Partner Ufficiale

Balaton Sound 2018

  • Zamárdi, Ungheria
  • 4-08 Luglio 2018
Balaton Sound 2018
Già passato

Non perderti il prossimo

1 / 9
1 / 9

The ultimate electronic music party

Balaton Sound is an EDM, house and techno festival on Lake Balaton, Hungary. One of the biggest open air electronic music festivals in the world, you know you're going to get a lineup with a wide range of artists and sounds.

Sziget's sibling festival, Balaton Sound is a fully immersive experience. With nine stages, carnival rides, food and drink markets, chill out spots, sunbathing and water sports, the festival has everything you could possibly need for an unforgettable break from reality. 

Already into its second decade, the festival is firmly established as the ultimate beach party music festival. 

Artisti principali

  • The Chainsmokers
  • David Guetta
  • Dimitri Vegas & Like Mike
  • Martin Garrix
  • DJ Snake
  • Axwell Λ Ingrosso
  • Big Sean
  • Rita Ora
  • Alesso
  • Eric Prydz
  • NERVO
  • Sven Väth

Lineup


Main Stage

  • Stereo Palma
    17:30
  • Oliver Heldens
    19:00
  • Alesso
    20:30
  • Dimitri Vegas & Like Mike
    22:00

Jager Arena

  • Majka & Curtis
    18:30
  • Yxng Bane
    20:15
  • GoldLink
    21:45
  • Punnany Massif
    23:30
  • NGHTMRE
    01:15
  • Carnage
    02:45
  • Kayzo
    04:00
  • Dublic B2B B'Andre
    05:00

Heineken Stage

  • SCRT [live]
    13:00
  • Bohumil vs. Thomas Borza
    14:00
  • Nigel Sorter
    16:00
  • Andras Bader + Duel [live]
    17:30
  • Detective Kelly
    19:00
  • Badgirls pres: James Cole, Pat Duff, Shabaam
    20:30
  • Booka Shade
    01:00
  • Kölsch
    02:00
  • Jay Lumen
    04:00

Clubs on the Beach

  • Jaffa Surfa
    14:00
  • Manfredi
    16:00
  • Cellini
    18:00
  • Charlotte De Witte
    20:00
  • Matrixxman
    22:00
  • Jay Clarke
    00:00
  • Pierre
    02:00

Casa Bacardi Terrace

  • Statik
    15:00
  • Dub Personal
    17:30
  • Raise Spirit
    19:00
  • DJ Ren
    20:30
  • IAN Autorun
    22:00
  • Logistics
    23:30
  • Hugh Hardie
    01:00
  • Chris.Su
    02:30

Veuve Clicqout Boat Party

  • Secret Factory
    17:00
  • Booka Shade
    18:30


Main Stage

  • DJ Gozth
    17:30
  • Ty Dolla $ign
    19:00
  • Jonas Blue
    20:30
  • The Chainsmokers
    22:00

Jager Arena

  • Cloud9+
    18:30
  • Akkezdet Phiai
    20:15
  • Giggs
    21:45
  • Halott Pénz
    23:30
  • Cristoph
    01:15
  • Eric Prydz
    02:30
  • Henri Pfr
    04:00

Heineken Stage

  • Supacurtis
    10:00
  • Obrotka
    11:30
  • Denes Toth
    13:00
  • Occam [live]
    14:30
  • Slam Jr.
    16:00
  • Candyman Da Marquis
    17:30
  • Anima Sound System [DJ set]
    19:00
  • Lotfi Begi
    20:30
  • Sean Doron
    22:00
  • CamelPhat
    00:00
  • Black Coffee
    02:00
  • Secret Factory
    04:00

Elrow

  • Toni Varga
    19:00
  • Richy Ahmed
    22:00
  • Bastian Bux
    00:00
  • Eddy M
    02:00
  • Mario Biani
    04:00

Clubs on the Beach

  • Falcao
    14:00
  • Pablo Valentino
    16:00
  • Phil Weeks
    18:30
  • Molly
    20:00
  • Jennifer Cardini
    23:30
  • Herrmann
    02:00

Casa Bacardi Terrace

  • Made Inn w/ Poli and Nora Matisse
    11:00
  • Hellert
    15:00
  • Cassy
    18:00
  • Lavalava w/ Tolo, Falcao, Fanki Ridm
    20:00

Veuve Clicqout Boat Party

  • Bladerunnaz presents: Statik
    15:00
  • Chris.Su
    16:00
  • Bladerunnaz presents: Rene LaVice
    17:00
  • Palmfood
    19:00
  • CamelPhat
    20:30


Main Stage

  • JumoDaddy
    17:30
  • Ella Eyre
    19:15
  • Rita Ora
    20:30
  • Martin Garrix
    22:00

Jager Arena

  • Saverne
    18:30
  • Brains
    20:15
  • SaSaSaS
    21:45
  • Big Shaq
    23:15
  • Osrin
    00:00
  • Ytram B2B Justin Mylo
    00:45
  • CMC$
    01:30
  • Matisse & Sadko
    02:15
  • Brooks
    03:00
  • Dyro
    03:45
  • Blinders
    04:30
  • TV Noise
    05:15

Heineken Stage

  • Vayna
    10:00
  • Vatsanah
    11:30
  • Bepo
    13:00
  • Peter Bernath & Erro
    14:30
  • Po:Ti
    17:00
  • Andras Toth & Roland Handrick
    18:30
  • GusGus
    20:30
  • Polarize
    22:00
  • Sven Väth
    00:00
  • Julien Jeweil
    03:00
  • HOT X
    04:30

Elrow

  • Mario Biani
    19:00
  • Patrick Topping
    22:00
  • Toni Varga
    00:00
  • Bastian Bux
    02:00
  • Eddy M
    04:00

Clubs on the Beach

  • VRKO
    14:00
  • Hyenah
    16:00
  • Matthias Meyer
    18:00
  • Butch
    20:00
  • La Fleur
    22:00
  • Jimi Jules
    00:00
  • Watergate Allstars
    02:00

Casa Bacardi Terrace

  • Girly Summer Special W/ Karanyi, Rapsaam, Stamusic // David Raday
    11:00
  • Punctual
    18:00
  • Andras Garay, Jaffa Surfa, Rizkid & Kormix
    20:00

Veuve Clicqout Boat Party

  • Poli
    19:00
  • Patrick Topping
    20:30


Main Stage

  • Ramen Brothers
    17:30
  • Timmy Trumpet
    19:00
  • W&W
    20:30
  • David Guetta
    22:00

Jager Arena

  • Bëlga
    18:30
  • Dreezy
    20:15
  • Rich Brian
    21:45
  • Craig David presents TS5
    23:45
  • Sander van Doorn presents Purple Haze
    00:45
  • Vini Vici
    02:00
  • Andrew Rayel
    03:00
  • Amerigo Provenzano
    04:00

Heineken Stage

  • Souveq
    10:00
  • Raul Young
    11:30
  • Metha [live]
    13:00
  • David Mole B2B Botek B2B Sabee
    14:30
  • Coloboma [live]
    17:00
  • Nora Matisse
    18:30
  • Changing Grey [live]
    20:30
  • Poli
    22:00
  • Adriatique
    23:30
  • Agoria
    01:30
  • Scuba
    03:00
  • Gabor Kraft
    04:00

Elrow

  • Eddy M
    19:00
  • Heidi
    22:00
  • Mario Biani
    00:00
  • Toni Varga
    02:00
  • Bastian Bux
    04:00

Clubs on the Beach

  • Rony Breaker
    14:00
  • Mat.Joe
    18:00
  • Sam Divine
    20:00
  • Claptone
    22:00
  • Riva Starr
    00:00
  • Dario D'Attis
    02:00

Casa Bacardi Terrace

  • Truesounds presents: Peter Makto, Gregory S, Davko
    11:00
  • Izhevski & Gorje Hewek - Special B2B Set All Day Long
    16:00
  • Truesounds presents: Dandy aka Peter Makto, Gregory S, Davko
    01:00

Veuve Clicqout Boat Party

  • Scuba B2B Agoria
    19:00


Main Stage

  • Calmani & Grey
    17:30
  • NERVO
    18:00
  • Big Sean
    19:30
  • Axwell Λ Ingrosso
    20:50
  • DJ Snake
    22:30

Jager Arena

  • Senkise
    18:30
  • Night Lovell
    20:30
  • Wellhello
    22:00
  • Princess Nokia
    23:45
  • Martin Solveig
    00:45
  • Disciples
    02:00
  • Lost Kings
    04:00

Heineken Stage

  • Cvrdwell
    10:00
  • Man + Machine
    11:30
  • Robin Futaki
    13:00
  • Steam Shape
    14:30
  • Bernathy Zsiga [live]
    16:00
  • Gaga
    17:30
  • David Temessi
    19:00
  • Mateo & Spirit
    20:30
  • Sikztah
    22:00
  • Stephan Bodzin
    00:00
  • Ellen Allien
    02:00
  • SanFranciscoBeat
    04:00

Elrow

  • Bastian Bux
    19:00
  • Eddy M
    22:00
  • Steve Lawler
    00:00
  • Mario Biani
    02:00
  • Toni Varga
    04:00

Clubs on the Beach

  • Taao Kross
    14:00
  • Snilloc
    16:00
  • John Jacobsen
    18:00
  • Uner
    20:00
  • 2Vilas
    22:00
  • Alex Kennon
    00:00
  • Danny Wade
    02:00

Casa Bacardi Terrace

  • Hifly pres: Sobek, Yvel & Tristan, James Grow
    11:00
  • Curtis Alto
    18:00
  • After Dark pres: Bribón, Botek, X
    19:00

Veuve Clicqout Boat Party

  • Gabor Kraft
    19:00
  • Ellen Allien
    20:30

Taking place by the largest lake in Central Europe, the banks of Lake Balaton will host numerous colourful stages, bars and restaurants with unique personalities, beaches, terraces, a ship to rave on amongst many other party or chill spots.


Indirizzo

8621 Zamárdi Siófoki út, Zamárdi, Ungheria

FAQ

Budapest is the closest airport to Lake Balaton. The best way to the festival site is by train, which will take about 3 hours. Take a train from the airport to Budapest Deli and then on to Zamárdi Felso station. The festival site is right next door.

Children under the age of 11 can enter the festival for free, while those under the age of 14 may enter and camp at the festival, but only with an adult.

Già passato

Non perderti il prossimo