Official Partner

Awakenings Festival 2015

  • Spaarnwoude, Netherlands
  • 27-28 June 2015
  • Electronic
  • Techno
Awakenings Festival 2015
Past

Don’t miss the next one

1 / 6
1 / 6

The pinnacle of the Dutch techno calendar

AwakeningsFestival2015AwakeningsFestival2015AwakeningsFestival2015AwakeningsFestival2015AwakeningsFestival2015AwakeningsFestival2015AwakeningsFestival2015AwakeningsFestival2015AwakeningsFestival2015AwakeningsFestival2015AwakeningsFestival2015AwakeningsFestival2015AwakeningsFestival2015AwakeningsFestival2015AwakeningsFestival2015AwakeningsFestival2015AwakeningsFestival2015AwakeningsFestival2015AwakeningsFestival2015AwakeningsFestival2015AwakeningsFestival2015AwakeningsFestival2015AwakeningsFestival2015AwakeningsFestival2015AwakeningsFestival2015AwakeningsFestival2015AwakeningsFestival2015AwakeningsFestival2015AwakeningsFestival2015AwakeningsFestival2015AwakeningsFestival2015AwakeningsFestival2015AwakeningsFestival2015AwakeningsFestival2015AwakeningsFestival2015AwakeningsFestival2015AwakeningsFestival2015AwakeningsFestival2015AwakeningsFestival2015AwakeningsFestival2015AwakeningsFestival2015AwakeningsFestival2015AwakeningsFestival2015AwakeningsFestival2015AwakeningsFestival2015AwakeningsFestival2015AwakeningsFestival2015AwakeningsFestival2015AwakeningsFestival2015AwakeningsFestival2015

Away from the Gashouder for another spectacular weekend out west, Awakenings Festival 2015 plants the best of techno and harder-edged house in the natural beauty of Spaarnwoude.

The Awakenings powerhouse has been rumbling on for almost two decades, and the 2015 edition will once again boast international favourites alongside up-and-comers, taking stock of another 12 months at the sharp end of European and world techno.

Expect off-the-scale production and even bigger sound, all bundled up into one of the stand-out events in electronic music.

Headliners

  • Sven Väth
  • Chris Liebing
  • Ricardo Villalobos
  • Richie Hawtin

Lineup


Area V

  • Job Jobse & Tom Trago
    12:00 - 15:00
  • Joris Voorn
    15:00 - 17:00
  • Sven Väth
    17:00 - 19:00
  • Joseph Capriati
    19:00 - 21:00
  • Len Faki
    21:00 - 23:00

Area W

  • Ellias Mazian
    12:00 - 13:30
  • Hector
    13:30 - 15:00
  • Luciano
    15:00 - 17:00
  • Loco Dice
    17:00 - 19:00
  • Adam Beyer
    19:00 - 21:00
  • Richie Hawtin
    21:00 - 23:00

Area X

  • Doka
    12:00 - 13:30
  • Sandrien
    13:10 - 15:00
  • Jimmy Edgar
    15:00 - 16:30
  • Jeff Mills
    16:30 - 18:30
  • DVS1
    18:30 - 20:00
  • Dave Clarke
    20:00 - 21:30
  • Nina Kraviz
    21:30 - 23:00

Area Y

  • Ryan Elliott
    12:00 - 13:45
  • Scuba
    13:45 - 15:30
  • Ben Klock
    15:30 - 17:30
  • Speedy J
    17:30 - 19:30
  • TRADE (Surgeon & Blawan)
    19:30 - 21:00
  • Chris Liebing
    21:00 - 23:00

Area Z

  • Billy Nasty & Tim Wolff
    12:00 - 14:15
  • Cari Lekebusch & Joel Mull
    14:15 - 16:15
  • Secret Cinema & Egbert
    16:15 - 18:00
  • Carl Craig
    18:00 - 19:45
  • The Advent [live]
    19:45 - 20:45
  • Miss Djax
    20:45 - 22:00
  • Fatima Hajji
    22:00 - 23:00

Area A

  • KERK!
    12:00 - 13:30
  • Eats Everything
    13:30 - 15:00
  • 2000andOne
    15:00 - 16:30
  • Julio Bashmore
    16:30 - 18:00
  • Maya Jane Coles
    18:00 - 19:30
  • De Sluwe Vos
    19:30 - 21:00
  • VisionQuest (Lee Curtic, Ryan Crosson, Shaun Reeves)
    21:00 - 23:00

Area B

  • Jean Pierre Enfant
    12:00 - 13:45
  • Dense & Pika [live]
    13:45 - 14:45
  • Rebekah
    14:45 - 16:30
  • Marcel Dettmann
    16:30 - 18:15
  • Henrik Schwarz [live]
    18:15 - 19:30
  • Maetrik
    19:30 - 21:15
  • Pan-Pot
    21:15 - 23:00

Area C

  • Molly & Awanto3
    12:00 - 13:30
  • Illesnoise
    13:30 - 15:00
  • Agoria
    15:00 - 16:45
  • KiNK [live]
    16:45 - 18:00
  • Klangkarussell [DJ set]
    18:00 - 19:45
  • Monkey Safari
    19:45 - 21:15
  • Gabriel Ananda & Dominik Eulberg
    21:15 - 23:00


Area V (Drumcode)

  • Joel Mull
    12:00 - 14:00
  • Sam Paganini
    14:00 - 14:45
  • Paul Ritch
    14:45 - 16:30
  • Alan Fitzpatrick
    16:30 - 18:00
  • Pan-Pot
    18:00 - 19:30
  • Maceo Plex
    19:30 - 21:00
  • Adam Beyer & Ida Engberg
    21:00 - 23:00

Area W (OPEN-AIR)

  • Ici Sans Merci
    12:00 - 13:45
  • Ilario Alicante
    13:45 - 14:45
  • Recondite
    14:45 - 15:45
  • Tale Of Us
    15:45 - 17:30
  • Ricardo Villalobos
    17:30 - 19:15
  • Joseph Capriati
    19:15 - 21:00
  • Sven Väth
    21:00 - 23:00

Area X (TENT)

  • Jasper Wolff & Maarten Middendorf
    12:00 - 13:30
  • Boddika
    13:30 - 15:00
  • Nicole Moudaber
    15:00 - 16:30
  • Gary Beck
    16:30 - 18:00
  • _UNSUBSCRIBE_ (Dave Clarke & Mr. Jones)
    18:00 - 19:30
  • Len Faki
    19:30 - 21:00
  • Ben Klock & Marcel Dettmann
    21:00 - 23:00

Area Y (MINUS)

  • Fabio Florido
    12:00 - 13:30
  • Julian Jeweil
    13:30 - 15:00
  • Joran van Pol
    15:00 - 16:30
  • Matador
    16:30 - 18:00
  • Paco Osuna
    18:00 - 20:00
  • Gaiser
    20:00 - 21:00
  • Richie Hawtin
    21:00 - 23:00

Area Z (ELECTRIC DELUXE)

  • Subjected
    12:00 - 13:45
  • Shifted
    13:45 - 14:45
  • AnD
    14:45 - 16:30
  • Karenn (Blawan & Pariah)
    16:30 - 17:30
  • Rødhåd
    17:30 - 19:30
  • Collabs 3000 (Chris Liebing & Speedy J)
    19:30 - 23:00

Area A (TENT)

  • Delicatesse
    12:00 - 13:00
  • Alex Salvador
    13:00 - 14:15
  • Joris Delacroix
    14:15 - 15:45
  • Alle Farben
    15:45 - 17:15
  • andhim
    17:15 - 19:00
  • Oliver Koletzki
    19:00 - 20:30
  • De Sluwe Vos
    20:30 - 21:30
  • Karotte
    21:30 - 23:00

Area C (JORIS VOORN & FRIENDS)

  • Anton Pieete
    12:00 - 13:30
  • Nic Fanciuli
    13:30 - 15:00
  • Apollonia
    15:00 - 17:00
  • Guti
    17:00 - 18:00
  • Henrik Schwarz
    18:00 - 19:30
  • Joris Voorn
    19:30 - 21:30
  • Kolsch
    21:30 - 23:00

Area B (HARDTECHNO)

  • Mike Drama
    12:00 - 13:00
  • Greg Notill
    13:00 - 14:00
  • Julyukie
    14:00 - 15:00
  • O.B.I. & ViperXXL
    15:00 - 16:15
  • Boris S.
    16:15 - 17:00
  • Lukas & Fernanda Martins
    17:00 - 18:30
  • No.Dolls (Daniela Haverbeck & Candy Cox)
    18:30 - 20:00
  • Golpe & SveTec
    20:00 - 21:30
  • PETDuo
    21:30 - 23:00
AwakeningsFestival2015AwakeningsFestival2015AwakeningsFestival2015AwakeningsFestival2015AwakeningsFestival2015AwakeningsFestival2015AwakeningsFestival2015AwakeningsFestival2015AwakeningsFestival2015AwakeningsFestival2015AwakeningsFestival2015AwakeningsFestival2015AwakeningsFestival2015AwakeningsFestival2015AwakeningsFestival2015AwakeningsFestival2015AwakeningsFestival2015AwakeningsFestival2015AwakeningsFestival2015AwakeningsFestival2015AwakeningsFestival2015AwakeningsFestival2015AwakeningsFestival2015AwakeningsFestival2015AwakeningsFestival2015AwakeningsFestival2015AwakeningsFestival2015AwakeningsFestival2015AwakeningsFestival2015AwakeningsFestival2015AwakeningsFestival2015AwakeningsFestival2015AwakeningsFestival2015AwakeningsFestival2015AwakeningsFestival2015AwakeningsFestival2015AwakeningsFestival2015AwakeningsFestival2015AwakeningsFestival2015AwakeningsFestival2015AwakeningsFestival2015AwakeningsFestival2015AwakeningsFestival2015AwakeningsFestival2015AwakeningsFestival2015AwakeningsFestival2015AwakeningsFestival2015AwakeningsFestival2015AwakeningsFestival2015AwakeningsFestival2015

North-east of Amsterdam and snug in the Haarlem countryside, the Velsen Valley's glorious meadows and thick woodland are a dab-hand at electronic music festivals.

And if you're up for a spot of golf, the Netherlands' largest public course is in the area.


Address

Spaarnwoude Recreation Ground, Spaarnwoude, 2064, Netherlands

FAQs

Doors open at 12:00 on Saturday 27 and close at 23:00 on Sunday 28.

Yes, you must be 18 to attend.

Past

Don’t miss the next one