Awakenings Festival 2017

  • Spaarnwoude, Netherlands
  • 24-25 June 2017
  • Electronic
  • House
  • Techno
Awakenings Festival 2017
Info

Keep updated

1 / 6
1 / 6

Techno's spiritual home

AwakeningsFestival2017AwakeningsFestival2017AwakeningsFestival2017AwakeningsFestival2017AwakeningsFestival2017AwakeningsFestival2017AwakeningsFestival2017AwakeningsFestival2017AwakeningsFestival2017AwakeningsFestival2017AwakeningsFestival2017AwakeningsFestival2017AwakeningsFestival2017AwakeningsFestival2017AwakeningsFestival2017AwakeningsFestival2017AwakeningsFestival2017AwakeningsFestival2017AwakeningsFestival2017AwakeningsFestival2017AwakeningsFestival2017AwakeningsFestival2017AwakeningsFestival2017AwakeningsFestival2017AwakeningsFestival2017AwakeningsFestival2017AwakeningsFestival2017AwakeningsFestival2017AwakeningsFestival2017AwakeningsFestival2017AwakeningsFestival2017AwakeningsFestival2017AwakeningsFestival2017AwakeningsFestival2017AwakeningsFestival2017AwakeningsFestival2017AwakeningsFestival2017AwakeningsFestival2017AwakeningsFestival2017AwakeningsFestival2017AwakeningsFestival2017AwakeningsFestival2017AwakeningsFestival2017AwakeningsFestival2017AwakeningsFestival2017AwakeningsFestival2017AwakeningsFestival2017AwakeningsFestival2017AwakeningsFestival2017AwakeningsFestival2017

Awakenings Festival is the June weekender of the legendary Dutch techno brand. Taking its unrivalled lineup north of its Amsterdam base and to Spaarnwoude's beautiful open spaces, eight stages of electronic wonder explore the forefront of European and world techno.

Pitting household names against up-and-coming stars, Awakenings has become a ground of discovery, allowing techno-lovers to sample the latest directions and sounds from within the genre.

2016's lineup included Nina Kraviz, Sven Väth, KiNK and Ida Engberg, who all span tracks under immense production levels and unique staging.

Headliners

  • Maceo Plex
  • Nina Kraviz
  • The Black Madonna
  • Claptone
  • Adam Beyer
  • Chris Liebing
  • Ricardo Villalobos
  • Sven Väth

Lineup


Area V

  • Olivier Weiter
    12:00 - 14:00
  • De Sluwe Vos
    14:00 - 15:45
  • Henrik Schwarz [live]
    15:45 - 17:00
  • Sven Väth
    17:00 - 19:00
  • Joris Voorn
    19:00 - 21:00
  • Pan-Pot
    21:00 - 23:00

Area W

  • Ferro
    12:00 - 14:00
  • Agents of Time [live]
    14:00 - 15:00
  • Hot Since 82
    15:00 - 17:00
  • Ricardo Villalobos
    17:00 - 19:00
  • Paco Osuna
    19:00 - 21:00
  • Maceo Plex
    21:00 - 23:00

Area X

  • Luuk van Dijk
    12:00 - 13:30
  • B.Traits
    13:30 - 15:00
  • ANNA & Monika Kruse
    15:00 - 17:00
  • Reinier Zonneveld & Secret Cinema
    17:00 - 19:00
  • Joseph Capriati
    19:00 - 21:00
  • Adam Beyer
    21:00 - 23:00

Area Y

  • Tim Wolff
    12:00 - 13:45
  • Amelie Lens
    13:45 - 15:15
  • Nastia
    15:15 - 16:45
  • Colin Benders [live]
    16:45 - 17:45
  • Ben Klock
    17:45 - 19:30
  • Chris Liebing
    19:30 - 21:15
  • Len Faki
    21:15 - 23:00

Area Z

  • Arjun Vagale
    12:00 - 14:00
  • Klaudia Gawlas
    14:00 - 15:30
  • Ritzi Lee [live]
    15:30 - 16:30
  • Blawan & Dasha Rush
    16:30 - 18:30
  • DJ Rush
    18:30 - 20:00
  • Dax J
    20:00 - 21:30
  • Fatima Hajji
    21:30 - 23:00

Area A

  • Jeff Rushin
    12:00 - 13:45
  • Artefakt [live]
    13:45 - 14:45
  • Luke Hess
    14:45 - 16:15
  • Overmono (Truss & Tessela)
    16:15 - 17:45
  • SHDW & Obscure Shape
    17:45 - 19:15
  • Randomer
    19:15 - 20:30
  • Minimum Syndicate [live]
    20:30 - 21:30
  • Paula Temple
    21:30 - 23:00

Area B

  • Illesnoise
    12:00 - 14:00
  • Julia Govor
    14:00 - 16:00
  • AUDION [live]
    16:00 - 17:00
  • Marcel Dettmann
    17:00 - 19:00
  • Nina Kraviz & Nikita Zabelin
    19:00 - 21:00
  • Tale of Us
    21:00 - 23:00

Area C

  • ANOTR
    12:00 - 14:00
  • Eagles & Butterflies
    14:00 - 16:00
  • NOIR
    16:00 - 18:00
  • Claptone
    18:00 - 19:30
  • dOP
    19:30 - 21:00
  • andhim
    21:00 - 23:00


Area V

  • Darling
    12:00 - 14:00
  • Awanto 3 [live]
    14:00 - 15:00
  • Wighnomy Brothers
    15:00 - 16:45
  • Kölsch
    16:45 - 18:30
  • Paul Kalkbrenner [live]
    18:30 - 19:30
  • Tale of Us
    19:30 - 21:15
  • Joseph Capriati
    21:15 - 23:00

Area W

  • Layton Giordani
    12:00 - 13:30
  • Enrico Sangiuliano
    13:30 - 15:00
  • Dense&Pika
    15:00 - 16:30
  • Ilario Alicante
    16:30 - 18:00
  • Sam Paganini
    18:00 - 19:30
  • Alan Fitzpatrick
    19:30 - 21:00
  • Adam Beyer
    21:00 - 23:00

Area X

  • JP Enfant
    12:00 - 14:00
  • Charlotte De Witte
    14:00 - 15:30
  • Kobosil
    15:30 - 17:00
  • Blawan
    17:00 - 18:30
  • Floorplan [live]
    18:30 - 19:30
  • Dave Clarke
    19:30 - 21:00
  • Ben Klock & Marcel Dettmann
    21:00 - 23:00

Area Y

  • Joey Daniel
    12:00 - 14:00
  • Matador [live]
    14:00 - 15:00
  • Pan-Pot
    15:00 - 17:00
  • Maceo Plex
    17:00 - 19:00
  • Sven Väth
    19:00 - 21:00
  • Chris Liebing & Dubfire
    21:00 - 23:00

Area Z

  • Dr. Rubinstein
    12:00 - 14:00
  • Monoloc
    14:00 - 15:00
  • Nicole Moudaber
    15:00 - 17:00
  • Ben Sims & Truncate
    17:00 - 19:00
  • Len Faki
    19:00 - 21:00
  • Nina Kraviz
    21:00 - 23:00

Area A

  • Ash Roy
    12:00 - 14:00
  • Dirty Doering
    14:00 - 15:45
  • Format B & Oliver Schories
    15:45 - 17:45
  • Oliver Koletzki
    17:45 - 19:30
  • Daniel Stefanik & Mathias Kaden
    19:30 - 21:15
  • Butch
    21:15 - 23:00

Area B

  • Britta Unders
    12:00 - 14:00
  • STAB Virus [live]
    14:00 - 15:00
  • Âme
    15:00 - 17:00
  • Black Coffee
    17:00 - 19:00
  • The Martinez Brothers
    19:00 - 21:00
  • Loco Dice
    21:00 - 23:00

Area C

  • under_score
    12:00 - 13:30
  • Ici Sans Merci
    13:30 - 15:00
  • Weval [live]
    15:00 - 16:15
  • Black Rose (Henrik Schwarz & Jesse Rose)
    16:15 - 17:30
  • The Black Madonna
    17:30 - 19:30
  • KiNK [live]
    19:30 - 21:00
  • Joris Voorn
    21:00 - 23:00
AwakeningsFestival2017AwakeningsFestival2017AwakeningsFestival2017AwakeningsFestival2017AwakeningsFestival2017AwakeningsFestival2017AwakeningsFestival2017AwakeningsFestival2017AwakeningsFestival2017AwakeningsFestival2017AwakeningsFestival2017AwakeningsFestival2017AwakeningsFestival2017AwakeningsFestival2017AwakeningsFestival2017AwakeningsFestival2017AwakeningsFestival2017AwakeningsFestival2017AwakeningsFestival2017AwakeningsFestival2017AwakeningsFestival2017AwakeningsFestival2017AwakeningsFestival2017AwakeningsFestival2017AwakeningsFestival2017AwakeningsFestival2017AwakeningsFestival2017AwakeningsFestival2017AwakeningsFestival2017AwakeningsFestival2017AwakeningsFestival2017AwakeningsFestival2017AwakeningsFestival2017AwakeningsFestival2017AwakeningsFestival2017AwakeningsFestival2017AwakeningsFestival2017AwakeningsFestival2017AwakeningsFestival2017AwakeningsFestival2017AwakeningsFestival2017AwakeningsFestival2017AwakeningsFestival2017AwakeningsFestival2017AwakeningsFestival2017AwakeningsFestival2017AwakeningsFestival2017AwakeningsFestival2017AwakeningsFestival2017AwakeningsFestival2017

Sitting just north of Amsterdam is Spaarnwoude, home to Awakenings' lush, green site in the Velsen Valley.


Address

Spaarnwoude / Houtrak, Spaarnwoude, 2064, Netherlands

FAQs

Amsterdam Schiphol is the closest airport to the festival site. From there, trains run into Amsterdam every 10 minutes and take just over 16 minutes to arrive at Amsterdam Centraal.

The best way get to the festival is to take the tram to Sloterdijk and then use the official shuttle buses from there.

Minimum age of entry is 18. ID is required.

Info

Keep updated