Search
Official Partner

Sziget Festival 2017

Budapest's alternative island-festival

Too late!

This festival has already taken place!

Join our Waiting List to get priority access to tickets and packages, exclusive offers and all the latest news on next year's edition

This guide is for the 2017 edition of the festival, but we have a new one for 2018:
Go to 2018 Guide

The Basics

9-16 August 2017
Budapest, Hungary

Sziget Festival is a multi-genre island festival in Budapest, Hungary, in August. Now one of Europe's most iconic music festivals, it has become famed for its diverse lineups that span everything from EDM, house and techno to rock, pop and indie. 

Lighting up the city for a whole week, Sziget brings some of the world's biggest artists to its island, with recent names including Muse, Rihanna and David Guetta. 

But Sziget isn't just about the music, with there also being a host of other activities to get involved in and experience, from an amusement park, workshops and beaches, to surreal venues and installations dotted around the site. 

Lineup

  • Dan Panaitescu Main Stage
  • Dubioza Kolektiv (17:45)
  • Billy Talent (19:30)
  • P!nk (21:30)
  • Colosseum
  • SCRT [live] (12:00)
  • Andras Bader + Duel [live] (13:30)
  • Lotfi Begi (15:00)
  • Candyman (16:30)
  • Detective Kelly (18:00)
  • Changing Grey [live] (19:30)
  • Under Fraction (21:00)
  • Agoria (22:30)
  • Michael Mayerd (01:00)
  • Secret Factory (03:30)
  • Europe Stage
  • Saverne (14:00)
  • Next Ex (15:15)
  • Bazzookas (16:30)
  • Lola Marsh (18:00)
  • Käptn Peng & Die Tentakel von Delphi (19:15)
  • Elle Exxe (20:30)
  • Alma (23:00)
  • Boat Party
  • Michael Mayer

Boat Party Routes:
10–11 AM: Gathering at Batthyányi tér/ Szilágyi Dezső tér
11–12 AM: Port at Szilágy Dezső Square
12–1 PM: Gathering and boarding at Sziget
1–5 PM: Cruisin: (Sziget – end of Sziget - Rákóczi Bridge (depends on water line) - Batthyányi Square/Szilágyi Dezső Square).
5–6 PM: Getting off at Batthyányi Square, where transfer buses will get you back to the festival

  • Dan Panaitescu Main Stage
  • Jamie Cullum (16:00)
  • Tom Odell (17:45)
  • Biffy Clyro (19:30)
  • Wiz Khalifa (21:30)
  • OTP Bank Stage by A38
  • Watsky (16:45)
  • Kensington (18:30)
  • The Vaccines (20:15)
  • Alex Clare (22:00)
  • Andy C (23:45)
  • Chef'special (01:30)
  • Dimension (03:00)
  • Telekom Arena
  • Yamina (22:00)
  • Maurice West (23:30)
  • W&W (01:00)
  • Sunnery James & Ryan Marciano (02:30)
  • Muzzaik (04:00)
  • World Music Stage presented by Ibis
  • Zoord (17:00)
  • Parno Graszth (18:15)
  • Kerekes Band (19:30)
  • Söndörgő (20:45)
  • Lajkó Félix Feat. Óperentzia (22:00)
  • Firkin (23:15)
  • Colosseum
  • Vayna (12:00)
  • Adam Touch (14:00)
  • Po:Ti (16:00)
  • Vatsanah (18:00)
  • Andras Toth (20:00)
  • Polarize (22:00)
  • Carl Craig (23:30)
  • Mano Le Tough (01:30)
  • Zvezda Beta (03:30)
  • Europe Stage
  • Palmsy (14:00)
  • Romano Nervoso (15:15)
  • Klangstof (16:30)
  • Brutto (18:00)
  • Nemo (19:15)
  • Biga* Ranx (20:30)
  • Oligarkh (23:00)
  • Cirque du Sziget
  • Imre Baross Circus Arts School: Romeo And Juliet (14:00)
  • Circoriccio: In Bilico (15:15)
  • Compañia Vavel Circus: Garbuix (16:30)
  • Dario Rossi (17:30)
  • Mr. Banana Show: Banan’o’rama (18:30)
  • Machine De Cirque (20:00)
  • The White Phoenix (21:30)
  • The Black Blues Brothers (23:00)
  • Cirque Alfonse: Barbu (00:00)
  • Theatre and Dance Tent
  • Liesel Zink: The Stance (15:00)
  • Humanhood: Nomadis (16:00)
  • Ccn Créteil & Val-De-Marne / Cie Käfig: Pixel (17:00)
  • Sándor Márkus: Whale Me! – Coming In, Coming Out (19:00)
  • Solstix (22:45)
  • Animal Religion: Indomador (23:00)
  • Boat Party
  • Mano Le Tough

Boat Party Routes:
10–11 AM: Gathering at Batthyányi tér/ Szilágyi Dezső tér
11–12 AM: Port at Szilágy Dezső Square
12–1 PM: Gathering and boarding at Sziget
1–5 PM: Cruisin: (Sziget – end of Sziget - Rákóczi Bridge (depends on water line) - Batthyányi Square/Szilágyi Dezső Square).
5–6 PM: Getting off at Batthyányi Square, where transfer buses will get you back to the festival

  • Dan Panaitescu Main Stage
  • Mando Diao (16:00)
  • Rudimental [live] (17:45)
  • PJ Harvey (19:30)
  • Kasabian (21:30)
  • OTP Bank Stage by A38
  • Bear's Den (16:30)
  • Quimby (18:15)
  • Danny Brown (20:15)
  • Punnany Massif (22:00)
  • DJ Shadow (23:45)
  • GTA (01:30)
  • Valentino Khan (03:00)
  • Telekom Arena
  • Roberto Rioshu (22:00)
  • Thomas Jack (23:30)
  • Stadium X (01:00)
  • Nervo (02:30)
  • Andro (04:00)
  • World Music Stage presented by Ibis
  • Bohemian Betyars (17:15)
  • Dakhabrakha (18:30)
  • Bixiga 70 (20:00)
  • Roy Paci & Aretuska (21:30)
  • La Caravane Passe (23:15)
  • DJ Kosta Kostov (00:30)
  • Colosseum
  • Thomas Borza vs. Bohumil (12:00)
  • Rob!n (16:00)
  • Bernathy Zsiga [live] (18:00)
  • Sikztah (20:00)
  • Many Reasons (22:00)
  • Hot X (00:00)
  • Marco Bailey (01:30)
  • The Advent (03:00)
  • SanFranciscoBeat (04:30)
  • Europe Stage
  • Los Ramblings (14:00)
  • Dhamma (15:15)
  • Klara & The Pop (16:30)
  • Van Holzen (18:00)
  • Bombay Royaleaus (19:15)
  • TBA (20:30)
  • Clément Bazin (23:00)
  • Cirque du Sziget
  • Imre Baross Circus Arts School: Romeo And Juliet (14:00)
  • Circoriccio: In Bilico (15:15)
  • Compañia Vavel Circus: Garbuix (16:30)
  • Dario Rossi (17:30)
  • Mr. Banana Show: Banan’o’ramacan (18:30)
  • Machine De Cirque (20:00)
  • The White Phoenix (21:30)
  • The Black Blues Brothers (23:00)
  • Cirque Alfonse: Barbu (00:00)
  • Theatre and Dance Tent
  • Liesel Zink: The Stance (15:00)
  • Dyptik: D-Construction (16:00)
  • Compagnie 7273: Tarab (17:00)
  • Sándor Márkus: Whale Me! – Coming In, Coming Out (17:00)
  • Dyptik: D-Construction (19:00)
  • Firebirds: Swing Over (22:45)
  • Y To C – Yaniv Cohen: How Hard Can It Be? (23:00)
  • Afro-Latin-Reggae Village
  • Isaac Aborah (18:30)
  • Boat Party
  • DJ W!ld

Boat Party Routes:
10–11 AM: Gathering at Batthyányi tér/ Szilágyi Dezső tér
11–12 AM: Port at Szilágy Dezső Square
12–1 PM: Gathering and boarding at Sziget
1–5 PM: Cruisin: (Sziget – end of Sziget - Rákóczi Bridge (depends on water line) - Batthyányi Square/Szilágyi Dezső Square).
5–6 PM: Getting off at Batthyányi Square, where transfer buses will get you back to the festival

  • Dan Panaitescu Main Stage
  • Halott Pénz (16:00)
  • Iggy Azalea (18:00)
  • Special Party - Color Party by Schwarzkopf (19:00)
  • Macklemore & Ryan Lewis (21:30)
  • OTP Bank Stage by A38
  • Lion Babe (16:45)
  • The Strypes (18:30)
  • The Courteeners (20:15)
  • Bad Religion (22:00)
  • Crystal Fighters (23:45)
  • GusGus (01:30)
  • Weval [live] (03:00)
  • Telekom Arena - Oliver Heldens & Friends
  • Danny Howard (22:00)
  • Throttle (23:30)
  • Oliver Heldens (01:00)
  • Deepend (03:00)
  • Digital Farm Animals (04:30)
  • World Music Stage presented by Ibis
  • Jewish Monkeys (17:15)
  • Magnifico (18:30)
  • Tamikrest (20:00)
  • Goran Bregovic Wedding and Funeral Band (21:30)
  • Besh O Drom (23:15)
  • DJ Wonderbraz (00:30)
  • Colosseum
  • Moon & Bribón (12:00)
  • David Mole (14:00)
  • Roocha & Roland Handrick (16:00)
  • Ramin Sayyah [live] (18:00)
  • Coloboma [live] (20:00)
  • Poli (22:00)
  • DJ W!ld (00:00)
  • Kollektiv Turmstrasse (02:30)
  • Nora Matisse (04:30)
  • Europe Stage
  • Folly Tree (14:00)
  • Odd Beholder (15:15)
  • Kinsfolk (16:30)
  • Bubituzak (18:00)
  • Full Trunk (19:15)
  • Roosevelt (20:30)
  • Rein (23:00)
  • DJ Ride (00:40)
  • Cirque du Sziget
  • Imre Baross Circus Arts School: Romeo And Juliet (14:00)
  • Circoriccio: In Bilico (15:15)
  • Compañia Vavel Circus: Garbuix (16:30)
  • Dario Rossi (17:30)
  • Mr. Banana Show: Banan’o’rama (18:30)
  • Machine De Cirque (20:00)
  • The White Phoenix (21:30)
  • The Black Blues Brothers (23:00)
  • Cirque Alfonse: Barbu (00:00)
  • Theatre and Dance Tent
  • Liesel Zink: The Stance (15:00)
  • Cie Thor: Anima Ardens (17:00)
  • Sándor Márkus: Whale Me! – Coming In, Coming Out (17:00)
  • Sharon Fridman: ¿Hasta Dónde...? (19:00)
  • Flame Flowers: Waltz Of Flames (22:45)
  • Timothy And The Things: Waiting For Schrödinger (23:00)
  • Afro-Latin-Reggae Village
  • Isaac Aborah (18:30)
  • Boat Party
  • Gus Gus [DJ set]

Boat Party Routes:
10–11 AM: Gathering at Batthyányi tér/ Szilágyi Dezső tér
11–12 AM: Port at Szilágy Dezső Square
12–1 PM: Gathering and boarding at Sziget
1–5 PM: Cruisin: (Sziget – end of Sziget - Rákóczi Bridge (depends on water line) - Batthyányi Square/Szilágyi Dezső Square).
5–6 PM: Getting off at Batthyányi Square, where transfer buses will get you back to the festival

  • Dan Panaitescu Main Stage
  • Metronomy (16:00)
  • White Lies (17:45)
  • Hurts (19:30)
  • The Chainsmokers (21:30)
  • OTP Bank Stage by A38
  • Her (16:45)
  • Oh Wonder (18:30)
  • Allah-Las (20:15)
  • The Pretty Reckless (22:00)
  • The Naked And Famous (23:45)
  • Tycho (01:30)
  • Rone (03:00)
  • Telekom Arena - Steve Aoki pres. Dim Mak Stage
  • Boehm (22:00)
  • Garmiani (23:25)
  • Morten (00:40)
  • Steve Aoki (02:05)
  • Matroda (03:45)
  • World Music Stage presented by Ibis
  • Gaye Su Akyol (17:15)
  • Orkesta Mendoza (18:30)
  • Orchestre National De Barbés (20:00)
  • Chico Trujillo (21:30)
  • Electro Rumbaiao (23:15)
  • DJ Panko (00:30)
  • Colosseum
  • Raasa (12:00)
  • Jaffa Surfa (14:00)
  • Gregory S, Davko, Justrice (17:00)
  • Henry Saiz (22:30)
  • Hernan Cattaneo (00:30)
  • Peter Makto (03:30)
  • Europe Stage
  • Atmoic Simao (14:00)
  • The Quentins (15:15)
  • Brutus (16:30)
  • The Charm The Fury (18:00)
  • Le Luci Della Centrale Elettrica (19:15)
  • Dremen (20:30)
  • Greetings Sugar (23:00)
  • Cirque du Sziget
  • Imre Baross Circus Arts School: Romeo And Juliet (14:00)
  • Circoriccio: In Bilico (15:15)
  • Compañia Vavel Circus: Garbuix (16:30)
  • Dario Rossi (17:30)
  • Mr. Banana Show: Banan’o’rama (18:30)
  • Machine De Cirque (20:00)
  • The White Phoenix (21:30)
  • The Black Blues Brothers (23:00)
  • Cirque Alfonse: Barbu (00:00)
  • Theatre and Dance Tent
  • Liesel Zink: The Stance (15:00)
  • Joli Vyann: Lance Moi En l’Air (16:00)
  • Halas Dóra – Nagy Fruzsina - Soharóza: Taboo Collection (17:00)
  • Sándor Márkus: Whale Me! – Coming In, Coming Out (17:00)
  • Mumusic Circus: Amigoo (19:00)
  • Flame Flowers: Waltz Of Flames (22:45)
  • Eszter Kálmán: The Lake (23:00)
  • Afro-Latin-Reggae Village
  • Isaac Aborah (18:30)
  • Afuma (19:00)
  • Afuma (21:00)
  • Boat Party
  • Henry Saiz

Boat Party Routes:
10–11 AM: Gathering at Batthyányi tér/ Szilágyi Dezső tér
11–12 AM: Port at Szilágy Dezső Square
12–1 PM: Gathering and boarding at Sziget
1–5 PM: Cruisin: (Sziget – end of Sziget - Rákóczi Bridge (depends on water line) - Batthyányi Square/Szilágyi Dezső Square).
5–6 PM: Getting off at Batthyányi Square, where transfer buses will get you back to the festival

  • Dan Panaitescu Main Stage
  • George Ezra (16:00)
  • Two Door Cinema Club (17:45)
  • TBA (19:30)
  • Major Lazer (21:30)
  • OTP Bank Stage by A38
  • Léon (16:45)
  • Jagwar Ma (18:30)
  • Marteria (20:15)
  • Mac DeMarco (22:00)
  • Vince Staples (23:45)
  • Flume (01:30)
  • Cashmere Cat (03:00)
  • Telekom Arena
  • EDX (22:00)
  • Bakermat (23:30)
  • Don Diablo (01:00)
  • Bassjackers (02:30)
  • Metzker Viktória (04:00)
  • World Music Stage presented by Ibis
  • La Gapette (17:15)
  • Zoufris Maracas (18:30)
  • The Klezmatics (20:00)
  • Pannonia Allstars Ska Orchestra (21:30)
  • Romengo (23:15)
  • DJ Vino Dilo (00:30)
  • Colosseum
  • Lavalava pres.: Tolo, Falcao, Fanki Ridm (12:00)
  • Metha (16:00)
  • Anima Sound System DJ (17:00)
  • Mateo & Spirit (18:30)
  • Michal Breeth (20:00)
  • Confidns (22:00)
  • ANNA (00:00)
  • Matador (01:30)
  • Gabor Kraft (03:30)
  • Europe Stage
  • Dave Brannigan (14:00)
  • Kytes (15:15)
  • Mother's Cake (16:30)
  • Puggy (18:00)
  • Zoo (19:15)
  • Naaman (20:30)
  • Cosmo (23:00)
  • Cirque du Sziget
  • Imre Baross Circus Arts School: Romeo And Juliet (14:00)
  • Circoriccio: In Bilico (15:15)
  • Compañia Vavel Circus: Garbuix (16:30)
  • Dario Rossi (17:30)
  • Mr. Banana Show: Banan’o’rama (18:30)
  • Machine De Cirque (20:00)
  • The White Phoenix (21:30)
  • The Black Blues Brothers (23:00)
  • Cirque Alfonse: Barbu (00:00)
  • Theatre and Dance Tent
  • Liesel Zink: The Stance (15:00)
  • Cie La Migration: Landscape(s)#1 (16:00)
  • Sándor Márkus: Whale Me! – Coming In (17:00)
  • Flame Flowers: Waltz Of Flames (22:45)
  • Cie Diagn'art: Banlieue (23:00)
  • Afro-Latin-Reggae Village
  • Isaac Aborah (18:30)
  • Afuma (19:00)
  • Afuma (21:00)
  • Dan Panaitescu Main Stage
  • The Kills (16:00)
  • Birdy (17:45)
  • alt-J (19:30)
  • End Show With Dimitri Vegas & Like Mike (21:30)
  • OTP Bank Stage by A38
  • Alex Vargas (16:45)
  • Nothing But Thieves (18:30)
  • De Staat (20:15)
  • Breaking Benjamin (22:00)
  • Interpol (23:45)
  • Fritz Kalkbrenner (01:30)
  • HVOB (03:00)
  • Telekom Arena
  • The Shaggers (22:00)
  • Cosmic Gate (23:30)
  • Paul van Dyk (01:00)
  • Alex M.O.R.P.H. (02:30)
  • Stereopalma (04:00)
  • World Music Stage presented by Ibis
  • Hanggai (17:00)
  • Marta Ren & The Groovelvets (18:30)
  • Mokoomba (20:00)
  • Leningrad (21:30)
  • John Langan Band (23:15)
  • DJ Bobalicious (00:30)
  • Colosseum
  • Denes Toth (12:00)
  • Obrotka (14:00)
  • Nigel Sorter (15:30)
  • Badgirls pres.: James Cole, Pat Duff, Shabaam, Snilloc, Collecti (17:00)
  • Heidi (23:00)
  • TBA (01:00)
  • Jay Lumen (03:30)
  • Europe Stage
  • All Systems Red (14:00)
  • Bekvart (15:15)
  • Irah (16:30)
  • Riky Rick (18:00)
  • Motorpsychono (19:15)
  • Tre Allegri Ragazzi Morti (20:30)
  • Leyya (23:00)
  • Cirque du Sziget
  • Imre Baross Circus Arts School: Romeo And Juliet (14:00)
  • Circoriccio: In Bilico (15:15)
  • Compañia Vavel Circus: Garbuix (16:30)
  • Dario Rossi (17:30)
  • Mr. Banana Show: Banan’o’rama (18:30)
  • Machine De Cirque (20:00)
  • The White Phoenix (21:30)
  • The Black Blues Brothers (23:00)
  • Cirque Alfonse: Barbu (00:00)
  • Theatre and Dance Tent
  • Liesel Zink: The Stance (15:00)
  • Sándor Márkus: Whale Me! – Coming In, Coming Out (17:00)
  • Eva Duda Dance Company: Breathe! (17:00)
  • Nelson Reguera Dance: Con Jamón (19:00)
  • Kócos Cirkusz: Kócológia (22:45)
  • Molnár Csaba: Bewitched Love / Lander Patrick: Ohm (23:00)
  • Afro-Latin-Reggae Village
  • Isaac Aborah (18:30)
  • Afuma (19:00)
  • Afuma (21:00)

The Venue

Sziget Festival 2017

Obuda Island
1033 Budapest
Hungary

Óbuda Island is in the north of Budapest on the Danube. But it isn't just the island where Sziget takes place, with the entire city lighting up for a week of non-stop partying. 


Frequently Asked Questions


Our Recommendations

What We Love

What We Love

  • This festival is great for stag groups. If you're planning a stag do, we have a specialist ready to help you plan your perfect festival stag. Simply get in touch here and we'll get straight back to you.

More Festivals