Search
Official Partner

Primavera Sound 2017

Europe's number one indie festival

Too late!

This festival has already taken place!

Tickets and accommodation to the 2018 edition are now on sale. Book yours via the link below...

This guide is for the 2017 edition of the festival, but we have a new one for 2018:
Go to 2018 Guide

The Basics

31 May - 4 June 2017
Barcelona, Spain

Primavera Sound is one of Europe's biggest indie and alternative music festivals. Held each year in Barcelona, the festival attracts the continent's hipsters due to its varied lineup of everything from alt-rock to underground house and techno. 

With a lineup topped by indie heroes Arcade Fire and The xx, RnB hot property Frank Ocean and Solange, as well as veteran rockers Slayer, electronic enigma Aphex Twin and the inimitable Grace Jones, the festival spans decades as well as genres.

But it's not just about the big names festival-goers should expect. The festival strides to provide a platform to smaller, more underground names, making it one of the world's biggest influencers when it comes to the indie and alternative music scene. 

Editions

2018 2017 2016 2015

Lineup

  • Apolo Venue
  • Jeremy Jay (20:50-21:40)
  • The Wave Pictures (22:00-22:50)
  • Apolo Venue
  • Les Sueques (20:00-20:40)
  • Let's Eat Grandma (21:00-21:40)
  • Cigarettes After Sex (22:00-23:00)
  • La [2] de Apolo
  • Hanba! (21:00-21:45)
  • JAAA! (22:00-22:45)
  • Entropia (23:00-23:45)
  • Parce del Fòrum
  • Anímic (17:00-17:35)
  • 7 Notas 7 Colores (18:00-18:45)
  • Gordi (19:15-20:00)
  • Local Natives (20:30-21:30)
  • Saint Etienne (22:00-23:15)
  • Apolo Venue
  • Kate Tempest (00:40-01:40)
  • Nozu (02:00-03:00)
  • Marc Piñol (03:15-05:00)
  • La [2] de Apolo
  • Retirada! (00:00-00:45)
  • The Wedding Present (01:00-01:45)
  • Elmini (02:00-02:45)
  • Barts
  • Formation (23:50-00:40)
  • Romare [live] (01:00-02:00)
  • Day Pro
  • Inzul (11:50-12:20)
  • Astronaut Project (12:40-13:10)
  • Odina (13:30-14:00)
  • Pavvla (14:20-14:50)
  • Màquina Total (15:10-15:40)
  • RBP (16:30-17:00)
  • Heineken Hidden Stage
  • Dancefloor Meditations (Jarvis Cocker & Steve Mackey) (21:00-22:30)
  • Heineken
  • Kevin Morby (18:00-18:40)
  • Miguel (19:40-20:40)
  • Bon Iver (22:00-23:30)
  • Aphex Twin (01:00-03:00)
  • Mango
  • Triángulo de Amor Bizarro (18:50-19:30)
  • Solange (20:50-21:50)
  • Slayer (23:40-00:50)
  • Primavera
  • Cymbals Eat Guitars (17:40-18:25)
  • This Is Not This Heat (19:30-20:20)
  • Gojira (21:35-22:30)
  • Death Grips (23:50-00:50)
  • King Gizzard & The Lizard Wizard (02:00-02:55)
  • Ray-Ban
  • Soledad Vélez (17:00-17:35)
  • Mishima (18:30-19:20)
  • Broken Social Scene (20:30-21:25)
  • The Afghan Whigs (22:40-23:40)
  • The Black Angels (00:55-01:55)
  • Tycho (03:00-03:50)
  • DJ Tennis (04:00-06:00)
  • Pitchfork
  • Aries (17:40-18:20)
  • Alexandra Savior (19:15-20:00)
  • Glass Animals (20:55-21:40)
  • BadBadNotGood (22:35-23:35)
  • SURVIVE (00:20-01:10)
  • Converge (02:20-03:10)
  • Pinegrove (04:05-04:50)
  • Adidas Originals
  • Kokoshca (17:00-17:35)
  • Nots (18:25-19:10)
  • Julia Jacklin (20:05-20:50)
  • The Molochs (21:45-22:30)
  • Kate Tempest (23:30-00:15)
  • The Damned (01:15-02:15)
  • Skinny Puppy (03:15-04:00)
  • Auditori Rockdelux
  • Nikki Lane (16:00-17:00)
  • Annette Peacock (17:30-18:30)
  • Elza Soares (19:20-20:30)
  • The Zombies perform "Odyssey & Oracle" 50th Anniversary (21:00-22:00)
  • Night Pro
  • Marley Bloo (17:00-17:40)
  • JAAA! (18:00-18:40)
  • Adeladia (19:00-19:40)
  • De Mónaco (20:00-20:40)
  • Persian Pelican (21:00-21:40)
  • Joel Sarakula (22:00-22:40)
  • Miss Garrison (23:00-23:40)
  • Gold Class (00:00-00:40)
  • Hanba! (01:00-01:40)
  • Skeggs (02:00-02:40)
  • Entropia (03:00-03:40)
  • Heineken Hidden Stage
  • Jens Lekman (18:00-18:45)
  • Aldous Harding (20:30-21:15)
  • Bacardi Live
  • Innercut (18:30-19:15)
  • No Zu (19:30-20:25)
  • Romare [live] (20:40-21:35)
  • Vox Low (21:50-22:45)
  • Lord Of The Isles [live] (23:00-00:00)
  • Moscoman [live band] (00:15-01:15)
  • Fatima Yamaha (01:30-02:30)
  • Henrik Schwarz (02:45-04:15)
  • Bicep [live] (04:30-05:30)
  • Desperados Club
  • Discos Paradiso Crew (12:00-14:00)
  • Kiasmos [DJ set] (14:00-15:30)
  • Jackmaster (15:30-17:00)
  • Alexis Taylor [DJ set] (17:00-18:00)
  • Moscoman (18:00-19:00)
  • Youandewan (19:00-20:30)
  • Pender Street Steppers (20:30-22:00)
  • Aurora Halal (22:00-23:30)
  • Matrixxman (23:30-01:00)
  • Joy Orbison (01:00-02:30)
  • Pearson Sound (02:30-04:00)
  • Ben UFO (04:00-05:30)
  • Day Pro
  • Escorpio (11:00-11:30)
  • Shijo X (11:50-12:20)
  • Leyya (12:40-13:10)
  • No Zu (13:30-14:00)
  • Joel Sarakula (14:20-14:50)
  • Gold Class (15:10-15:40)
  • Gordi (16:00-16:30)
  • Tired Lion (16:50-17:20)
  • Skeggs (17:40-18:10)
  • Heineken
  • Whitney (18:50-19:35)
  • Mac DeMarco (20:50-22:05)
  • The xx (00:00-01:30)
  • Mango
  • Belako (18:00-18:40)
  • The Growlers (19:45-20:40)
  • Jamie xx (22:15-23:45)
  • Run the Jewels (01:45-02:55)
  • Primavera
  • Slim Cessna's Auto Club (17:40-18:25)
  • Sinkane (19:20-20:10)
  • Descendents (21:30-22:30)
  • The Make-Up (23:30-00:30)
  • Front 242 (01:50-02:50)
  • Ray-Ban
  • El Petit de Cal Eril (17:00-17:35)
  • Vaadat Charigim (18:30-19:15)
  • Sampha (20:25-21:25)
  • Sleaford Mods (00:40-01:40)
  • Flying Lotus (02:55-03:55)
  • Talaboman (04:05-06:00)
  • Junun featuring Shye Ben Tzur & The Rajasthan Express
  • Pitchfork
  • It's Not Not (17:40-18:20)
  • Mitski (19:15-20:00)
  • William Tyler (21:10-21:55)
  • Swans (22:50-00:50)
  • Operators (01:55-02:55)
  • Priests (04:00-04:45)
  • Adidas Originals
  • Rebuig (17:00-17:35)
  • iosonouncane (18:25-19:10)
  • Shellac (20:05-21:05)
  • Fufanu (22:00-22:45)
  • Berri Txarrak (01:00-01:45)
  • Wand (03:00-03:55)
  • Auditori Rockdelux
  • Kepa Junkera & Los Hermanos Cubero (17:00-18:00)
  • Phurpa (18:30-19:20)
  • The Magnetic Fields (20:15-22:00)
  • Night Pro
  • Inzul (17:00-17:40)
  • Tiê (18:00-18:40)
  • Shijo X (19:00-19:40)
  • Leyya (20:00-20:40)
  • Diealright (21:00-21:40)
  • Billy Carter (22:00-22:40)
  • Patients (23:00-23:40)
  • Marrakesh (00:00-00:40)
  • Astronaut Project (01:00-01:40)
  • Liniker E Os Caramelows (02:00-02:40)
  • FingerFingerr (03:00-03:40)
  • Shao (04:00-04:40)
  • Heineken Hidden Stage
  • Lawrence Arabia (17:00-17:45)
  • The Radio Dept. (19:30-20:15)
  • Seat
  • Polseguera (12:40-13:20)
  • Conttra (14:00-14:40)
  • Nikki Lane (15:20-16:00)
  • Julia Jacklin (16:40-17:20)
  • Sala Theatre
  • About Leaving (13:20-14:00)
  • Màquina Total (14:40-15:20)
  • Alexandra Savior (16:00-16:40)
  • Nots (17:20-18:00)
  • Day Pro
  • Tourista (11:00-11:30)
  • Riviere (11:50-12:20)
  • Prairie WWWW (12:40-13:10)
  • Persian Pelican (13:30-14:00)
  • Adelaida (14:20-14:50)
  • De Mónaco (15:10-15:40)
  • Miss Garrison (16:00-16:30)
  • Radio 123 (16:50-17:20)
  • G-C (17:40-18:10)
  • Bacardi Live
  • Marie Davidson (21:45-22:45)
  • HVOB (23:00-00:00)
  • Abdulla Rashim (00:15-01:15)
  • Polar Inertia (01:30-02:30)
  • Tuff City Kids (02:45-03:45)
  • KiNK [live] (04:00-05:30)
  • Desperados Club
  • Shelby Grey (12:00-13:30)
  • Sinkane [DJ set] (13:30-14:30)
  • Patrick Codenys (Front 242) (14:30-15:30)
  • Fairmont [live] (15:30-16:30)
  • Ian Pooley (16:30-17:30)
  • Autarkic (17:30-19:00)
  • Lord Of The Isles (19:00-20:30)
  • Huerco S. (20:30-22:00)
  • Avalon Emerson (22:00-23:30)
  • Kornél Kovács (23:30-01:00)
  • Michael Mayer (01:00-02:30)
  • Âme [live] (02:30-04:00)
  • Dixon (04:00-05:30)
  • Heineken
  • Songhoy Blues (18:00-18:45)
  • Van Morrison (19:45-21:15)
  • Grace Jones (22:35-23:50)
  • Skepta (01:55-02:55)
  • Mango
  • Pond (18:50-19:35)
  • Metronomy (21:25-22:25)
  • Arcade Fire (00:00-01:40)
  • Primavera
  • Weyes Blood (17:40-18:25)
  • Royal Trux (19:25-20:20)
  • Teenage Fanclub (21:30-22:30)
  • Sleep (23:50-00:45)
  • Japandroids (01:50-02:50)
  • Ray-Ban
  • Melange (17:00-17:35)
  • Junun feat. Shye Ben Tzur & The Rajasthan Express (18:30-19:20)
  • Angel Olsen (20:25-21:25)
  • Seu Jorge plays The Life Aquatic: A Tribute to David Bowie (22:35-23:45)
  • Wild Beasts (00:50-01:45)
  • !!! (Chk Chk Chk) (04:15-05:05)
  • DJ Coco (05:05-06:00)
  • Pitchfork
  • Museless (17:40-18:20)
  • Swet Shop Boys (19:15-20:00)
  • Joey Purp (20:55-21:40)
  • Hamilton Leithauser (22:35-23:25)
  • King Krule (00:20-01:20)
  • Preoccupations (02:30-03:15)
  • Mannequin Pussy (04:10-04:55)
  • Adidas Originals
  • Les Cruet (17:00-17:35)
  • Agorazein (18:25-19:10)
  • Jardín De La Croix (20:05-20:50)
  • Julie Doiron (21:45-22:30)
  • LVL UP (23:30-00:15)
  • Against Me! (01:25-02:25)
  • Clubz (03:20-04:05)
  • Auditori Rockdelux
  • The Magnetic Fields (16:00-17:45)
  • Rosalía & Raül Refree "Los Ángeles" (19:30-20:30)
  • Alex Cameron (21:00-22:00)
  • Night Pro
  • Radio 123 (17:00-17:40)
  • Riviere (18:00-18:40)
  • Bike (19:00-19:40)
  • Aeromoças E Tenistas (20:00-20:40)
  • Wrongonyou (21:00-21:40)
  • Prairie WWWW (22:00-22:40)
  • Me & The Plant (23:00-23:40)
  • No Metal In This Battle (00:00-00:40)
  • Tourista (01:00-01:40)
  • Tired Lion (02:00-02:40)
  • Sharman Den (03:00-03:40)
  • G-C (04:00-04:40)
  • Heineken Hidden Stage
  • Surfin' Bichos (17:00-17:45)
  • Thurston Moore (19:30-20:15)
  • Bacardi Live
  • Noga Erez (18:30-19:15)
  • Sau Poler (19:30-20:15)
  • Autarkic [live] (20:30-21:30)
  • Kelly Lee Owens (21:45-22:45)
  • Huerco S. [live] (23:00-00:00)
  • Gas (00:15-01:15)
  • Weval (01:30-02:30)
  • Ferenc (02:45-03:45)
  • Recondite (04:00-05:30)
  • Desperados Club
  • Pedro Vian (12:00-13:30)
  • Marvin & Guy (13:30-15:00)
  • !!! (Chk Chk Chk) [DJ set] (15:00-16:00)
  • Golden Bug (16:00-17:00)
  • Lauer (17:00-18:00)
  • Dave P. (18:00-19:00)
  • JMII (19:00-20:30)
  • Vladimir Ivkovic (20:30-22:00)
  • Don't DJ (22:00-23:00)
  • Young Marco (23:00-00:30)
  • John Talabot (Disco set) (00:30-02:30)
  • Khidja [live] (02:30-03:30)
  • DJ Dustin (03:30-05:30)
  • Seat
  • Sorry Kate (12:40-13:20)
  • The Wheels (14:00-14:40)
  • Playback Maracas (15:20-16:00)
  • Priests (16:40-17:20)
  • Sala Theatre
  • Salfvman (13:20-14:00)
  • Slim Cessna's Auto Club (14:40-15:20)
  • Her Little Donkey (16:00-16:40)
  • William Tyler (17:20-18:00)
  • Day Pro
  • Billy Carter (11:50-12:20)
  • Diealright (13:30-14:00)
  • Marley Bloo (14:20-14:50)
  • Patients (15:10-15:40)
  • No Metal In This Battle (16:00-16:30)
  • Meridian Response (16:50-17:20)
  • Lígula (17:40-18:10)
  • Apolo Venue
  • Medalla (22:00-22:40)
  • Shellac (23:30-00:30)
  • Sleaford Mods (01:00-02:00)
  • Japandroids (02:30-03:30)
  • Dave P. (03:30-05:00)
  • La [2] de Apolo
  • Marta Delmont (22:00-22:45)
  • Odina (23:00-23:45)
  • Pavvla (00:00-00:45)
  • Seat
  • Maresme (14:00-14:30)
  • The Waterparties (15:00-15:30)
  • Ocellot (16:00-16:30)
  • LVL UP (17:00-17:40)
  • The Mystery Lights (18:20-19:00)
  • The Make-Up (19:40-20:40)
  • !!! (Chk Chk Chk) (21:00-22:00)
  • Sala Theatre
  • Alien Tango (13:30-14:00)
  • Barbott (14:30-15:00)
  • Murdoc (15:30-16:00)
  • Muñeco (16:30-17:00)
  • Mannequin Pussy (17:40-18:20)
  • Julie Doiron (19:00-19:40)
  • Salfumán
  • Day Pro
  • Aeromoças E Tenistas (12:00-12:30)
  • Tié (13:30-14:00)
  • Marrakesh (14:30-15:00)
  • Bike (15:30-16:00)
  • Wrongonyou (16:30-17:00)
  • Me & Plant (17:40-18:10)
  • Liniker E Os Caramelows (19:00-19:30)
  • FingerFingerr (20:30-21:00)

The Venue

Primavera Sound 2017

Parc del Fòrum
Plaza Leonardo da Vinci s/n
08901 Barcelona
Spain

The iconic Parc del Fòrum has become synonymous with Primavera Sound. Just north of Barcelona city centre, and right up against the Mediterranean, the site is one of Europe's most famous festival venues. 


Frequently Asked Questions

More Festivals