Search

en / USD $
Official Partner

Untold Festival 2016

  • Cluj-Napoca, Romania
  • 4-7 August 2016
  • EDM
  • Electronic
  • House
  • +2
Untold Festival 2016
Past

Don’t miss the next one

Europe's newest dance music and multi-genre superstar

UntoldFestival2016UntoldFestival2016UntoldFestival2016UntoldFestival2016UntoldFestival2016UntoldFestival2016UntoldFestival2016UntoldFestival2016UntoldFestival2016UntoldFestival2016UntoldFestival2016UntoldFestival2016UntoldFestival2016UntoldFestival2016UntoldFestival2016UntoldFestival2016UntoldFestival2016UntoldFestival2016UntoldFestival2016UntoldFestival2016UntoldFestival2016UntoldFestival2016UntoldFestival2016UntoldFestival2016UntoldFestival2016UntoldFestival2016UntoldFestival2016UntoldFestival2016UntoldFestival2016UntoldFestival2016UntoldFestival2016UntoldFestival2016UntoldFestival2016UntoldFestival2016UntoldFestival2016UntoldFestival2016UntoldFestival2016UntoldFestival2016UntoldFestival2016UntoldFestival2016UntoldFestival2016UntoldFestival2016UntoldFestival2016UntoldFestival2016UntoldFestival2016UntoldFestival2016UntoldFestival2016UntoldFestival2016UntoldFestival2016UntoldFestival2016

Untold is a huge city-centre music festival in Romania. One of the very newest pretenders to the top table of European festivals, Untold combines massive EDM and house DJs with representatives of pop, urban music and even some local heroes.

Winner of Best Major Festival at the 2015 European Festival Awards, Untold's brand new adventure revolutionises the city centre of Cluj-Napoca, creating an imagination-busting playground fit to host one of the summer's very biggest lineups.

Look out for uniquely themed staging, a strong flavour of Romanian culture and folk-lore, and an international audience ready for the party of all parties.

Headliners

  • Tiësto
  • Afrojack
  • Dimitri Vegas & Like Mike
  • Hardwell
  • Armin van Buuren
  • Faithless
  • Martin Garrix
  • Jamie Jones

Lineup


Ursus Untold Arena (Main Stage)

  • Inna 17:00 - 18:00
  • Naughty Boy 18:00 - 19:30
  • James Arthur 19:30 - 21:00
  • Faithless 21:00 - 22:30
  • NERVO 22:30 - 00:00
  • Fedde le Grand 00:00 - 01:30
  • Tiesto 01:30 - 03:30
  • Dimitri Vegas & Like Mike 03:30 - 05:30

Galaxy by Telecom (Indoor Polyvalent Hall)

  • Route 94 23:00 - 01:00
  • The Martinez Brothers 01:00 - 03:00
  • Dop 03:00 - 05:00
  • Skream 05:00 - 07:00
  • Marwan 07:00 - 10:00

Alchemy by Absolut (Outdoor Polyvalent Hall)

  • Zo 18:00 - 19:00
  • Nerub 19:00 - 20:00
  • Made from Scratch 20:00 - 21:00
  • DJ Snow & Agent MC 21:00 - 22:00
  • CTC 22:00 - 23:00
  • Jeru The Damaja 23:00 - 00:30
  • Borgore 00:30 - 02:00
  • Rudimental [DJ set] 02:00 - 03:30

Daydreaming by Kaufland (Park)

  • Highroller 12:00 - 13:30
  • The Rabbit King 13:30 - 15:30
  • Moods 15:30 - 17:00
  • FKJ 17:00 - 18:00
  • Pedestrian 18:00 - 20:00
  • Mark Farina 20:00 - 22:00
  • Aquarius Heaven 22:00 - 00:00
  • Kosta 00:00 - 03:00
  • After Party 03:00 - 07:00

Forest by BT (Park)

  • Rodion 12:00 - 13:00
  • Gelka 13:00 - 15:00
  • Tomma Allstar 15:00 - 16:30
  • Belau 16:30 - 18:00
  • Moonlight Breakfast 18:00 - 19:30
  • Nahko & Medicine For The People 19:30 - 21:30
  • Movie Projections 21:30 - 01:00
  • Julian M 01:00 - 03:30
  • Trip Engineer 03:30 - 06:00
  • Walk In Town 06:00 - 08:00

Stormkeep by Redbull (Park)

  • Mike Maiden 12:00 - 14:00
  • DJ Vice 14:00 - 16:00
  • Digitalove 16:00 - 18:00
  • CDJ 18:00 - 20:00
  • Mini 20:00 - 22:00
  • Raumakustic 22:00 - 00:00
  • U Gin 00:00 - 02:00
  • Paul Damixie 02:00 - 04:00
  • Maestros Del Ritmo 04:00 - 06:00
  • Audio State 06:00 - 08:00


Ursus Untold Arena (Main Stage)

  • Subcarpati 18:00 - 19:30
  • Kadebostany 19:30 - 21:00
  • Scooter 21:00 - 22:00
  • Dannic 22:00 - 00:00
  • Galantis 00:00 - 01:30
  • Hardwell 01:30 - 03:30
  • TUJAMO 03:30 - 05:00

Galaxy by Telecom (Indoor Polyvalent Hall)

  • Eats Everything 23:00 - 01:00
  • Seth Troxler 01:00 - 03:00
  • Jamie Jones 03:00 - 05:00
  • Steve Lawler 05:00 - 07:00

Alchemy by Absolut (Outdoor Polyvalent Hall)

  • Lefto 18:00 - 20:00
  • Racla 20:00 - 21:00
  • Dope D.O.D. 21:00 - 23:00
  • Argatu 23:00 - 00:00
  • LTJ Bukem 00:00 - 02:00
  • Chase & Status [DJ set] 02:00 - 03:30

Daydreaming by Kaufland (Park)

  • Cristu 12:00 - 13:30
  • Lola Villa 13:30 - 16:00
  • Viker Arman 14:00 - 18:00
  • Session Victim 18:00 - 19:00
  • Jan Blomqvist 19:00 - 20:30
  • Marwan 20:30 - 00:00
  • Dannilov 00:00 - 03:00
  • After Party 03:00 - 07:00

Forest by BT (Park)

  • Electroclown 12:00 - 13:30
  • Sazabio 13:30 - 15:00
  • Essential Notes 15:00 - 16:30
  • Club des Belugas 16:30 - 18:00
  • Silent Strike & Muse Quartet 18:00 - 19:30
  • Akua Naru 19:30 - 21:30
  • Movie Projections 21:30 - 01:00
  • Man of No Ego 01:00 - 03:00
  • Mr. Chillum 03:00 - 05:00
  • Overder 05:00 - 07:30

Stormkeep by Redbull (Park)

  • Michael T 12:00 - 14:00
  • DJ Sunset Eye 14:00 - 16:00
  • Cellestian 16:00 - 18:00
  • Bite Your Lips 18:00 - 20:00
  • Zwette 20:00 - 22:00
  • Stefan Biniak 22:00 - 00:00
  • Internulo 00:00 - 02:00
  • Mentaal B2B Claudio Lacosta 02:00 - 04:00
  • Krisstal 04:00 - 06:00
  • Mat 06:00 - 08:00


Ursus Untold Arena (Main Stage)

  • Golan 18:00 - 19:00
  • Y'Akoto 19:00 - 20:30
  • Nneka 20:30 - 22:00
  • Kwabs 22:00 - 23:00
  • twoloud 23:00 - 00:30
  • W&W 00:30 - 02:00
  • Armin van Buuren 02:00 - 05:00

Galaxy by Telecom (Indoor Polyvalent Hall)

  • Satoshi Tomie 23:00 - 01:00
  • Sasha 01:00 - 03:00
  • Guy J 03:00 - 05:00
  • Damian Lazarus 05:00 - 07:00

Alchemy by Absolut (Outdoor Polyvalent Hall)

  • Are You Anywhere 18:00 - 18:30
  • Arme 18:30 - 20:00
  • Mazde 20:00 - 21:30
  • Mr Woodnote & Lil Rhys 21:30 - 22:30
  • Raku 22:30 - 23:30
  • Grasu XXL 23:30 - 00:30
  • Foreign Beggars 00:30 - 02:00
  • Pendulum [DJ set] 02:00 - 03:30

Daydreaming by Kaufland (Park)

  • Loewenthal 12:00 - 14:00
  • Jacob Groening 14:00 - 16:00
  • Para for Curvy & Senoy 16:00 - 18:00
  • Lum 18:00 - 20:00
  • Nu 20:00 - 22:00
  • Num 22:00 - 23:00
  • Yokoo 23:00 - 01:00
  • Akos 01:00 - 03:00
  • After Party 03:00 - 07:00

Forest by BT (Park)

  • Cerpow 12:00 - 14:00
  • Baba Dochia 14:00 - 15:30
  • Danaga 15:30 - 17:30
  • Soul Clap Budapest 17:30 - 19:00
  • Jazzybit 19:00 - 20:30
  • Alexandria 20:30 - 21:30
  • Movie Projections 21:30 - 01:00
  • Latram 01:00 - 04:00
  • Alin Saranankara 04:00 - 06:00
  • Mano 06:00 - 08:00

Stormkeep by Redbull (Park)

  • Andrew Case 12:00 - 14:00
  • Major Deep 14:00 - 15:30
  • Moshu 15:30 - 17:30
  • Alex Tripion 17:30 - 19:00
  • Mihai V 19:00 - 21:00
  • Dr Kucho! 21:00 - 23:00
  • Kristian Narin 23:00 - 00:00
  • Manuel Riva 00:00 - 02:00
  • Just D'light 02:00 - 04:00
  • Dan Medesan 04:00 - 06:00
  • Alex Rise 06:00 - 07:30


Ursus Untold Arena (Main Stage)

  • Suie Paparude 17:00 - 18:30
  • Labrinth 18:30 - 20:00
  • Ella Eyre 20:00 - 21:30
  • Parov Stelar 21:30 - 23:00
  • Lost Frequencies 23:00 - 00:30
  • Afrojack 00:30 - 02:30
  • Martin Garrix 02:30 - 04:00
  • Ummet Ozcan 04:00 - 06:00

Galaxy by Telecom (Indoor Polyvalent Hall)

  • Virgil Kok 23:00 - 01:00
  • Sharam 01:00 - 03:00
  • John Digweed 03:00 - 05:00
  • Dubfire 05:00 - 07:00

Alchemy by Absolut (Outdoor Polyvalent Hall)

  • Silent Disciple 18:00 - 19:30
  • Chimie 19:30 - 20:30
  • Sisu 20:30 - 21:30
  • Grupul de Rezistenta 21:30 - 22:30
  • Macanache 22:30 - 00:00
  • Dub FX 00:00 - 01:00
  • Netsky [DJ set] 01:00 - 03:00

Daydreaming by Kaufland (Park)

  • Medeea 12:00 - 13:30
  • Nopame 13:30 - 14:30
  • Luca Musto 14:30 - 16:30
  • Temperini 16:30 - 20:00
  • HVOB 20:00 - 21:30
  • Maribou State 21:30 - 00:00
  • Stavroz 00:00 - 02:00
  • Ugly Astronaut 02:00 - 04:00
  • After Party 04:00 - 08:00

Forest by BT (Park)

  • Rapala 12:00 - 13:30
  • Mariana Preda 13:30 - 15:00
  • Cuantune 15:00 - 16:30
  • Otherside 16:30 - 18:00
  • Yellow 18:00 - 19:30
  • Tanya Stephens 19:30 - 21:30
  • Movie Projections 21:30 - 01:00
  • Logical Elements 01:00 - 03:00
  • Boris 03:00 - 05:00
  • Pavlov 05:00 - 08:00

Stormkeep by Redbull (Park)

  • Boddo 12:00 - 14:00
  • Liquid 14:00 - 16:00
  • Pelin & MC Aurica 16:00 - 18:00
  • Romina 18:00 - 20:00
  • DJ Volkan 20:00 - 22:00
  • Gruuvelements 22:00 - 00:00
  • Steff da Campo 00:00 - 02:00
  • Danielle Tignino 02:00 - 04:00
  • Plationic Scale 04:00 - 06:00
  • George 06:00 - 08:00
UntoldFestival2016UntoldFestival2016UntoldFestival2016UntoldFestival2016UntoldFestival2016UntoldFestival2016UntoldFestival2016UntoldFestival2016UntoldFestival2016UntoldFestival2016UntoldFestival2016UntoldFestival2016UntoldFestival2016UntoldFestival2016UntoldFestival2016UntoldFestival2016UntoldFestival2016UntoldFestival2016UntoldFestival2016UntoldFestival2016UntoldFestival2016UntoldFestival2016UntoldFestival2016UntoldFestival2016UntoldFestival2016UntoldFestival2016UntoldFestival2016UntoldFestival2016UntoldFestival2016UntoldFestival2016UntoldFestival2016UntoldFestival2016UntoldFestival2016UntoldFestival2016UntoldFestival2016UntoldFestival2016UntoldFestival2016UntoldFestival2016UntoldFestival2016UntoldFestival2016UntoldFestival2016UntoldFestival2016UntoldFestival2016UntoldFestival2016UntoldFestival2016UntoldFestival2016UntoldFestival2016UntoldFestival2016UntoldFestival2016UntoldFestival2016

Known locally as Cluj, Untold's city venue is one of the most distinctive things about the festival. Loads of locations and venues are transformed by a strong connection with Romanian fairytales and folk-lore, ensuring that world-renowned artists of the dance and pop music worlds perform in totally unique surroundings.


Address

Various Venues, Cluj-Napoca, Romania

FAQs

Untold Festival takes over multiple locations and venues across the city centre.

Cluj Avram Iancu International Airport is immediately east of the city centre, with the journey to the central rail station taking just 8 minutes by bus.

Past

Don’t miss the next one

Do you have any questions?

Check our FAQs