en / USD $

Nuits Sonores 2018

  • Lyon, France
  • 6-13 May 2018
  • Electronic
  • House
  • Techno
Nuits Sonores 2018
Info

Keep updated


An underground electronic exploration

Nuits Sonores is an electronic music festival in Lyon, France. With a lineup firmly rooted in the underground, the festival showcases house, techno and boundary pushing experimental electronica across three days and four nights.

As well as performances from both internationally celebrated artists and emerging talents, the festival also welcomes three established names to curate the daytime festivities. Last year the curators were Nina Kraviz, Jon Hopkins and The Black Madonna and the likes of Laurent Garnier, Ben Klock and Seth Troxler have take on the duty in the past.

As the sun goes down on the specially curated daytime shows, the night makes way for more festivities, with parties spread across the city's clubs, music venues, warehouses and other transformed spaces. 

Headliners

  • Jennifer Cardini
  • Daniel Avery
  • Four Tet
  • Paula Temple

Lineup


A Day with Jennifer Cardini: Le Sucre

  • Josh Cheon [live] 15:00 - 17:00
  • Borusiade [live] 17:00 - 18:00
  • Dopplereffekt [live] 18:30 - 19:30
  • D.A.F [live] 20:00 - 21:00

A Day with Jennifer Cardini: Salle 1930

  • Mozhgan 15:00 - 17:00
  • Jennifer Cardini 17:00 - 19:30
  • Maceo Plex 19:30 - 22:00

A Day with Jennifer Cardini: Esplanade

  • Javi Redondo 15:00 - 17:00
  • I:Cube [live] 17:00 - 18:00
  • Skatebård 18:00 - 20:00
  • Job Jobse 18:00 - 20:00


Nuit 1 – Halle 1

  • Trypheme [live] 22:00 - 23:00
  • Chloé [live] 23:00 - 00:00
  • Rone [live] 00:30 - 01:30
  • Agents of Time [DJ set] 02:20 - 03:30
  • Maetrik [live] by Maceo Plex 04:00 - 05:00

Nuit 1 – Halle 2

  • DJ Okapi 21:30 - 23:00
  • Richard Foe 23:00 - 00:00
  • Tshegue [live] 00:10 - 01:00
  • DJ Lag [live] 01:15 - 03:00
  • Antal 03:00 - 05:00
  • Hunee 03:00 - 05:00

Nuit 1 – Halle 3

  • DJ P 21:30 - 23:00
  • Gracy Hopkins 23:00 - 23:45
  • La Smala 00:00 - 00:45
  • Caballero & JeanJass & Friends present High & Fines Herbes 00:45 - 02:00
  • Lunice 02:15 - 03:30
  • Or:la 03:30 - 05:00


A Day with Daniel Avery: Le Sucre

  • Alessandro Cortini [live] 15:45 - 16:45
  • Tropic Of Cancer [live] 17:30 - 18:30
  • Lanark Artefax [live] 20:00 - 21:00

A Day with Daniel Avery: Salle 1930

  • DJ Nobu 15:00 - 18:00
  • Helena Hauff 20:00 - 22:00

A Day with Daniel Avery: Esplanade

  • HAAi 15:00 - 16:45
  • Lena Willikens 16:45 - 18:30
  • Dr. Rubenstein 18:30 - 20:15
  • Objekt 20:15 - 22:00
  • Call Super 20:15 - 22:00

Nuit 2 – Ambassade Club

Lineup TBA


Nuit 2 – Ayers Rock Boat

  • Tyvek 21:00 - 21:45
  • Left Lane Cruiser 22:15 - 23:15

Nuit 2 – Azar

  • Adriatique
  • Shiffer

Nuit 2 – Bellona

  • Club 90's [DJ set] 18:00 - 21:00
  • Hugo LX 21:00 - 23:00
  • Wavesonik 23:00 - 01:00
  • ILy 01:00 - 05:00
  • Ethyene 00:00 - 02:00
  • Fred P AKA Black Jazz Consortium 02:00 - 04:00
  • Rocco 04:00 - 06:00

Nuit 2 – Super 5

  • NotSerious BIGS 21:00 - 23:00
  • Jutix & Thomas B 23:00 - 01:00
  • Markus Gibb 01:00 - 03:00

Nuit 2 – L'Épicerie Moderne

  • Voyou 23:00 - 01:00
  • Kid Francescoli 23:00 - 01:00

Nuit 2 – Groom

  • Chaos in the CBD 23:00 - 01:00

Nuit 2 – Le Lavoir Public

  • Nari Fshr 23:00 - 01:00
  • Chris Dudzinski 23:00 - 01:00

Nuit 2 – Le Maison M

  • Mawimbi 23:00 - 01:00
  • Palmwine Records Sound System 23:00 - 23:00

Nuit 2 – Le Marché Gare

  • Les Filles de Illighadad
  • Joey Le Soldat

Nuit 2 – La Plateforme x Encore

  • DJ Boring
  • Hôtel Particulier
  • Baltra
  • Cuthead

Nuit 2 – La Périscope: Malka Tuti Label Night

  • Katzele & Asaf
  • Die Orangen
  • J.A.K.A.M & The Ritual Forces 23:00 - 23:45

Nuit 2 – Le Petit Salon

  • Swen Weisemann 23:15 - 01:30
  • Monoloc 01:30 - 04:00
  • Alex.Do 04:00 - 06:30
  • Malinké

Nuit 2 – Ninkasi

  • Marc Twins
  • Rodriguez Jr.
  • Hervé AK
  • Seth XVI
  • Margaret Dyas
  • Axcel
  • Saåad
  • Mr Freddy
  • Antigone
  • Orm
  • Cømpass
  • Graviity

Nuit 2 – Le Sonic

  • DJ Souche
  • Radian
  • DJ PJ

Nuit 2 – Le Terminal x Tunnel Vision

  • Palms Trax
  • G'boï & Jean Mi
  • Stakhan

Nuit 2 – Le Transbordeur

  • Théo Müller
  • Superorganism
  • Vox Low
  • Colleen


A Day with Four Tet: Le Sucre

  • Binker & Moses 16:00 - 17:00
  • James Holden & The Animal Spirits 18:00 - 19:00
  • Karen Gwyer 20:00 - 21:00

A Day with Four Tet: Salle 1930

  • Josey Rebelle 15:00 - 18:00
  • Pearson Sound 18:00 - 20:45

A Day with Four Tet: Esplanade

  • Chris Menist 15:00 - 17:00
  • Mafalda 17:00 - 19:00
  • Floating Points [DJ set] 19:00 - 22:00

Nuit 3 – Halle 1

  • Folamour 21:30 - 23:30
  • Larry Heard AKA Mr. Fingers [live] 23:30 - 01:00
  • Bicep [live] 01:30 - 02:30
  • Undeground Kaoz: Kerri Chandler & Jeremy Underground 03:00 - 05:00

Nuit 3 – Halle 2

  • Raymonde [live] 21:30 - 22:30
  • Raime [live] 22:45 - 23:45
  • Ben Frost [live] 01:15 - 02:00
  • Lee Gamble [live] 02:15 - 03:15
  • AZF 03:15 - 05:00

Nuit 3 – Halle 3

  • Ko Shin Moon 22:00 - 22:45
  • J.A.K.A.M & The Ritual Forces 23:00 - 23:45
  • Red Axes 00:15 - 01:00
  • Ifriqiyya Électrique 01:15 - 02:00
  • Young Wolf 02:20 - 03:20
  • Avalon Emerson 03:30 - 05:00


A Day with Paula Temple: Le Sucre

  • SØS Gunver Ryberg 16:00 - 17:00
  • Moor Mother 17:15 - 18:15
  • Aïsha Devi 18:30 - 19:30
  • Pan Daijing 19:45 - 20:45

A Day with Paula Temple: Salle 1930

  • Femanyst 15:00 - 17:00
  • Rebekah 17:00 - 18:30
  • Amelie Lens 18:30 - 20:00
  • Paula Temple 20:00 - 22:00

A Day with Paula Temple: Esplanade

  • rRoxymore 15:00 - 18:00
  • BOBBIE* 18:00 - 20:00
  • DJ Stingray 20:00 - 22:00

Nuit 4 – Halle 1

  • Action Bronson
  • AMMAR 808 & The Maghreb United
  • Peggy Gou

Nuit 4 – Halle 2

  • Les Fils de Jacob 21:30 - 23:00
  • Il Est Vilaine 23:10 - 00:00
  • The Hacker 00:10 - 01:30
  • Not Waving 01:40 - 02:30
  • Fixmer / McCarthy 02:30 - 03:30

Nuit 4 – Halle 3

  • Le Camion Bazar 21:30 - 22:30
  • Chanca Via Circuito 22:30 - 23:30
  • Los Wembler's de Iquitos 00:00 - 01:00
  • Dengue Dengue Dengue [live] 01:15 - 02:15
  • Voilaaa Soundsystem [DJ set] 02:15 - 03:30


Closing Day – Esplanade

  • Pablo Valentino
  • Motor City Drum Ensemble
  • Henry Wu [DJ set]

Closing Day – Salle 1930

  • The Black Madonna
  • Laurent Garnier
  • Clémentine

Closing Day – Le Sucre

  • KiNK
  • Juliano

Nuits Sonores is set across an array on venues in Presqu'ile, Lyon. This includes various open air stages, warehouses and other local hotspots.


Address

Various Venues, Presqu'île, Lyon, France

FAQs

The Saint-Exupéry Airport is connected to over 30 cities including Berlin, Brussels, London, Rome, Toulouse, Nantes, Nice, Milan and Madrid. The airport is located 25km east of Lyon.

The Rhônexpress tram connects the airport to Lyon’s Part-Dieu Station in around 30 minutes.

The city is also accessible by train from the rest of France and neighbouring Europe. 

The Nuits Sonores main site is a 10 minute walk away from Perrache train station. Perrache station is served by Métro A, Tram T1 and T2, along with buses C10, C19, C20, C21, C22, 8, 31, 46, 49, 55, 60, 63 and S1.

Info

Keep updated

Do you have any questions?

Check our FAQs