Official Partner

PAROOKAVILLE 2018

  • Weeze, Germany
  • 20-22 July 2018
  • EDM
  • Electronic
  • House
PAROOKAVILLE 2018
Past

Don't miss the next one

1 / 9
1 / 9
Past

This festival has already taken place. Join our Mailing List and we will keep you up to date with priority access to tickets, discounts and exclusive news & offers, via email.

Join Mailing List

A city ruled by madness, love and pure happiness

PAROOKAVILLE is the biggest electronic music festival in Germany, creating a city ruled by madness, love and pure happiness alongside some of dance music's biggest artists.

Built around the mythology of founding father Bill Parooka and the town named in his honour, the festival is bursting with creativity, from spectacular stage design down to the smaller details like the PAROOKAVILLE Post newspaper and passports for each of its 'citizens'.

Musically, each area of the ad hoc town hosts its own flavour of electronic music, with stages covering techno, hardstyle, trap, bass and more to accompany the house and EDM that is predominant on the breathtaking main stage.

Recent editions have seen the likes of Armin van Buuren, Axwell ^ Ingrosso, David Guetta and Brennan Heart perform.

Add to that a swimming pool, funfair, surrounding woodland and countless other creative wonders, and the result is a truly captivating music festival experience.

20182017

Headliners

  • Armin van Buuren
  • Axwell Λ Ingrosso
  • David Guetta
  • Hardwell
  • Martin Garrix
  • Robin Schulz
  • Steve Aoki
  • Showtek
  • Nicky Romero
  • Radical Redemption
  • Angerfist
  • Brennan Heart

Lineup


Desert Valley Stage

  • Inpetto
    17:00 - 17:45
  • Mark Villa
    17:45 - 18:30
  • Florian Picasso
    18:30 - 19:15
  • D.O.D
    19:15 - 20:00
  • Dirtcaps
    20:00 - 20:45
  • Blasterjaxx
    20:45 - 21:45
  • Laidback Luke
    21:45 - 23:15
  • Pyrodox
    23:15 - 00:00

Casa Bacardi

  • HEYHEY
    17:00 - 18:00
  • Matty Menck
    18:00 - 19:00
  • DJ Licious
    19:00 - 20:15
  • Hugel
    20:15 - 21:30
  • Gregor Salto
    21:30 - 22:45
  • Topic
    22:45 - 00:00

Penny DJ Tower

  • VITIZE
    12:00 - 13:00
  • Chris Wacup
    13:00 - 14:00
  • Max Bering
    14:00 - 15:00
  • Dave Replay
    15:00 - 16:00
  • Oliver Magenta
    16:00 - 17:00
  • Jan-Christian Zeller
    17:00 - 18:00
  • DBN
    18:00 - 19:00
  • FRDY
    19:00 - 20:00
  • Sophie Francis
    20:00 - 21:00
  • Le Shuuk
    21:00 - 22:00
  • Dannic
    22:00 - 23:00
  • Lost Identity
    23:00 - 00:00


Mainstage

  • Fedde Le Grand
    15:00 - 17:00
  • Henri PFR
    17:00 - 18:00
  • Salvatore Ganacci
    18:00 - 19:15
  • DVBBS
    19:15 - 20:45
  • Timmy Trumpet
    20:45 - 22:00
  • Robin Schulz
    22:00 - 23:00
  • David Guetta
    23:00 - 00:25
  • Martin Garrix
    00:30 - 01:45
  • Lost Identity
    01:45 - 03:00

Bill's Factory

  • Hight
    15:00 - 16:00
  • Adam Trigger
    16:00 - 17:00
  • Moguai
    17:00 - 18:30
  • Sigala
    18:30 - 20:00
  • Kungs
    20:00 - 21:30
  • Felix Jaehn
    21:30 - 23:00
  • Lost Frequencies
    23:00 - 00:15
  • Jonas Blue
    00:15 - 01:45
  • Mike Williams
    01:45 - 03:00

Cloud Factory

  • JR
    15:00 - 16:30
  • Magit Cacoon
    16:30 - 18:00
  • HOSH
    18:00 - 20:00
  • Butch
    20:00 - 22:00
  • Dixon
    22:00 - 01:00
  • Solomun
    01:00 - 04:00

Centre Shelter

  • Refuzion
    15:00 - 16:30
  • Sephyx
    16:30 - 18:00
  • Crisis Era
    18:00 - 19:30
  • Dr. Rude
    19:30 - 21:00
  • D-Block & S-Te-Fan
    21:00 - 22:00
  • Da Tweekaz
    22:00 - 23:00
  • Coone
    23:00 - 00:00
  • Tweekacore & Darren Styles pres. Electric Fox
    00:00 - 00:45
  • Hard Driver
    00:45 - 02:00
  • Frequencerz
    02:00 - 03:00
  • Da Tweekaz vs Destructive Tendencies
    03:00 - 04:00

East Shelter

  • Dastic
    15:00 - 16:00
  • Sophie Francis
    16:00 - 17:30
  • Mesto
    17:30 - 19:00
  • Zonderling
    19:00 - 20:30
  • Lucas & Steve
    20:30 - 22:00
  • Kris Kross Amsterdam
    22:00 - 23:30
  • Chocolate Puma
    23:30 - 01:00
  • Ummet Ozcan
    01:00 - 02:30
  • Jay Hardway
    02:30 - 04:00

Desert Valley Stage

  • Chris Rocka
    15:00 - 16:30
  • Sarazar
    16:30 - 18:00
  • Junge Junge
    18:00 - 19:30
  • Arado
    19:30 - 21:00
  • Oliver Schories
    21:00 - 23:00
  • AKA AKA
    23:00 - 00:30
  • Karotte
    00:30 - 02:30
  • Drumcomplex
    02:30 - 04:00

Wacky Shack

  • Empra
    21:00 - 22:00
  • Lowriderz
    22:00 - 23:00
  • Crossnaders
    23:00 - 00:45
  • Le Shuuk
    00:45 - 02:45
  • Sikdope
    02:45 - 04:00

Brainwash

  • Andi Teller
    16:00 - 16:30
  • Rave Aerobic
    16:30 - 17:30
  • Team Rhythmusgymnastik
    17:30 - 19:00
  • Las Bombas
    19:00 - 19:45
  • Team Rhythmusgymnastik
    19:45 - 20:15
  • Pow Pow Movement
    20:15 - 22:00
  • Team Rhythmusgymnastik
    22:00 - 23:00
  • Frizzo
    23:00 - 01:00
  • Surprise B2B Action
    01:00 - 02:00

Electrisize Bunker

  • Larry
    15:00 - 16:00
  • Russe
    16:00 - 17:00
  • Nico Rush
    17:00 - 18:00
  • Max Bering
    18:00 - 19:00
  • Vol2Cat
    19:00 - 20:00
  • Oliver Magenta
    20:00 - 21:15
  • Timbo
    21:15 - 22:30
  • DBN
    22:30 - 23:30
  • Plastik Funk
    23:30 - 01:00
  • Younotus
    01:00 - 02:00
  • Nizami Plus
    02:00 - 03:00
  • Tesfy
    03:00 - 04:00

Jägermeister Superkühlhaus

  • Vøgue
    15:00 - 16:30
  • Josi Miller
    16:30 - 18:30
  • Harris & DJ Maxxx
    18:30 - 20:30
  • Frizzo
    20:30 - 22:00
  • Rafik
    22:00 - 00:00
  • Crux Pistols
    00:00 - 02:00
  • Eskei83
    02:00 - 04:00

Casa Bacardi

  • Suavecito DJ Crew
    15:00 - 16:30
  • Bumaye DJ Crew
    16:30 - 18:00
  • DJ Waxfiend
    18:00 - 20:00
  • Rumbateca DJ Crew
    20:00 - 22:00
  • Jugglerz
    22:00 - 00:00
  • DJ Katch
    00:00 - 02:00
  • Smile Jamaica DJ Crew
    02:00 - 04:00

Penny DJ Tower

  • Hotte
    12:00 - 13:00
  • DBN
    13:00 - 14:00
  • Timbo
    14:00 - 15:00


Mainstage

  • Moksi
    15:00 - 16:00
  • FRDY
    16:00 - 17:30
  • Ostblockschlampen
    17:30 - 19:00
  • Martin Solveig
    19:00 - 20:30
  • W&W
    20:30 - 22:00
  • Zedd
    22:05 - 23:15
  • Steve Aoki
    23:15 - 00:45
  • Parookaville Ceremony
    00:45 - 01:00
  • Axwell Λ Ingrosso
    01:00 - 02:15
  • Vini Vici
    02:15 - 03:00

Bill's Factory

  • Crankdat
    15:00 - 16:00
  • Eptic
    16:00 - 17:00
  • Yellow Claw x Moksi x Cesqeaux
    17:00 - 18:00
  • Habstrakt
    18:00 - 19:00
  • Krewella
    19:00 - 20:00
  • NGHTMRE
    20:00 - 21:00
  • Borgore
    21:00 - 22:00
  • Jauz
    22:00 - 23:30
  • Tchami x Malaa (No Redemption)
    23:30 - 01:00
  • Excision
    01:00 - 02:00
  • Carnage
    02:00 - 03:00
  • Brennan Heart
    03:00 - 04:00

Cloud Factory

  • Chris Rocka
    15:00 - 17:00
  • André Galluzzi
    17:00 - 19:30
  • Sam Paganini
    19:30 - 21:30
  • Adam Beyer
    21:30 - 23:30
  • Sven Väth
    23:30 - 02:00
  • POPOF
    02:00 - 04:00

Centre Shelter

  • D-Liciouz
    15:00 - 16:00
  • Airtunes
    16:00 - 17:00
  • Devin Wild
    17:00 - 18:00
  • Code Black
    18:00 - 19:30
  • Audiotricz
    19:30 - 21:00
  • TNT aka Technoboy 'n' Tuneboy
    21:00 - 22:00
  • Wildstylez
    22:00 - 23:30
  • Atmozfears
    23:30 - 01:00
  • Zatox
    01:00 - 02:00
  • Radical Redemption
    02:00 - 03:00
  • Angerfist
    03:00 - 04:00

East Shelter

  • Bugatty
    15:00 - 16:00
  • Tocadisco
    16:00 - 17:30
  • The Disco Boys
    17:30 - 19:00
  • Phats & Small
    19:00 - 20:30
  • Chicane
    20:30 - 22:00
  • Da Hool
    22:00 - 23:30
  • Mauro Picotto
    23:30 - 01:00
  • Benny Benassi
    01:00 - 02:30
  • Tomcraft
    02:30 - 04:00

Desert Valley Stage

  • Novotix
    15:00 - 16:00
  • Falex
    16:00 - 17:30
  • David Gravell
    17:30 - 19:00
  • Marlo
    19:00 - 20:30
  • Orjan Nilsen
    20:30 - 22:00
  • Vini Vici
    22:00 - 23:30
  • Liquid Soul
    23:30 - 01:00
  • Ace Ventura
    01:00 - 02:30
  • Blastoyz
    02:30 - 04:00

Wacky Shack

  • Lost Identity
    22:00 - 23:30
  • Fight Clvb
    23:30 - 01:00
  • Mike Cervello
    01:00 - 02:30
  • Barely Alive
    02:30 - 04:00

Brainwash

  • Andi Teller
    16:00 - 16:30
  • Rave Aerobic
    16:30 - 17:30
  • Team Rhythmusgymnastik
    17:30 - 19:00
  • Mambo Kurt
    19:00 - 19:45
  • Team Rhythmusgymnastik
    19:45 - 20:15
  • Big Mike
    20:15 - 20:45
  • Team Rhythmusgymnastik
    20:45 - 21:30
  • Wilson Gonzales
    21:30 - 22:30
  • Team Rhythmusgymnastik
    22:30 - 23:15
  • Das Bo
    23:15 - 01:00
  • Surprise B2B Action
    01:00 - 02:00

Electrisize Bunker

  • Chrissi F.
    15:00 - 16:00
  • Dirk Siedhoff
    16:00 - 17:00
  • Friendson
    17:00 - 18:00
  • Mathy
    18:00 - 19:00
  • Adaptiv
    19:00 - 22:00
  • MBP
    20:00 - 21:00
  • Averro
    21:00 - 22:15
  • Dave Replay
    22:15 - 23:30
  • Robert Falcon
    23:30 - 01:00
  • Maddix
    01:00 - 02:00
  • Rob van O
    02:00 - 03:00
  • Kaylab
    03:00 - 04:00

Jägermeister Superkühlhaus

  • Maximono
    15:00 - 16:30
  • Marten Horger
    16:30 - 18:30
  • Josh Brown
    18:30 - 20:30
  • Proxy
    20:30 - 22:00
  • Bart B More
    22:00 - 00:00
  • Billy Kenny
    00:00 - 02:00
  • Good Vibes Soundclash
    02:00 - 04:00

Casa Bacardi

  • DJ Jonna Alvarez
    15:00 - 16:30
  • DJ Kid Rush
    16:30 - 18:00
  • Stingray Disco
    18:00 - 20:00
  • Radio Sabor Soundsystem
    20:00 - 22:00
  • Pow Pow Movement
    22:00 - 00:00
  • DJ Noz
    00:00 - 02:00
  • DJ D-One
    02:00 - 04:00

Penny DJ Tower

  • Roger Horton
    12:00 - 13:00
  • DBN
    13:00 - 14:00
  • Charming Horses
    14:00 - 15:00


Mainstage

  • Neelix
    15:00 - 16:00
  • Bassjackers
    16:00 - 17:00
  • Nicky Romero
    17:00 - 18:00
  • Showtek
    18:00 - 19:00
  • Yellow Claw
    19:00 - 20:00
  • Don Diablo
    20:00 - 21:30
  • Armin van Buuren
    21:30 - 23:00
  • Hardwell
    23:00 - 00:30

Bill's Factory

  • Curtis Alto
    15:00 - 16:00
  • Klingande
    16:10 - 17:25
  • Sofi Tukker
    17:35 - 18:45
  • Sam Feldt
    18:55 - 20:20
  • Alle Farben
    20:30 - 21:50
  • Galantis
    22:05 - 23:35
  • KSHMR
    23:50 - 00:50

Cloud Factory

  • Flobu x Sekula x Twinx
    15:00 - 16:00
  • LNY TNZ
    16:00 - 17:00
  • Party Thieves
    17:00 - 18:00
  • Dirtcaps
    18:00 - 19:00
  • Ookay
    19:00 - 20:00
  • Ghastly
    20:00 - 21:00
  • Kayzo
    21:00 - 22:00
  • Alison Wonderland
    22:00 - 23:00
  • SayMyName
    23:00 - 00:00
  • Headhunterz
    00:00 - 01:00

Centre Shelter

  • Adele.Be x Kay Shanghai x Ulf Alexander
    15:00 - 16:30
  • Monkey Safari
    16:30 - 18:00
  • Philipp Poisel & Florian Ostertag (DJ set)
    18:00 - 19:00
  • Psaiko.Dino
    19:00 - 20:00
  • Phil Fuldner
    20:00 - 21:00
  • T.H.A.B. (Clueso & Baris Aladag)
    21:00 - 22:30
  • Format: B
    22:30 - 00:00

East Shelter

  • Charming Horses
    15:00 - 16:00
  • Double Pleasure
    16:00 - 17:00
  • Bruno Martini
    17:00 - 18:00
  • Kryder
    18:00 - 19:00
  • Sunnery James & Ryan Marciano
    19:00 - 21:00
  • James Hype
    21:00 - 22:00
  • Burak Yeter
    22:00 - 23:30
  • Sander van Doorn
    23:30 - 01:00

Desert Valley Stage

  • Björn Grimm
    15:00 - 16:00
  • Sven Schaller
    16:00 - 17:30
  • Felix Kröcher
    17:30 - 19:30
  • Boris Brejcha
    19:30 - 21:30
  • Klaudia Gawlas
    21:30 - 23:30
  • Pappenheimer
    23:30 - 01:00

Wacky Shack

  • 1Live Comedy 1
    15:00 - 16:15
  • 1Live Comedy 2
    17:30 - 18:45
  • Balls. By Jan-Christian Zeller
    20:00 - 01:00

Brainwash

  • Andi Teller
    15:00 - 15:30
  • Rave Aerobic
    15:30 - 16:30
  • Bingolinchen
    16:30 - 18:30
  • Team Rhythmusgymnastik
    18:30 - 19:30
  • Querbeat
    19:30 - 20:00
  • Team Rhythmusgymnastik
    20:00 - 21:00
  • DJ Marious
    21:00 - 23:00
  • Surprise B2B Action
    23:00 - 00:00

Electrisize Bunker

  • Vieton
    15:00 - 16:00
  • Pintovic
    16:00 - 17:00
  • Alexander Hövelmann
    17:00 - 18:00
  • Mark Bale
    18:00 - 19:00
  • Tiefblau
    19:00 - 20:15
  • Jaggs
    20:15 - 21:15
  • Shippo
    21:15 - 22:30
  • DMNK
    22:30 - 23:30
  • CLNR
    23:30 - 01:00

Jägermeister Superkühlhaus

  • Monotunes
    15:00 - 17:00
  • Paji
    17:00 - 18:00
  • Tube & Berger
    18:00 - 20:00
  • Juliet Sikora
    20:00 - 22:00
  • Flo Mrzdk
    22:00 - 00:30

Casa Bacardi

  • DJ Coma
    15:00 - 16:30
  • DJ Mad
    16:30 - 18:00
  • Mamacita DJ Crew
    18:00 - 20:00
  • DJ D-Masta
    20:00 - 22:00
  • Supersonic Sound
    22:00 - 00:30

Penny DJ Tower

  • Brandon
    12:00 - 13:00
  • DBN
    13:00 - 14:00
  • Mark Bale
    14:00 - 15:00

The festival takes place on the site of Weeze Airport (also home to Q-Base festival) in the north west of Germany, close to the border with the Netherlands.


Address

Baal, Weeze, 47652, Germany

FAQs

BY TRAIN: Weeze Bahnhof is on the line from Düsseldorf to Kleve. The festival will be running shuttles from the station to the festival site. 

BY PLANE: Ryanair flies to Weeze Airport from a number of European destinations, from here you can walk to the festival in a matter of minutes.

BY CAR: The highway A57 is only 15 minutes away and leads to the Rhineland/Ruhr area as well as to the Netherlands. Coming from the Rhineland/Ruhr area, follow the A57 towards Nijmegen and take the exit 'Uedem/Weeze'. Coming from the Netherlands, take the A57 in the direction of Cologne and take the exit 'Goch/Weeze'.

Minimum age of entry is 18

Friday 20 July – 14:00-04:00 

Saturday 21 July – 14:00-04:00

Sunday 22 July – 14:00-01:00

From 10:00 on Thursday 19 July unitl 15:00 on Monday 23 July.

Past

Don't miss the next one