Partenaire officiel

Balaton Sound 2015

  • Zamárdi, Hongrie
  • 9-12 juillet 2015
Balaton Sound 2015
Terminé

Ne ratez pas la prochaine édition !

1 / 6
1 / 6

Hungary's biggest party is back for more

BalatonSound2015BalatonSound2015BalatonSound2015BalatonSound2015BalatonSound2015BalatonSound2015BalatonSound2015BalatonSound2015BalatonSound2015BalatonSound2015BalatonSound2015BalatonSound2015BalatonSound2015BalatonSound2015BalatonSound2015BalatonSound2015BalatonSound2015BalatonSound2015BalatonSound2015BalatonSound2015BalatonSound2015BalatonSound2015BalatonSound2015BalatonSound2015BalatonSound2015BalatonSound2015BalatonSound2015BalatonSound2015BalatonSound2015BalatonSound2015BalatonSound2015BalatonSound2015BalatonSound2015BalatonSound2015BalatonSound2015BalatonSound2015BalatonSound2015BalatonSound2015BalatonSound2015BalatonSound2015BalatonSound2015BalatonSound2015BalatonSound2015BalatonSound2015BalatonSound2015BalatonSound2015BalatonSound2015BalatonSound2015BalatonSound2015BalatonSound2015

Somewhere between a festival and an off-the-scale beach party, Balaton Sound pounds out A-list lineups that bring the very best in electronic music to the stunning shores of Lake Balaton.

2014’s edition sold out months in advance, and crowds pushing 150,000 basked in the swell from 7 stages. Balaton Sound’s international attendance is going through the roof, as the festival establishes itself as one of the biggest in eastern Europe.

Seaside lounges, bars, restaurants and all the luxuries you could need are backed up by the beautiful lake Balaton, which provides perfect respite when the temperature cranks up a degree or two.

Têtes d'affiche

  • Tiësto
  • Axwell Λ Ingrosso
  • Hardwell
  • Faithless
  • Dimitri Vegas & Like Mike
  • R3HAB
  • Oliver Heldens
  • Joey Bada$$

Programmation


MasterCard Main Stage

  • Sterbinszky
    16h00
  • MOTi
    17h30
  • Oliver Heldens
    19h30
  • Tiësto
    21h30

Terrace

  • Truesounds
    17h00
  • Jan Blomqvist
    00h00
  • Guy Gerber
    01h30
  • Secret Factory
    04h00

Jäger Arena

  • Mary Popkids
    18h30
  • Zagar
    20h00
  • The Carbonfools
    21h30
  • Twins
    23h00
  • Tony Junior
    00h00
  • AronChupa
    01h30
  • Dyro
    03h00
  • Stereo Palma
    05h00

Telekom Rave

  • Raasa AKA Raday David
    19h00
  • Raw presents
    21h00

Sound and Bass Stage powered by Bladerunnaz

  • Adam Ajkay
    19h00
  • MVRK
    21h00
  • IAN Autorun
    23h00
  • Statik
    00h30
  • Markov
    02h00

Jana Lounge

  • Max & Sims
    19h00
  • Newl
    21h00
  • Sterbinszky
    23h00
  • VIRUS
    02h00

Finlandia Less Ordinary Bar

  • IMMI V
    18h00
  • Luke Bess
    20h00
  • Whiteboy
    22h00
  • Mr. Vasovski
    02h00


MasterCard Main Stage

  • Stereo Palma
    16h00
  • Showtek
    17h30
  • Nicky Romero
    19h30
  • Axwell Λ Ingrosso
    21h30

Telekom Arena

  • Roberto Rios
    21h00
  • Andro
    22h30
  • Dannic
    00h00
  • Zedd
    01h30
  • Quintino
    03h00
  • Muzzaik
    04h30

Terrace

  • Roberto Traista
    10h00
  • Max Demand
    12h00
  • We Plants Happy Plants
    14h00
  • James Cole & Pat Duff & Shabam
    15h30
  • Dansor
    18h30
  • Candyman Da Marquis
    20h00
  • Miz Jons [live]
    22h00
  • Oliver Koletzki
    23h00
  • Âme
    00h30
  • Eats Everything
    02h00
  • Polarize
    04h00

Jäger Arena

  • iamyank [DJ set]
    14h30
  • RedRed
    16h00
  • Wellhello
    17h30
  • Irie Maffia
    19h00
  • Joey Bada$$
    21h00
  • Flight Facilities
    23h00
  • Dublic
    00h45
  • Flosstradamus
    02h30
  • Habstrakt
    04h00
  • B'Andre
    05h00

Telekom Rave

  • The Debut presents
    10h00
  • Hector Couto
    15h00
  • The Debut presents
    18h00

Sound and Bass Stage powered by Bladerunnaz

  • Markov
    16h00
  • Konor
    19h00
  • PhaZer
    21h00
  • Statik
    23h00
  • Murdock
    00h30
  • Jade
    02h00
  • Puppetz
    04h00

Jana Lounge

  • Deep in the City (with Cordeiro & Boo from Ill Cows)
    10h00
  • Rony Breaker
    16h00
  • Forteba
    19h00
  • Daniel Brooks
    21h00
  • Tigran
    23h00
  • Warped Destruction
    02h00

Finlandia Less Ordinary Bar

  • Budapest Calling Presents: Dante GBRL
    12h00
  • Budapest Calling Presents: Roland Eszterhay
    14h00
  • Budapest Calling Presents: Indigo Theory [live]
    16h00
  • Finlandia Less Ordinary DJ
    18h00
  • Budapest Calling Presents: IMMI V
    20h00
  • Budapest Calling Presents: Indigo Theory [live]
    22h00
  • Budapest Calling Presents: Moon
    00h00
  • Budapest Calling Presents: Davko
    02h00
  • Budapest Calling Presents: Roland Eszterhay
    04h00


MasterCard Main Stage

  • Newik
    16h00
  • R3HAB
    17h30
  • Jason Derulo
    19h30
  • Hardwell
    21h30

Telekom Arena

  • Edo Denova
    21h00
  • Julia Carpenter
    22h30
  • Don Diablo
    00h00
  • Vinai
    01h30
  • Ummet Özcan
    03h00
  • DJ Observer
    04h30

Terrace

  • The Judge Brothers
    10h00
  • Thomas Borza
    12h00
  • Bohumil
    14h00
  • Detective Kelly
    15h30
  • Ramin Sayyah [live]
    17h00
  • David Mole
    18h30
  • Nora Matisse
    20h00
  • Alle Farben
    22h00
  • George FitzGerald
    00h00
  • The Martinez Brothers
    01h30
  • Poli
    04h00

Jäger Arena

  • DJ Bootsie
    14h30
  • Mïus
    16h00
  • The Biebers
    17h30
  • Maxi Jazz & The E-Type Boys
    19h00
  • Pusha T
    21h00
  • Halott Pénz
    23h00
  • Roni Size Reprazent [live]
    00h45
  • Boys Noize
    02h30
  • Brodinski
    04h00
  • Sikztah
    05h00

Telekom Rave

  • Hifly presents
    10h00
  • Karanyi & Big John Whitfield
    15h00
  • Hifly presents
    18h00

Sound and Bass Stage powered by Bladerunnaz

  • Markov
    16h00
  • Filth Company
    19h00
  • migu
    21h00
  • Mindscape
    23h00
  • Maduk
    00h30
  • Raise Spirit
    02h00
  • Dub Personal
    04h00

Jana Lounge

  • Kollektiva (TMX & Fullstereo)
    10h00
  • Holic
    16h00
  • Indigo Theory
    19h00
  • Spilerz
    21h00
  • Zolio Molinari
    23h00
  • Pure Mr G
    02h00

Finlandia Less Ordinary Bar

  • Siege & WSSRT
    12h00
  • Cartas & PR
    14h00
  • IMMI V
    16h00
  • Finlandia Less Ordinary DJ
    18h00
  • Maxim Kuznyecov
    20h00
  • Luke Bess
    22h00
  • IMMi V & Adam Nova
    02h00


MasterCard Main Stage

  • Rusty
    16h00
  • DVBBS
    17h30
  • Afrojack
    19h30
  • Faithless
    21h30

Telekom Arena

  • Mateo & Spirit
    21h00
  • SanFranciscoBeat
    22h15
  • HOT X
    23h30
  • Loco Dice
    01h00
  • Pan-Pot
    03h00
  • Chris Liebing
    04h20

Terrace

  • Jambor
    10h00
  • Calman
    12h00
  • Reecoba
    14h00
  • Metha
    15h30
  • Zagar & Urbanizer
    17h00
  • Lotfi Begi
    18h30
  • Klingande
    20h00
  • CrossNineTroll
    22h00
  • Skream
    00h00
  • Claptone - Immortal [live]
    01h30
  • Fur Coat
    03h00
  • Jay Lumen
    04h00

Jäger Arena

  • AM:PM Label Showcase
    14h30
  • Cloud 9+
    17h30
  • Anima Sound System
    19h00
  • Neo
    21h00
  • Punnany Massif
    23h00
  • Leftfield [live]
    00h45
  • Netsky [live]
    02h30
  • The Bloody Beetroots [DJ set]
    04h00
  • DJ Palotai feat. MC Fedora
    05h00

Telekom Rave

  • LavaLava presents
    10h00
  • Izhevski & Gorje Hewek - Special B2B Set All Day Long
    15h00
  • Rapsaam
    23h00
  • Stamusic
    01h00

Sound and Bass Stage powered by Bladerunnaz

  • Statik
    16h00
  • L.A.S.
    19h00
  • DJ Ren
    21h00
  • Chris.Su
    23h00
  • June Miller
    00h30
  • Ian Autorun & Markov
    02h00
  • 2N
    04h00

Jana Lounge

  • Citymatiné - All Day Long (Sobek & Captain Knuckles & Monolit)
    10h00
  • Revue
    23h00
  • Kovary
    02h00

Finlandia Less Ordinary Bar

  • Luke Bess
    12h00
  • Mr. Vasovski
    14h00
  • Monkeyneck
    16h00
  • Finlandia Less Ordinary DJ
    18h00
  • SoulJa
    20h00
  • Adam Nova
    22h00
  • IMMI V
    02h00


MasterCard Main Stage

  • No!end
    16h00
  • Ludacris
    17h30
  • Laidback Luke
    19h30
  • Dimitri Vegas & Like Mike
    21h30

Telekom Arena

  • Nikola
    21h00
  • Eva Shaw
    22h30
  • Stadiumx
    00h00
  • Kaskade
    01h30
  • Firebeatz
    03h00
  • Massive Vibes
    04h30

Terrace

  • Robin
    10h00
  • Andras Bader & Duel Live FX
    12h00
  • Andras Toth
    14h00
  • Collective Machine
    15h30
  • Anima Sound System [DJ set]
    17h00
  • Bernathy Zsiga [live]
    18h30
  • Roocha
    20h00
  • Naga vs Beta
    22h00
  • Jackmaster
    00h00
  • Seth Troxler
    01h30
  • Gabor Kraft
    04h00

Jäger Arena

  • Mygl
    14h30
  • Elliphant
    16h00
  • Rae Sremmurd
    17h30
  • ODESZA
    19h00
  • Charli XCX
    21h00
  • Brains
    23h00
  • A-Trak
    00h45
  • Noisia
    02h30

Telekom Rave

  • Subotage & Seres [NVC)
    10h00
  • Cuartero
    15h00
  • Chiqito
    18h00
  • Blatti
    21h00
  • DJ Moon
    23h00
  • T:Maniak
    01h00

Sound and Bass Stage powered by Bladerunnaz

  • Statik
    16h00
  • Mentalien
    19h00
  • Incident
    21h00
  • Fre4knc
    23h00
  • Posij
    00h30
  • Klay
    02h00
  • Cybershot
    04h00

Jana Lounge

  • Lack Jemmon (Clairvo & Kidpanel)
    10h00
  • DJ Gozth
    16h00
  • DJ O'Neal
    19h00
  • Slanki
    21h00
  • Mentalien
    23h00
  • Shadam
    02h00

Finlandia Less Ordinary Bar

  • IMMI V
    12h00
  • Mr. Vasovski
    14h00
  • Luke Bess
    16h00
  • Finlandia Less Ordinary DJ
    18h00
  • Monkeyneck
    20h00
  • Mr. Vasovski
    22h00
  • IMMI V & Luke Bess
    02h00
BalatonSound2015BalatonSound2015BalatonSound2015BalatonSound2015BalatonSound2015BalatonSound2015BalatonSound2015BalatonSound2015BalatonSound2015BalatonSound2015BalatonSound2015BalatonSound2015BalatonSound2015BalatonSound2015BalatonSound2015BalatonSound2015BalatonSound2015BalatonSound2015BalatonSound2015BalatonSound2015BalatonSound2015BalatonSound2015BalatonSound2015BalatonSound2015BalatonSound2015BalatonSound2015BalatonSound2015BalatonSound2015BalatonSound2015BalatonSound2015BalatonSound2015BalatonSound2015BalatonSound2015BalatonSound2015BalatonSound2015BalatonSound2015BalatonSound2015BalatonSound2015BalatonSound2015BalatonSound2015BalatonSound2015BalatonSound2015BalatonSound2015BalatonSound2015BalatonSound2015BalatonSound2015BalatonSound2015BalatonSound2015BalatonSound2015BalatonSound2015

Zamárdi Kalandpark in Zamárdi plays host to Balaton sound. The beautiful Lake Balaton lies in the west of Hungary, and is the largest lake in central Europe. To the north of the lake, the Belaton-felvidék region is a major wine producer.


Adresse

8621 Zamárdi Siófoki út, Zamárdi, Hongrie

FAQ

Budapest is the closest airport to Lake Balaton. The best way to the festival site is by train, which will take about 3 hours. Take a train from the airport to Budapest Deli and then on to Zamárdi Felso station. The festival site is right next door.

Children under the age of 11 (date of birth after 13th July 2004) can enter the festival for free, while those under the age of 14 may enter and camp at the festival, but only with an adult.

Terminé

Ne ratez pas la prochaine édition !