Official Partner

MS Dockville 2016

  • Hamburg, Germany
  • 19-21 August 2016
MS Dockville 2016
Past

2019 on sale!

1 / 6
1 / 6

Experience Germany's alt-scene

MSDockville2016MSDockville2016MSDockville2016MSDockville2016MSDockville2016MSDockville2016MSDockville2016MSDockville2016MSDockville2016MSDockville2016MSDockville2016MSDockville2016MSDockville2016MSDockville2016MSDockville2016MSDockville2016MSDockville2016MSDockville2016MSDockville2016MSDockville2016MSDockville2016MSDockville2016MSDockville2016MSDockville2016MSDockville2016MSDockville2016MSDockville2016MSDockville2016MSDockville2016MSDockville2016MSDockville2016MSDockville2016MSDockville2016MSDockville2016MSDockville2016MSDockville2016MSDockville2016MSDockville2016MSDockville2016MSDockville2016MSDockville2016MSDockville2016MSDockville2016MSDockville2016MSDockville2016MSDockville2016MSDockville2016MSDockville2016MSDockville2016MSDockville2016

Visual art and music come together on Europe's biggest river island for MS Dockville in August.

Following up MS Artville – its artistic sister event – the main festival will takeover the newly created pop-up art village, inviting a diverse mix of musicians, bands and DJs from across the world to come and play its intimate spaces.

Festival-goers will be able to flirt between huge headline shows on the main stage and surreal woodland DJ sets, diving head first into Germany's infamous alternative scene.

Headliners

  • Foals
  • Bastille
  • Unknown Mortal Orchestra
  • Aurora
  • Rødhåd
  • Milky Chance
  • Crystal Fighters
  • Kakkmaddafakka

Lineup


Nest

  • Oskar.
    18:00 - 21:00
  • Bandulera
    21:00 - 23:30
  • Kuno
    23:30 - 02:00

Butterland

  • Sascha Cawa
    18:00 - 21:00
  • Lexer
    21:00 - 00:00
  • Dirty Doering
    00:00 - 03:00

Smirnoff Sound Camp Collective

  • Coma [DJ set]
    18:00 - 21:00
  • Weval [live]
    21:20 - 22:20
  • Michael Mayer
    22:30 - 00:30

¥€$ We Can Can

  • Alexander Getan
    21:00 - 00:00
  • Gwen Wayne
    00:00 - 03:00


Grossschot

  • U3000
    15:30 - 16:20
  • Nahko and Medicine for the People
    16:50 - 17:40
  • Matt Corby
    18:10 - 19:00
  • The Neighbourhood
    19:30 - 20:20
  • Milky Chance
    20:50 - 21:50
  • Bastille
    22:30 - 23:40

Vorschot

  • Fil Bo Riva
    15:10 - 15:50
  • Sookee
    16:20 - 17:00
  • Lola Marsh
    17:30 - 18:20
  • Sara Hartman
    18:50 - 19:30
  • ABBY
    20:00 - 21:00
  • DCVDNS
    21:30 - 22:20
  • Feine Sahne Fischfilet
    22:50 - 23:50

Maschinenraum

  • Sick Hyenas
    15:10 - 15:50
  • Coma [live]
    16:10 - 17:20
  • Die Boys
    17:50 - 18:30
  • Unknown Mortal Orchestra
    19:00 - 19:40
  • Erobique
    20:10 - 21:10
  • RY X
    21:40 - 22:40
  • David August
    23:10 - 00:00
  • Super Flu
    00:20 - 03:20
  • EINMUSIK [live]
    03:30 - 05:30

Nest

  • Yoki
    15:00 - 18:00
  • Niconé & Sascha Braemer
    18:00 - 20:30
  • Soukie Windish
    20:30 - 23:00
  • Tanzklub Nord
    23:00 - 02:00

Butterland

  • Hoch10
    15:30 - 22:30
  • Phace
    22:30 - 00:00
  • Hoch10
    00:00 - 04:00

Klüse

  • Bastard Sugar
    16:30 - 18:00
  • Tereza
    18:15 - 20:30
  • Moglebaum
    21:00 - 22:00
  • Genys
    22:20 - 23:20
  • DTM Funk
    23:30 - 00:00
  • B-Ju
    00:20 - 01:00
  • DJ Paypal
    01:20 - 02:30
  • Ticklish
    02:40 - 03:30
  • Nico Adomako
    03:40 - 05:10

Smirnoff Sound Collective Camp

  • Iamkingkong
    15:00 - 18:00
  • LOVRA
    18:00 - 20:30
  • Super Flu
    20:30 - 22:00
  • Robosonic
    22:00 - 01:00

¥€$ We Can Can

  • Cointreau on Ice
    15:00 - 20:00
  • Soso & Rere
    20:00 - 00:00
  • Soukie & Windish
    00:00 - 02:00

easy Kisi

  • Suppe + Farich Bang
    20:00 - 03:00

Tin Tin

  • Tintin Patrone
    17:00 - 18:30
  • Joscha
    18:30 - 19:00
  • Huys
    19:00 - 21:00
  • Legoluft
    21:00 - 22:00
  • Joscha
    22:00 - 22:30
  • DJ Gregory
    22:45 - 23:30
  • Telekraut
    23:30 - 00:30
  • DJ DR.
    00:30 - 01:00
  • Massa [live] + Noise Surprise by Helge Meyer
    01:00 - 03:00

Gelände

  • Kunstspaziergang
    16:00 - 17:00


Grossschot

  • Beaty Heart
    14:30 - 15:10
  • KYTES
    15:40 - 16:30
  • L'Aupaire
    17:00 - 17:50
  • MEUTE
    18:20 - 19:10
  • Aurora
    19:40 - 20:30
  • Crystal Fighters
    21:00 - 22:00
  • Foals
    22:30 - 23:40

Vorschot

  • dicht & ergreifend
    16:10 - 17:00
  • MC Bomber
    17:30 - 18:20
  • Schnipo Schranke
    18:50 - 19:40
  • Karate Andi
    20:10 - 21:00
  • OK KID
    21:30 - 22:20
  • Bilderbuch
    22:50 - 23:50

Maschinenraum

  • Shy Shy Shy
    14:20 - 15:00
  • Loyle Carner
    15:30 - 16:10
  • Lambert
    16:40 - 17:20
  • Grandbrothers
    17:50 - 18:40
  • HONNE
    19:10 - 20:00
  • Fakear [live]
    20:30 - 21:30
  • Stimming [live]
    22:00 - 23:30
  • Rødhåd
    23:40 - 02:10
  • Monkey Safari
    02:10 - 05:30

Nest

  • Interview Stage Samstag
    13:00 - 14:30
  • Thomas Lizzara
    15:00 - 18:00
  • Pretty Pink
    18:00 - 20:30
  • Bebetta
    20:30 - 23:00
  • King Kong Kicks
    23:00 - 03:00

Butterland

  • kuf
    15:40 - 16:30
  • Oscar
    17:00 - 17:50
  • The Garden
    18:20 - 19:10
  • Drangsal
    19:40 - 20:30
  • Vök
    21:00 - 21:50
  • Die Goldenen Zitronen
    22:20 - 23:20
  • Haiyti AKA Robbery
    23:50 - 00:40
  • FJAAK [live]
    01:00 - 02:00
  • RSS Disco
    02:00 - 06:00

Klüse

  • Ekali
    17:50 - 20:50
  • Kassem Mosse
    21:40 - 22:40
  • Zomby
    23:10 - 00:10
  • lawrence
    00:20 - 03:00
  • Moscoman
    03:00 - 06:00

Smirnoff Sound Collective Camp

  • Karl Friedrich
    15:00 - 17:30
  • Kotelett & Zadak
    17:30 - 20:00
  • Monkey Safari
    20:00 - 22:00
  • André Hommen
    22:00 - 01:00

¥€$ We Can Can

  • Cointreau on Ice
    15:00 - 19:00
  • Lehult Labelnacht
    21:00 - 06:00

easy Kisi

  • funksnotdead + MTM
    20:00 - 05:00

Tin Tin

  • Theater am Abgrund
    16:00 - 18:00
  • Geräuschliches mit Sleazy & Sven
    18:00 - 21:30
  • rené
    21:30 - 22:00
  • Block Barley
    22:00 - 00:00
  • Sweaty Fraction
    00:00 - 01:00
  • DJ CPT Skuff
    01:00 - 03:00
  • Ulsen
    03:00 - 05:00

Gelände

  • Kunstspaziergang
    16:00 - 17:00


Grossschot

  • Kampf Der Künste - Poetry Slam Finale
    14:00 - 15:00
  • Graham Candy
    15:30 - 16:10
  • Gloria
    16:40 - 17:30
  • Half Moon Run
    18:00 - 19:00
  • Frittenbude
    19:30 - 20:30
  • K.I.Z.
    21:00 - 22:00

Vorschot

  • Faber
    14:40 - 15:30
  • Die Nerven
    16:00 - 16:50
  • King Gizzard & The Lizard Wizard
    17:20 - 18:00
  • Megaloh
    18:30 - 17:20
  • Hinds
    19:50 - 20:30
  • Kakkmaddafakka
    21:00 - 22:00

Maschinenraum

  • Consolers
    14:00 - 14:40
  • Juicy Gay
    15:10 - 15:50
  • Frances
    16:20 - 17:10
  • Elias
    17:40 - 18:30
  • Isolation Berlin
    19:00 - 19:50
  • Enno Bunger
    20:20 - 21:20
  • Möwe [live]
    21:40 - 23:10

Nest

  • Interview Stage Sonntag
    14:00 - 15:30
  • Mis-Shapes
    16:00 - 19:30
  • Liebemachen
    19:30 - 22:30

Butterland

  • Disco CTRL
    14:00 - 16:00
  • Waving the Guns
    16:20 - 17:10
  • Egotronic
    17:40 - 18:30
  • Der Tante Renate
    19:00 - 19:40
  • Paradise Hippies
    20:00 - 22:00

Klüse

  • Matzingha
    15:00 - 18:00
  • Lex Lugner
    18:15 - 19:45
  • Suburbians
    20:00 - 23:00
  • Mono Schwarz
    23:00 - 02:00
  • Johannes Albert
    02:00 - 05:00

Smirnoff Sound Collective Camp

  • Fjörn & Branz
    15:30 - 17:00
  • Veto Crew
    17:00 - 21:00

¥€$ We Can Can

  • Cointreau on Ice
    14:00 - 20:00

easy Kisi

  • DJ Profile + Phabspin + MRRIX
    20:00 - 03:00

Tin Tin

  • Josn
    18:00 - 20:00
  • Johannes Ottmar
    20:00 - 21:00
  • Die Maedchen aus Hamburg
    21:00 - 00:00

Gelände

  • Kunstspaziergang
    16:00 - 17:00
MSDockville2016MSDockville2016MSDockville2016MSDockville2016MSDockville2016MSDockville2016MSDockville2016MSDockville2016MSDockville2016MSDockville2016MSDockville2016MSDockville2016MSDockville2016MSDockville2016MSDockville2016MSDockville2016MSDockville2016MSDockville2016MSDockville2016MSDockville2016MSDockville2016MSDockville2016MSDockville2016MSDockville2016MSDockville2016MSDockville2016MSDockville2016MSDockville2016MSDockville2016MSDockville2016MSDockville2016MSDockville2016MSDockville2016MSDockville2016MSDockville2016MSDockville2016MSDockville2016MSDockville2016MSDockville2016MSDockville2016MSDockville2016MSDockville2016MSDockville2016MSDockville2016MSDockville2016MSDockville2016MSDockville2016MSDockville2016MSDockville2016MSDockville2016

MS Dockville is held on the banks of the river Elbe and on Europe's biggest river island, located in the Wilhelmsburg district of Hamburg. 


Address

Reiherstieg-Hauptdeich, Hamburg, 21107, Germany

FAQs

BY PLANE: If you're flying into Hamburg Airport, firstly take an S-Bahn line S1 to Hamburg Jungfernstieg before line S3 to Hamburg-Wilhelmsburg. Once here, it's around a 15 minute walk to the festival site which will be signposted.

BY TRAIN: If you're arriving into Hamburg Hbf, take a number 34 bus to Mengestraße, which is around a six minute walk from the festival. You can alternatively take a €25 taxi from the station to the site. 

Those 18 or under must be accompanied by an adult, and the festival recommends not bringing children under 8. 

Past

2019 on sale!