Official Partner

Isle of Wight Festival 2018

  • Seaclose Park, Isle of Wight, United Kingdom
  • 21-24 June 2018
1 / 9
1 / 9

Celebrating its 50th anniversary

Isle of Wight Festival, one of the UK's most famous rock and pop music festivals, has an esteemed history. Having held its first edition way back in 1968, the festival was subsequently banned due to the sheer amount of people who turned up in 1970 to see Jimi Hendrix's last ever gig.

It returned in 2002 as Rock Island, and has since gone onto to achieve a worldwide reputation thanks to its rock-tastic, pop-filled, dance-packed lineups. Its hall of fame includes David Bowie, Jay Z, Fleetwood Mac and Queen.

Isle of Wight has also been named Family Festival of the Year on two occasions, thanks to its relaxed, inclusive atmosphere and variety of activities for all ages. Last year over 58,000 people flocked to Seaclose Park to feast on music, theatre, film, comedy, fun and games, celebrating what makes the Isle of Wight Festival as relevant as it ever has been.

Headliners

  • Kasabian
  • Depeche Mode
  • The Killers
  • Liam Gallagher
  • Camila Cabello
  • Manic Street Preachers
  • Chase & Status [DJ set]
  • Nile Rodgers & Chic

Lineup


Big Top

  • T.Rextasy
    18:00 - 19:00
  • Hot Dub Time Machine
    19:30 - 21:15
  • The Wombats
    21:45 - 23:00

BT Sport Field of Dreams

Denmark v Australia (13:00-14:45)
France v Peru (16:00-17:45)
Argentina v Croatia (19:00-20:45)


Cirque de la Quirk

  • DMTREE & THE DR
    18:00 - 19:30
  • Basement83 & Born ina Barn
    19:45 - 20:30
  • Gramski
    20:45 - 21:10
  • Solstice Sunset Celebration
    21:10 - 21:30
  • The Showhawk Duo
    21:45 - 23:00

Electro Love

  • Rocco & Reno ft. Ronie Blunt
    18:00 - 19:00
  • Kylie on Show
    19:00 - 20:00
  • The Spice Girls Tribute
    20:00 - 21:00
  • Twisted Takeover
    21:00 - 22:00
  • Jakey Chan's BIG Bubble Party ft. LVB Dance
    22:00 - 00:00

Kashmir Café

  • The Ohmz
    18:00 - 18:40
  • The Dance Preachers
    19:00 - 19:40
  • REWS
    20:00 - 20:40
  • Slick Minded Individuals
    21:00 - 21:40
  • Cut Capers
    22:00 - 22:50

Music Box

  • Nightwave
    19:00 - 21:00
  • Bluey Robinson [acoustic set]
    21:00 - 21:45

Old Mout Cider Kiwi Camp

  • Disco Yoga
    16:00 - 16:30
  • Disco Yoga
    16:45 - 17:15
  • Weapons of Sound
    18:00 - 19:00
  • Rockaoke
    21:00 - 21:45
  • Rockaoke
    22:00 - 23:00

Smirnoff House

  • Cal Griffin
    16:00 - 18:00
  • Blind Motive
    18:00 - 20:00
  • Hazel Marimba
    20:00 - 22:00
  • Nightwave
    22:00 - 23:00

The Strongbow Yard

  • Danny Blanco & J Hustl3
    18:00 - 23:00

This Feeling with Pirate Studios & Pretty Green

  • The Gallerys
    18:10 - 18:35
  • Cavalcade
    18:50 - 19:15
  • The Black Roses
    19:30 - 19:55
  • Red Rum Club
    20:10 - 20:35
  • YVES
    20:50 - 21:15
  • The Velvet Hands
    21:30 - 21:55
  • Avalanche Party
    22:20 - 23:00


Big Top

  • Judas
    16:30 - 17:05
  • Kara Marni
    17:45 - 18:30
  • Tom Grennan
    19:00 - 19:45
  • Circa Waves
    20:15 - 21:00
  • Feeder
    21:45 - 20:45
  • Chase & Status [DJ set]
    23:45 - 01:00

BT Sport Field of Dreams

Brazil v Costa Rica (13:00-14:45)
Nigeria v Iceland (16:00-17:45)
Serbia v Switzerland (19:00-20:45)


Cirque de la Quirk

  • Company B-UK
    16:00 - 16:20
  • Psycho Acoustic Goat
    16:30 - 17:00
  • Maxi Rai
    17:10 - 17:40
  • The Lounge Kittens
    17:50 - 18:30
  • Miss Bridget Walsh
    18:45 - 19:30
  • Bad Mutha Funkers
    19:45 - 20:45
  • Madame Electrifie
    21:00 - 22:00
  • Slamboree Soundsystem
    22:15 - 23:30
  • Tree
    23:45 - 00:45
  • Orphic
    01:00 - 02:00

Electro Love

  • Charstar and the Shimmers
    16:00 - 17:00
  • Shed 17
    17:00 - 18:00
  • Vote Pedro
    18:00 - 19:00
  • Real Deal Ringer – The Meat Loaf Show
    19:00 - 20:00
  • Jodie Topp
    20:00 - 21:00
  • Tasha Leaper is Madonna
    21:00 - 22:00
  • Freak Power
    22:00 - 23:00
  • Russ Cuban
    23:00 - 00:30
  • Russell the Love Muscle ft. Electric Dollz
    00:30 - 02:00

Hard Rock Stage

  • Indigo Husk
    16:00 - 16:25
  • The Severs
    16:40 - 17:05
  • Belle Roscoe
    17:20 - 17:50
  • The RPMs
    18:05 - 18:35
  • The Novatones
    18:55 - 19:30
  • KilliT
    19:50 - 20:30

Kashmir Café

  • Spike Oatley
    16:00 - 16:35
  • Polly and the Worm
    16:50 - 17:30
  • Slombers Woke
    17:50 - 18:30
  • Mad King Ludwig and the Mojo Co.
    18:50 - 19:30
  • Doug Alldred & The Silver Lining
    19:50 - 20:30
  • 77:78
    20:50 - 21:30
  • Tuba Libres
    21:50 - 22:30
  • Rusty Shackle
    22:50 - 23:35
  • 3 Daft Monkeys
    00:00 - 00:50
  • Hush Silent Disco Company
    00:50 - 02:00

Main Stage

  • Bang Bang Romeo
    16:00 - 16:40
  • Walking on Cars
    17:00 - 17:45
  • Rita Ora
    18:15 - 19:00
  • Nile Rodgers & Chic
    19:30 - 20:30
  • The Script
    21:00 - 22:00
  • Kasabian
    22:30 - 12:00

Music Box

  • Isaac Waddington [acoustic set]
    17:00 - 17:45
  • Toyboy + Robin
    17:45 - 20:00

Old Mout Cider Kiwi Camp

  • Disco Yoga
    16:00 - 16:30
  • Disco Yoga
    16:45 - 17:15
  • Weapons of Sound
    18:00 - 19:00
  • Rockaoke
    21:00 - 22:00
  • Rockaoke
    00:00 - 01:00

Platform One Stage

  • Luna Tear
    16:00 - 16:20
  • The Optimists
    16:30 - 16:50
  • Avocado Sunrise
    17:00 - 17:20
  • Kissing Buoys
    17:30 - 17:50
  • Freazy
    18:00 - 18:20
  • marlee
    18:30 - 19:00
  • Emma Johnson
    19:10 - 19:40
  • LoFocus
    19:50 - 20:20
  • Sinplus
    20:30 - 21:00
  • Reminders
    21:10 - 21:40
  • Nakamarra
    21:50 - 22:30

Smirnoff House

  • Cal Griffin
    13:00 - 15:00
  • Blind Motive
    15:00 - 17:00
  • Ella G
    17:00 - 18:00
  • TiNo
    18:00 - 20:00
  • Pxssy Palace
    20:00 - 21:00
  • Toyboy + Robin
    21:00 - 23:00
  • Pandora
    23:00 - 00:00
  • Hazel Marimba
    00:00 - 01:00

The Strongbow Yard

  • Blonde Ambition
    16:00 - 20:00
  • Danny Blanco & J Hustl3
    20:00 - 01:00

This Feeling with Pirate Studios & Pretty Green

  • Rival Bones
    16:05 - 16:40
  • Lacuna Bloome
    17:05 - 17:30
  • Thyla
    17:55 - 18:20
  • Sugarthief
    18:45 - 19:10
  • Ulysses Wells
    19:35 - 20:00
  • Sophie & The Giants
    20:25 - 20:50
  • Jordan Allen
    21:15 - 22:00
  • This Feeling DJs
    22:00 - 02:00


Big Top

  • Paradisia
    13:05 - 13:35
  • Rothwell
    14:05 - 14:35
  • Catherine McGrath
    15:05 - 15:45
  • Louise
    16:25 - 17:05
  • Mullally
    17:35 - 18:15
  • Rak-Su
    18:50 - 19:30
  • Tokio Myers
    20:10 - 21:00
  • Soul II Soul
    21:30 - 22:30
  • Haçienda Classical
    23:45 - 01:00

BT Sport Field of Dreams

Belgium v Tunisia (13:00-14:45)
South Korea v Mexico (16:00-17:45)
Germany v Sweden (19:00-20:45)


Cirque de la Quirk

  • DMTREE & THE DR
    11:00 - 13:00
  • Kings of Vocalz
    13:15 - 14:00
  • Hallouminati
    14:15 - 15:00
  • Bare Jams
    15:15 - 16:15
  • Gramski & the Blaggarats
    16:30 - 17:30
  • Lazy Habits Sound System
    17:45 - 18:45
  • The Dance Off
    19:00 - 19:20
  • Voodoo Lynch Mob
    19:30 - 20:30
  • Chris Munky
    20:45 - 21:45
  • Serial Killaz
    22:00 - 23:00
  • Ed Solo
    23:15 - 00:15
  • Phibes
    00:30 - 02:00

Electro Love

  • Savage Squirell
    11:00 - 12:00
  • ReWired
    12:00 - 13:00
  • Juicebox
    13:00 - 14:00
  • Hashtag
    14:00 - 15:00
  • IOW Radio #DadDance
    15:00 - 15:30
  • Scott vs the World
    15:30 - 16:00
  • Rhythem Valley
    16:00 - 17:00
  • Something from Nothing a Tribute to Foo Fighters
    17:00 - 18:00
  • Timeless
    18:00 - 19:00
  • Toploader
    19:00 - 20:00
  • Rocco & Reno 80s v 90s
    20:00 - 21:00
  • Guns or Roses
    21:00 - 22:00
  • IOW Pride Takeover
    22:00 - 23:00
  • Twisted Takeover
    23:00 - 00:00
  • Jakey Chan's BIG Bubble Party ft. LVB Dance
    00:00 - 02:00

Hard Rock Stage

  • Lauran Hibberd
    12:00 - 12:25
  • Wednesday
    12:40 - 13:05
  • Cena fantázie / sci–fi, fantasy, horor kvíz
    13:20 - 13:50
  • Apollo Junction
    14:05 - 14:35
  • Tim Arnold
    15:50 - 15:20
  • Alex Francis
    15:35 - 16:05
  • Gypsyfingers
    16:20 - 16:50
  • Germein
    17:05 - 17:35
  • Ben Montague
    17:50 - 18:20
  • Hannah Paris
    18:35 - 19:05
  • Short Stories
    19:20 - 19:50
  • The Lounge Kittens
    20:05 - 20:35

Kashmir Café

  • Annabelle Spencer
    11:10 - 11:40
  • Red SQWRL
    11:45 - 12:20
  • Medina Ukelele Orchestra
    12:40 - 13:15
  • Avocado Sunrise
    13:35 - 14:10
  • Sexy Pretty Things
    14:25 - 15:00
  • Nigel Thomas
    15:15 - 15:55
  • Bobby I Can Fly
    16:10 - 16:50
  • Temple Time Machine
    17:05 - 17:40
  • Weatherkings
    18:00 - 18:40
  • Submariner
    19:00 - 19:40
  • Jojo O' The Woods with Confed. Fred
    20:00 - 20:40
  • Reminders
    21:00 - 21:40
  • The Baron Strange
    22:00 - 22:40
  • Bullybones
    23:00 - 23:40
  • Noble Jacks
    00:00 - 00:50
  • Hush Silent Disco Company
    00:50 - 02:00

Main Stage

  • Wild Front
    12:35 - 12:05
  • Slydigs
    13:40 - 14:10
  • SG Lewis
    14:40 - 15:20
  • Jessie J
    15:50 - 16:30
  • Kodaline
    17:00 - 17:40
  • Blossoms
    18:10 - 18:55
  • James Bay
    19:20 - 20:15
  • Liam Gallagher
    20:45 - 21:45
  • Depeche Mode
    22:15 - 00:00

Music Box

  • Toyboy + Robin
    15:00 - 17:00
  • Rothwell
    17:00 - 17:45

Old Mout Cider Kiwi Camp

  • Disco Yoga
    13:30 - 14:00
  • Disco Yoga
    14:30 - 15:00
  • Weapons of Sound
    18:00 - 19:00
  • Rockaoke
    19:30 - 22:30
  • Rockaoke
    00:00 - 01:00

Platform One Stage

  • Corrine Atkins
    11:00 - 11:20
  • Liam Burke
    11:30 - 11:50
  • Tink
    12:00 - 12:20
  • Butterfly Culture
    12:30 - 12:50
  • Coyote Jungle
    13:00 - 13:20
  • Skye Houston
    13:50 - 14:10
  • Strange Child
    14:20 - 14:40
  • O L I
    15:00 - 15:30
  • Honey Bones
    15:30 - 16:00
  • Pronghorn
    16:20 - 16:50
  • Mattieu
    17:00 - 17:30
  • Peach Fuzz
    17:40 - 18:10
  • connexion
    18:20 - 18:50
  • Ivey Lane
    19:00 - 19:30
  • Bluest Boy
    19:40 - 20:10
  • Valentine Gray
    20:20 - 20:50
  • King Kuna
    21:00 - 21:30
  • Saint Apache
    21:50 - 22:30

Smirnoff House

  • Cal Griffin
    13:00 - 14:00
  • Oliver Ryon
    14:00 - 15:00
  • Pxssy Palace
    15:00 - 16:00
  • Alisha
    16:00 - 18:00
  • TiNo
    18:00 - 20:00
  • Toyboy + Robin
    20:00 - 22:00
  • Blind Motive
    22:00 - 23:00
  • Madam X
    23:00 - 00:00
  • Hazel Marimba
    00:00 - 01:00

The Strongbow Yard

  • Blonde Ambition
    11:00 - 15:00
  • Danny Blanco & J Hustl3
    15:00 - 01:00

The Feeling with Pirate Studios & Pretty Green

  • The Seamonsters
    11:15 - 11:40
  • Bad Lungs
    12:05 - 12:30
  • Breed
    12:55 - 13:20
  • Lucie Barat
    13:45 - 14:10
  • Rosko
    14:35 - 15:00
  • Youth Killed It
    15:25 - 15:50
  • Calva Louise
    16:15 - 16:40
  • The Jade Assembly
    17:05 - 17:30
  • SONS
    17:55 - 18:20
  • The Surrenders
    18:45 - 19:10
  • Sisteray
    19:35 - 20:00
  • Himalayas
    20:25 - 20:50
  • This Feeling DJs
    20:50 - 22:00
  • Vida
    22:00 - 22:45
  • This Feeling DJs
    22:45 - 02:00


Big Top

  • Ten Tonnes
    12:50 - 13:20
  • Get Cape. Wear Cape. Fly
    13:45 - 14:25
  • The Professionals
    15:00 - 15:45
  • The Skids
    16:30 - 17:15
  • The Pretty Things
    17:50 - 18:40
  • LANY
    19:10 - 20:10
  • Sigrid
    20:40 - 21:40
  • Travis
    23:00 - 00:00

BT Sport Field of Dreams

England v Panama (13:00-14:45)
Japan v Senegal (16:00-17:45)
Poland v Colombia (19:00-20:45)


Cirque de la Quirk

  • DMTREE & THE DR
    11:00 - 13:00
  • Punch The Sky
    13:15 - 14:00
  • The Hat Club
    14:15 - 15:00
  • Gorgeous George
    15:15 - 16:00
  • Don Johnston
    16:15 - 17:15
  • The Allergies
    17:30 - 19:00
  • Dutty Moonshine [DJ set]
    19:15 - 20:15
  • Tankus the Henge
    20:30 - 21:30
  • Rumpsteppers
    21:45 - 22:45
  • The Correspondents
    23:00 - 00:00
  • Cirques Final Wiggle
    00:15 - 13:00

Electro Love

  • uCEClele
    11:00 - 12:00
  • The Nuberryz
    12:00 - 13:00
  • Silvertone
    13:00 - 14:00
  • Divalicious ft. Electric Dollz
    14:00 - 15:00
  • ACDC by Stiff Upper Lip
    15:00 - 16:00
  • Mocky Horror Show
    16:00 - 17:00
  • Miyagi
    17:00 - 18:00
  • Nirvana UK
    18:00 - 19:30
  • Scott vs the World
    19:30 - 20:30
  • Jabba & the Huts
    20:30 - 21:30
  • Reno
    21:30 - 22:30
  • Roni Blunt ft. Rocco
    22:30 - 23:00
  • ElectroLove Closing Party
    23:00 - 01:00

Hard Rock Stage

  • Bad Day Blues Band
    12:30 - 13:00
  • Chase Cohl
    13:10 - 13:40
  • Arno Carstens
    13:55 - 14:25
  • James Walsh
    14:40 - 15:10
  • Anchor Lane
    15:25 - 15:55
  • Suzanne Vega
    16:10 - 16:50
  • Joe Slater
    17:05 - 17:35
  • Romances
    17:50 - 18:20
  • deVience
    18:35 - 19:05
  • Asylums
    19:20 - 19:50
  • Anavae
    20:05 - 20:35

Kashmir Café

  • Cara Goodrem
    11:10 - 11:30
  • Charlie O'Riain
    11:35 - 12:05
  • Goo Lagoon
    12:20 - 12:55
  • Jeph
    13:10 - 13:45
  • Lewis Shepperd
    14:00 - 14:35
  • Swan Levitt
    14:50 - 15:30
  • Jazz Morley
    15:50 - 16:30
  • BRUCH
    16:50 - 17:30
  • L.
    17:50 - 18:30
  • Clippa Sound
    18:50 - 19:30
  • Curxes
    19:50 - 20:30
  • Uhuru
    20:50 - 21:30
  • Nakamarra
    21:50 - 22:35
  • Ska'd for Life
    23:00 - 23:50

Main Stage

  • Reminders
    12:00 - 12:20
  • Gerry Cinnamon
    12:35 - 13:00
  • Hudson Taylor
    13:20 - 13:55
  • Hurts
    14:15 - 15:00
  • Sheryl Crow
    15:30 - 16:30
  • Camila Cabello
    17:00 - 18:00
  • Van Morrison
    18:30 - 19:30
  • Manic Street Preachers
    20:00 - 21:00
  • The Killers
    21:30 - 23:00

Music Box

  • Thomas Wolfe [spoken word set]
    15:00 - 15:45
  • L‐Vis 1990
    15:45 - 18:00

Old Mout Cider Kiwi Camp

  • Disco Yoga
    13:30 - 14:00
  • Disco Yoga
    14:30 - 15:00
  • Weapons of Sound
    17:30 - 18:30
  • Rockaoke
    21:00 - 22:00
  • Rockaoke
    23:00 - 00:00

Platform One Stage

  • Greg Barnes
    11:00 - 11:20
  • Annabelle Spencer
    11:30 - 11:50
  • Bethan Smith
    12:00 - 12:20
  • Daniel Thornton
    12:30 - 12:50
  • The Shack – Funk & Soul Sessions
    13:00 - 14:50
  • 30Ten
    15:00 - 15:30
  • Company B-UK
    15:40 - 16:10
  • Harry Sprinks Band
    16:20 - 16:50
  • Jaz Connell & the Good Ol'Boys Club
    17:00 - 17:30
  • Claydon Connor
    17:40 - 18:10
  • Curse of Lono
    18:20 - 18:50
  • The Vyne
    19:00 - 19:30
  • The Project
    19:40 - 20:10
  • My Cherry Armour
    20:20 - 20:50
  • Rock It
    21:00 - 21:30

Smirnoff House

  • Cal Griffin
    13:00 - 14:00
  • Oliver Ryon
    14:00 - 15:00
  • Blind Motive
    15:00 - 17:00
  • Pxssy Palace
    17:00 - 18:00
  • Hazel Marimba
    18:00 - 19:00
  • L‐Vis 1990
    19:00 - 21:00
  • Goldierocks
    21:00 - 22:00
  • Chloe Fontaine
    22:00 - 00:00

The Strongbow Yard

  • Blonde Ambition
    11:00 - 15:00
  • Danny Blanco & J Hustl3
    15:00 - 00:00

This Feeling with Pirate Studios & Pretty Green

  • Violet Youth
    11:15 - 11:40
  • Glass Peaks
    12:05 - 12:30
  • Nadia Sheikh
    12:55 - 13:20
  • Alex Ohm
    13:45 - 14:10
  • Ivory Wave
    14:35 - 15:00
  • The Cosmics
    15:25 - 15:50
  • Proletariat
    16:15 - 16:40
  • Monico Blonde
    17:05 - 17:30
  • Mint
    17:55 - 18:20
  • The RPMs
    18:45 - 19:10
  • The Scruff
    19:35 - 20:00
  • The Modern Strangers
    20:25 - 20:50
  • Hey Charlie
    21:15 - 22:00
  • This Feeling DJs
    22:00 - 00:00

The Isle of Wight sits just off England's south coast, and is connected by ferry and hovercraft services from Southampton, Portsmouth, Lymington and Southsea.


Address

Seaclose Park, Newport, Isle of Wight, PO30 2EA, United Kingdom

FAQs

Getting to the Isle of Wight is very simple. All you need to do is get yourself to one of the four mainland ferry ports at Southampton, Portsmouth, Lymington or Southsea.

Southampton: Red Funnel offers two services: the ferry from Southampton to East Cowes or the Red Jet from Southampton to West Cowes. There are bus stations at both Cowes’ terminals where you can catch the bus to take you directly to the Festival if you are on foot.

Portsmouth & Lymington: Wightlink operates two services, one from Lymington to Yarmouth (35min crossing) and the other from Portsmouth to Fishbourne (40min crossing). There are bus stations at both Island terminals where you can catch the bus to take you directly to Festival.

Southsea: Hovertravel operates a hovercraft service - only for those on foot - from Southsea to Ryde. A bus service is available in Ryde for transport to the Festival.

Alternatively, there are taxi services running from all ports if you'd rather take one instead of the bus. 

All ages can attend Isle of Wight Festival, and those under 12 get in for free – but they must still be booked in advance.