with them to Spaarnwoude every year. As Awakenings Festival closes in on 20 years, it remains one of the most important electronic events in Europe.

Cabezas de cartel

  • Sven Väth
  • Loco Dice
  • Adam Beyer
  • Ricardo Villalobos
  • Maceo Plex
  • Nina Kraviz
  • Chris Liebing
  • Joseph Capriati

Cartel


Area V

  • Melon
    12:00 - 13:30
  • Job Jobse
    13:30 - 15:00
  • Henrik Schwarz [live]
    15:00 - 16:00
  • Adriatique
    16:00 - 17:30
  • Sven Väth
    17:30 - 19:30
  • Pan-Pot
    19:30 - 21:15
  • Joris Voorn
    21:15 - 23:00

Area W

  • William Kouam Djoko
    12:00 - 14:00
  • Apollonia
    14:00 - 16:00
  • Recondite [live]
    16:00 - 17:00
  • Ricardo Villalobos
    17:00 - 19:00
  • Loco Dice
    19:00 - 21:00
  • Adam Beyer
    21:00 - 23:00

Area X

  • Reinier Zonneveld [live]
    12:00 - 14:00
  • Markantonio & Luigi Madonna
    14:00 - 16:00
  • Secret Cinema & Egbert
    16:00 - 18:00
  • Matador [live]
    18:00 - 19:00
  • Maceo Plex
    19:00 - 21:00
  • Joseph Capriati
    21:00 - 23:00

Area Y

  • Stranger
    12:00 - 14:00
  • Sam Paganini
    14:00 - 15:45
  • Marcel Dettmann
    15:45 - 17:30
  • Dave Clarke
    17:30 - 19:15
  • Len Faki
    19:15 - 21:00
  • Chris Liebing
    21:00 - 23:00

Area Z

  • Jeff Rushin
    12:00 - 13:30
  • Vril [live]
    13:30 - 14:30
  • Edge of Motion
    14:30 - 16:00
  • The Advent & Industrialyzer
    16:00 - 17:30
  • Dax J
    17:30 - 19:00
  • AnD
    19:00 - 20:00
  • Fatima Hajji
    20:00 - 21:30
  • PETDuo
    21:30 - 23:00

Area A

  • Florinsz Janvier
    12:00 - 14:00
  • Robag Wruhme
    14:00 - 16:00
  • Gui Boratto [live]
    16:00 - 17:30
  • Jackmaster
    17:30 - 19:15
  • Mind Against
    19:15 - 21:00
  • Bicep
    21:00 - 23:00

Area B

  • Albert van Abbe
    12:00 - 13:45
  • Haeken
    13:45 - 15:30
  • Rødhåd & Alex.Do
    15:30 - 17:30
  • Karenn (Blawan & Pariah) [live]
    17:30 - 19:00
  • Ben Klock
    19:00 - 21:00
  • Nina Kraviz
    21:00 - 23:00

Area C

  • Bram Fidder
    12:00 - 13:45
  • Sonja Moonear
    13:45 - 15:30
  • Extrawelt [live]
    15:30 - 16:45
  • Joris Delacroix & The Avener
    16:45 - 18:15
  • Monkey Safari
    18:15 - 19:45
  • Kollektiv Turmstrasse [live]
    19:45 - 21:15
  • Stephan Bodzin [live]
    21:15 - 23:00


Area V

  • Bart Skils
    12:00 - 13:30
  • Ida Engberg
    13:30 - 15:00
  • Dense & Pika
    15:00 - 16:30
  • Nicole Moudaber & Victor Calderone
    16:30 - 18:00
  • Pan-Pot
    18:00 - 19:30
  • Alan Fitzpatrick
    19:30 - 21:00
  • Adam Beyer
    21:00 - 23:00

Area W

  • Joran van Pol
    12:00 - 14:00
  • Maya Jane Coles
    14:00 - 16:00
  • Jon Gaiser [live]
    16:00 - 17:00
  • Paco Osuna
    17:00 - 19:00
  • Marco Carola
    19:00 - 21:00
  • Joseph Capriati
    21:00 - 23:00

Area X

  • Abstract Division & Tim Wolff
    12:00 - 13:30
  • Scuba & Boddika
    13:30 - 15:15
  • Nina Kraviz & Exos
    15:15 - 17:15
  • Dave Clarke & DJ Bone
    17:15 - 19:00
  • Jeff Mills
    19:00 - 21:00
  • Ben Klock & Marcel Dettmann
    21:00 - 23:00

Area Y

  • Hito
    12:00 - 14:00
  • Fabio Florido
    14:00 - 15:30
  • The Martinez Brothers
    15:30 - 17:15
  • Chris Liebing
    17:15 - 19:15
  • Maceo Plex
    19:15 - 21:00
  • Richie Hawtin
    21:00 - 23:00

Area Z

  • DJ Red
    12:00 - 14:00
  • Clouds [live]
    14:00 - 15:00
  • Voices From the Lake [live]
    15:00 - 16:45
  • DVS1
    16:45 - 18:15
  • Oscar Mulero
    18:15 - 19:45
  • Rødhåd
    19:45 - 21:15
  • Speedy J
    21:15 - 23:00

Area A

  • Prunk
    12:00 - 14:00
  • Alle Farben
    14:00 - 15:45
  • Oliver Schories [live]
    15:45 - 16:45
  • Oliver Koletzki
    16:45 - 18:15
  • Noir & Hayze [live]
    18:15 - 19:45
  • Dominik Eulberg & Gabriel Ananda
    19:45 - 21:15
  • De Sluwe Vos
    21:15 - 22:45

Area B

  • Awanto 3
    12:00 - 14:00
  • Schwarzmann (Henrik Schwarz & Âme) [live]
    14:00 - 15:30
  • Damian Lazarus
    15:30 - 17:15
  • Luciano
    17:15 - 19:15
  • Sven Väth
    19:15 - 21:15
  • Len Faki
    21:15 - 23:00

Area C

  • Michel de Hey & Ici Sans Merci
    12:00 - 14:30
  • Agoria
    14:30 - 16:30
  • andhim
    16:30 - 18:15
  • KiNK [live]
    18:15 - 19:15
  • Joris Voorn
    19:15 - 21:15
  • Kölsch
    21:15 - 22:45
AwakeningsFestival2016AwakeningsFestival2016AwakeningsFestival2016AwakeningsFestival2016AwakeningsFestival2016AwakeningsFestival2016AwakeningsFestival2016AwakeningsFestival2016AwakeningsFestival2016AwakeningsFestival2016AwakeningsFestival2016AwakeningsFestival2016AwakeningsFestival2016AwakeningsFestival2016AwakeningsFestival2016AwakeningsFestival2016AwakeningsFestival2016AwakeningsFestival2016AwakeningsFestival2016AwakeningsFestival2016AwakeningsFestival2016AwakeningsFestival2016AwakeningsFestival2016AwakeningsFestival2016AwakeningsFestival2016AwakeningsFestival2016AwakeningsFestival2016AwakeningsFestival2016AwakeningsFestival2016AwakeningsFestival2016AwakeningsFestival2016AwakeningsFestival2016AwakeningsFestival2016AwakeningsFestival2016AwakeningsFestival2016AwakeningsFestival2016AwakeningsFestival2016AwakeningsFestival2016AwakeningsFestival2016AwakeningsFestival2016AwakeningsFestival2016AwakeningsFestival2016AwakeningsFestival2016AwakeningsFestival2016AwakeningsFestival2016AwakeningsFestival2016AwakeningsFestival2016AwakeningsFestival2016AwakeningsFestival2016AwakeningsFestival2016

Open green spaces and thick, beautiful forest make up Awakenings Festival's traditional home at Spaarnwoude. It's a short trip north-west of Amsterdam, in the famous Velsen Valley.


Dirección

Spaarnwoude / Houtrak, Spaarnwoude, 2064, Países Bajos

Preguntas frecuentes

Amsterdam Schiphol is the closest airport to the festival site. From there, trains run into Amsterdam every 10 minutes and take just over 16 minutes to arrive at Amsterdam Centraal.

The best way get to the festival is to take the tram to Sloterdijk and then use the official shuttle buses from there.

Minimum age of entry is 18. ID is required.

Running times are usually announced via the Facebook page before the event, in 2015 the festival started at 12.00 and finished at 23:00.

Ya pasó

No te pierdas la próxima edición