Official Partner

Sziget Festival 2018

  • Budapest, Hungary
  • 8-15 August 2018
  • Alternative
  • Electronic
  • Indie
  • +3
Sziget Festival 2018
Past

2019 on sale!

1 / 9
1 / 9

An island party like no other

Sziget Festival is a massive music and cultural festival taking place in Budapest. Begun in the wake of the fall of the Soviet Union as a means to provide arts programming for students, the festival has grown into one of the biggest and most iconic in the world.

Taking over the 266 acre Obuda Island for an entire week each year in August, Sziget offers over 1,000 performances and has been labelled the Burning Man of Europe for its otherworldly atmosphere.

Annually presenting lineup consisting of the biggest names from all genres across 9 stages (and plethora of boat parties), as well as an amusement park, chill out areas, a beach and more, the festival truly has something for everyone. 

Headliners

  • Kendrick Lamar
  • Arctic Monkeys
  • Mumford & Sons
  • Gorillaz
  • Lana Del Rey
  • Kygo
  • Dua Lipa
  • Shawn Mendes

Lineup


Stage TBA

  • Kendrick Lamar
  • Lykke Li
  • Stormzy
  • Clean Bandit
  • Giant Street Theatre - Wired Aerial Theatre: As The World Tipped

Colosseum sponsored by Telekom

  • SCRT [live]
    12:00
  • Nigel Sorter
    13:00
  • Andras Bader + Duel [live]
    14:30
  • Pat Duff
    15:30
  • Truesounds presents: Peter Makto, Gregory S, Davko
    17:00
  • James Cole
    21:00
  • Jesse Calosso
    22:30
  • Tiga
    00:00
  • The Martinez Brothers
    02:00

Europe Stage

  • Sol Monk & Jenny
    16:30
  • The Poppers
    18:00
  • Strapo
    19:15
  • 5'nizza
    20:30
  • Willie Peyote
    23:00

Boat Party

  • Krafty Kuts


Stage TBA

  • Gorillaz
  • Cigarettes After Sex
  • Giant Street Theatre - Wired Aerial Theatre: As The World Tipped
  • Seasick Steve
  • Lemaitre
  • Alle Farben
  • WhoMadeWho
  • Unknown Mortal Orchestra
  • SG Lewis
  • Bonobo [live]

World Music Stage

  • Zuboly
    17:15
  • Kistehén
    18:30
  • Meszecsinka
    20:00
  • Ladánybene 27
    21:30
  • Anima Sound System
    23:00

Colosseum sponsored by Telekom

  • Raasa
    12:00
  • Bohumil vs. Thomas Borza
    13:30
  • Candyman Da Marquis
    15:00
  • Lotfi Begi
    16:30
  • Snilloc
    18:00
  • Kastien
    19:00
  • Bribón, Botek, X
    20:30
  • Nakadia
    22:30
  • Rodriguez Jr. & Liset Alea
    00:00
  • andhim
    01:30
  • Nusha
    03:30

Europe Stage

  • Bemy
    15:15
  • Shell Beach
    16:30
  • Sexy Zebras
    18:00
  • Francobollo
    19:15
  • Fresku
    20:30
  • La Sra. Tomasa
    23:00

Boat Party

  • Alle Farben


Stage TBA

  • Lana Del Rey
  • Parov Stelar
  • The Kooks
  • Giant Street Theatre - Wired Aerial Theatre: As The World Tipped
  • JP Cooper
  • Sam Feldt [live]
  • Jay Hardway
  • The Him
  • Bilderbuch
  • Shame
  • Perturbator
  • Asaf Avidan
  • Scarlxrd
  • Joe Goddard [live]
  • Ummet Ozcan

World Music Stage

  • Chalaban
    17:15
  • Warsaw Village Band
    18:30
  • Les Negresses Vertes
    20:00
  • Besh O Drom
    21:30
  • El Juntacadaveres
    23:00

Colosseum sponsored by Telekom

  • Souveq
    12:00
  • Denes Toth
    14:00
  • Occam [live]
    15:30
  • Anima Sound System [DJ set]
    17:00
  • Slam Jr.
    18:30
  • Changing Grey [live]
    20:00
  • Luke + Alvarez
    21:00
  • Detective Kelly
    22:00
  • Eagles & Butterflies
    00:00
  • Mind Against
    02:00
  • Secret Factory
    04:00

Europe Stage

  • Acollective
    14:00
  • Beluga
    15:15
  • Run Over Dogs
    16:30
  • The Paz Band
    18:00
  • Omer Netzer
    19:15
  • Klub Des Loosers
    20:30
  • Beissoul & Einius
    23:00

Boat Party

  • Vunzige Deuntjes


Stage TBA

  • Mumford & Sons
  • Bastille
  • Lianne La Havas
  • Giant Street Theatre - Wired Aerial Theatre: As The World Tipped
  • Fink
  • Above & Beyond
  • Everything Everything
  • Borgore
  • The Living End
  • Sofi Tukker
  • Aurora
  • Zhu

World Music Stage

  • Mr Žarko
    17:15
  • Hartyga
    18:30
  • Jewish Monkeys
    20:00
  • Labrassbanda
    21:30
  • Canzoniere Grecanico Salentino
    23:00

Colosseum sponsored by Telekom

  • Raul Young
    12:00
  • Steam Shape
    13:30
  • Gaga
    15:00
  • David Temessi
    18:00
  • Mateo & Spirit
    19:30
  • Sikztah
    21:00
  • Mattia Trani
    22:30
  • Popof
    00:00
  • Dense & Pika
    01:30
  • Enrico Sangiuliano
    03:00
  • SAMA
    04:30

Europe Stage

  • Tommy Ca$h
  • Meute
  • Chefboss
  • Astronautalis
  • Lea Santee
  • Peter Aristone

Boat Party

  • Popof


Stage TBA

  • Dua Lipa
  • Liam Gallagher
  • Kaleo
  • Wolf Alice
  • Desiigner
  • King Gizzard & The Lizard Wizard
  • Giant Street Theatre - Wired Aerial Theatre: As The World Tipped
  • Petit Biscuit
  • Slaves
  • KSHMR
  • Seven Lions
  • TUJAMO
  • Jan Blomqvist

World Music Stage

  • Transglobal Underground feat. Natacha Atlas
  • Värttinä feat. Paleface
  • Jupiter & Okwess
  • Szikra (Amsterdam Klezmer Band & Söndörgő)
  • Mon Côté Punk

Colosseum sponsored by Telekom

  • Eelke Kleijn
  • Hernan Cattaneo

Europe Stage

  • Meute
  • Senbeï
  • Satra B.E.N.Z.
  • Ezhel

Boat Party

  • Eelke Kleijn


Stage TBA

  • Kygo
  • Shawn Mendes
  • Nick Murphy FKA Chet Faker
  • Milky Chance
  • Little Dragon
  • Giant Street Theatre - Wired Aerial Theatre: As The World Tipped
  • Goo Goo Dolls
  • La Femme
  • Yellow Days
  • My Baby
  • Don Diablo
  • Damian Lazarus & The Ancient Moons

World Music Stage

  • Plaza Francia Orchestra
  • Kries
  • Griot Blues
  • Bukahara
  • ONUKA

Colosseum sponsored by Telekom

  • Dave Clarke
  • Paula Temple B2B Rebekah

Europe Stage

  • Kettcar
  • Meute
  • Bostich + Fussible from Nortec Collective
  • Motta
  • Moonchild Sanelly

Boat Party

  • Chelina Manuhutu


Stage TBA

  • Arctic Monkeys
  • The War on Drugs
  • Zara Larsson
  • Gogol Bordello
  • Blossoms
  • Gorgon City [live]
  • Nothing But Thieves
  • Lewis Capaldi
  • Delta Heavy
  • Fever Ray
  • Børns

World Music Stage

  • Pannonia Allstars Ska Orchestra
  • Garmarna
  • Ifriqiyya Électrique
  • BaBa ZuLa
  • Hora de Joglar

Colosseum sponsored by Telekom

  • Ben UFO
  • Nicolas Lutz
  • Raresh

Europe Stage

  • Blaudzun
  • Témé Tan
  • Meute
  • The Lytics
  • Thom Artway
  • Electric Fields

Boat Party

  • Gorgon City

Óbuda Island is in the north of Budapest on the Danube. But it isn't just the island where Sziget takes place, with the entire city lighting up for a week of non-stop partying. 


Address

Obuda Island, Budapest, 1033, Hungary

FAQs

Budapest Ferenc Liszt International Airport is located south-east of Budapest, and has good public transport links to the city centre. Buses depart every ten minutes and cost as little as €1 for a one-way fare.

The city is also easily accessibly by rail from the rest of Hungary and neighbouring Europe.

This is an all ages festival. Children under 11 can enter for free when accompanied by an adult. 

Past

2019 on sale!