Partner Ufficiale

Nature One 2017

  • Kastellaun, Germania
  • 4-06 Agosto 2017
Nature One 2017
Già passato

2019 in vendita!

1 / 6
1 / 6

Germany's largest electronic music festival

NatureOne2017NatureOne2017NatureOne2017NatureOne2017NatureOne2017NatureOne2017NatureOne2017NatureOne2017NatureOne2017NatureOne2017NatureOne2017NatureOne2017NatureOne2017NatureOne2017NatureOne2017NatureOne2017NatureOne2017NatureOne2017NatureOne2017NatureOne2017NatureOne2017NatureOne2017NatureOne2017NatureOne2017NatureOne2017NatureOne2017NatureOne2017NatureOne2017NatureOne2017NatureOne2017NatureOne2017NatureOne2017NatureOne2017NatureOne2017NatureOne2017NatureOne2017NatureOne2017NatureOne2017NatureOne2017NatureOne2017NatureOne2017NatureOne2017NatureOne2017NatureOne2017NatureOne2017NatureOne2017NatureOne2017NatureOne2017NatureOne2017NatureOne2017

Nature One is a huge electronic music festival in Germany. Now more than 20 years old, the festival welcomes global stars of dance music to a former NATO missile base in the west of the country.

The industrial backdrop of this unique location is the perfect environment for a enormous celebration of house, techno, EDM, trance and more, from the some of the scene's biggest names.

This festival doesn't do anything by halves: well over 20 stages, crowds of more than 50,000, and spectacular staging, lighting and production have made it a favourite for lovers of electronic music the world over.

Artisti principali

  • Above & Beyond
  • Ben Klock
  • Ferry Corsten
  • Klaudia Gawlas
  • Len Faki
  • Markus Schulz
  • Paul van Dyk
  • Sven Väth

Lineup


Open Air Floor

  • Sylvain Armand
    20:00 - 21:00
  • Stefan Dabruck
    21:00 - 22:30
  • Cuebrick
    22:30 - 00:00
  • Above & Beyond
    00:00 - 01:30
  • Markus Schulz
    01:30 - 03:00
  • Netsky [DJ set] & Script MC
    03:00 - 04:30
  • Neelix
    04:30 - 06:00

Century Circus

  • Empty Vision
    20:00 - 21:00
  • Flug
    21:00 - 22:30
  • Developer
    22:30 - 00:00
  • Rebekah
    00:00 - 01:30
  • Len Faki
    01:30 - 03:00
  • Ben Klock
    03:00 - 04:30
  • Dax J
    04:30 - 06:00

House of House

  • Danielle Diaz
    20:00 - 21:00
  • LOVRA
    21:00 - 22:30
  • Milk & Sugar
    22:30 - 00:00
  • HUGEL
    00:00 - 01:30
  • Tom Novy
    01:30 - 03:00
  • Worakls
    03:00 - 04:30
  • AKA AKA feat. Thalstroem
    04:30 - 06:00

Classical Terminal

  • Sunshine Live DJ Team
    20:00 - 22:00
  • Tom Novy
    22:00 - 00:00
  • Mark'Oh
    00:00 - 02:00
  • DJ Hell
    02:00 - 04:00
  • Woody van Eyden
    04:00 - 06:00


Open Air Floor

  • John James
    18:00 - 19:00
  • FRDY
    19:00 - 20:30
  • Calvo
    20:30 - 22:00
  • Ostblockschlampen
    22:00 - 23:30
  • Moguai
    23:30 - 01:10
  • NatureOne Inc. [live]
    01:10 - 01:30
  • Paul van Dyk
    01:30 - 03:00
  • Ferry Corsten
    03:00 - 04:30
  • Tujamo
    04:30 - 06:00
  • DJ Dag
    06:00 - 08:00

Century Circus

  • Drumcomplex
    18:00 - 19:30
  • Nakadia
    19:30 - 21:00
  • Felix Kröcher
    21:00 - 22:30
  • Sam Paganini
    22:30 - 00:00
  • Sven Väth
    00:00 - 01:30
  • Joseph Capriati
    01:30 - 03:00
  • Klaudia Gawlas
    03:00 - 04:30
  • Fatima Hajji
    04:30 - 06:00
  • Pappenheimer B2B Kerstin Eden
    06:00 - 07:30

House of House

  • Sebastian Gnewkow
    18:00 - 20:00
  • Jonathan Kaspar
    20:00 - 21:30
  • Emanuel Satie
    21:30 - 23:00
  • Sascha Braemer
    23:00 - 00:30
  • Wankelmut
    00:30 - 02:00
  • Moonbootica
    02:00 - 03:30
  • Alfred Heinrichs
    03:30 - 05:00
  • Dominik Eulberg
    05:00 - 07:00

Classical Terminal

  • DJ Toyax
    18:00 - 22:00
  • Jam (Jam & Spoon)
    22:00 - 23:00
  • Hooligan
    23:00 - 01:00
  • Dune
    01:00 - 03:00
  • Tom Wax
    03:00 - 05:00
  • Man at Arms
    05:00 - 07:00


Masters of Hardcore (Both nights)

  • Potato
  • Predator
  • Catscan
  • Dyprax
  • Re-Style
  • Noize Suppressor
  • DJ DaY-mar
  • Negative A
  • Deadly Guns
  • Bass-D
  • Crossfiyah
  • Meltdown
  • Thorax
  • Furyan
  • Bodyshock
  • DJ Mad Dog
  • DJ AniMe
  • Khaoz Engine
  • Death by Design
  • Tha Watcher
  • Playboyz
  • J.D.A

DASDING Plattenleger-Zelt (Both nights)

  • DGeorge
  • Mvchacho
  • Mario Daic b2b Tim Tanner
  • Lunatix
  • Adi Dassler

abstract/Butan/Lehmann (Both nights)

  • Torsten Kanzler
  • Niereich
  • DJ Emerson
  • Flug
  • Sven Wittekind [live]
  • TWCOR [live]
  • Linus Quick
  • Chris Hirose B2B HOURS
  • Frank Sonic
  • Mani Tehrani
  • Lukas Stern
  • MoBisch
  • Guzzle vs. Gobbit

Dirty Workz (Both nights)

  • Amentis
  • Blasco
  • Cyber
  • Denza
  • Dr. Rude
  • Ecstatic
  • Hard Driver
  • Heatwavez
  • Josh & Wesz
  • Mahe
  • MANDY
  • MC I See
  • NSCLT
  • Phuture Noize
  • Psyko Punkz
  • Sephyx
  • Stereotuners
  • Sub Zero Project
  • Unsenses
  • Wasted Penguinz
  • Wave Pressure

Tunnel – Underground Rulez! (Both nights)

  • Steve X
  • The Airwolf
  • DJ Doom
  • Wavestorm
  • GSB aka G-Style Brothers
  • Corehead
  • DJane Sounic
  • Znipe
  • Dr. Xclusive
  • DJ Vivid
  • The Bass Crawler
  • Madness M
  • HardHarmony
  • DJ Sven E
  • DJ Maniac
  • DJ Merlin
  • DJ Cyre
  • The Patriotz
  • DJ Scrub
  • Chris Deelay
  • DJ Magnus
  • ChrizzD
  • DJ Trust C

Hexenhouse meets Heaven & Hill Festival (Both nights)

  • Niels van Gogh
  • Da Hool
  • Danielle Diaz
  • Dan-G
  • Mimalogic
  • Stereovision
  • DJ Falk
  • Timmy D
  • Mechanic Freakz B2B MoBisch
  • Marc Wall.E
  • Andrew Barclay B2B Lawrence Jr.
  • Tumanji
  • Roland B
  • JulieZ
  • Benuses
  • Pierre Remy

A.L.E.X. Events & Hardtours presents Hardcore Gladiators (Both nights)

  • Sandy Warez
  • Tensor & Re-Direction
  • Vandal!sm
  • Masters Of Noise
  • Hardbouncer
  • TerrorClown
  • Eddyhardcore
  • Distiller
  • X-Treme
  • Paranoid
  • Hatred
  • Chok Dee
  • Little K
  • Nikkel
  • Ruru vs. Kram

Club Airport & Die Rakete (Both nights)

  • Ben Dust
  • Matt Mus
  • Marcel Niveau
  • Tobi Neubauer
  • Jonas Rech
  • Mark Tourneur
  • Mike More
  • Bernhard Groeger
  • Julian Haffner
  • DJ To
  • Milan Milano
  • Stefan Riegauf
  • Karlo Weinberg
  • Björn Torwellen
  • Conrad S.

BPM – Hart am Limit (Both nights)

  • BMG aka Brachiale Musikgestalter
  • Pappenheimer
  • TBASS aka Minupren & Stormtrooper
  • PETDuo
  • Zahni
  • Sebastian Groth
  • O.B.I.
  • Malke
  • Die Gebrüder Brett
  • Epyleptika
  • Nogge
  • Ochs & Klick
  • Komacasper
  • Tobi Wan Kenobi
  • Psytekk
  • Ewe

HeavensGate (Both nights)

  • Woody van Eyden and: Heatbeat
  • Philippe El Sisi
  • Corti Organ
  • Maarten de Jong
  • James Cottle
  • Sam Mitcham
  • carina
  • SUN & SET
  • KUNERT
  • DJ T.H. & Miss Cortex
  • Neil Moore
  • Cyre & Christian K.
  • Lewis Duggleby & Ed Lynam
  • A-Tronix & Sven E
  • Joram Smit
  • Pascal Sander
  • AIYRO
  • Highranger
  • Quantor

Acid Wars & Fusion Club (Both nights)

  • Man at Arms vs. Sorgenkint
  • Sutura
  • Wanja [live]
  • Crotekk [live]
  • Juliana Yamasaki B2B Tobias Lueke AKA O.B.I.
  • Dirty Basscore [live]
  • ejected soul
  • DR Schracid
  • Alexia K.
  • Der Kaiser
  • Tiko
  • Oelig & Cruel Activity [live]
  • ACiDC
  • Mark Kalweit
  • Dave Ryder
  • Da Hunter & The incredible Papst

Club Borderline & Absolut Techno (Both nights)

  • Marcos del Sol
  • Toy-o
  • Norbert.to
  • Andrew the Grand
  • Mauve
  • Tom H
  • Nelson Garcia
  • Tony Garcia
  • Azzuro
  • Dodobeatz
  • Rick Even
  • Johny Blaze B2B Franky Fiction
  • KE:NT
  • So Denn B2B Roselle
  • Smoon
  • KK3D
  • Shaleen
  • Basement Brothers

Gayphoria & Vogue Club (Both nights)

  • Novy Campbell AKA Tom Novy
  • Chookie
  • Dominik Diel
  • Frank Dux
  • Fräggel
  • Jay Frog
  • Sebastian Gnewkow
  • Hotte
  • Käry
  • Miss Mo
  • OLEK
  • Paytric
  • Simoné
  • Simon Phinixx
  • Chris Wacup

Blakksheep & Flex (Both nights)

  • Markus Suckut
  • Brian Sanhaji [live]
  • Alex Bau
  • Drumcomplex
  • Kevin de Vries
  • Zøe
  • Simo Lorenz
  • Roman Weber
  • HOURS
  • Crazy Sonic

V.I.B.E.Z. Productions (Both nights)

  • Patara [live]
  • Chorea Lux [live]
  • Necmi [live]
  • Nitro & Glycerine [live]
  • Signa [live]
  • Unknown Logic [live]
  • Capowne
  • Koma Kommune
  • Joyrider
  • Sam Leary
  • DJane AbraKathabra
  • DJane Elela
  • High-Roller
  • Der Träumer
  • FloorRockazz
  • Michel

Wir Tanzen & Decadence (Both nights)

  • Linear Straight
  • Noseda [live]
  • Double U Jay
  • Pete Howl
  • Seba Lecompte
  • Sylvie Maziarz
  • Man Outta Space
  • Trixy
  • Skot
  • J.Køps
  • Drinko
  • Lebawski
  • Gili & Craig
  • Reus & Leendert
  • Bion-X
  • Remy-X [live]
  • Distanz [live]

PLAY! (Both nights)

  • Brian Brainstorm
  • PAT PANDA
  • Submarine
  • Void
  • Autodrive
  • Jaycut
  • Hi:Radiation
  • Kolt Siewerts
  • DJ Bootleg
  • Emin
  • Rogue Kid
  • Maxington
  • Chris Rye
  • Bwoi
  • Immersion
  • Makah
  • Cypher
  • Rimmi
  • Mowog
  • DJ Schorsch
  • TJ

e-Lake & Globalux (Both nights)

  • Thierry W.
  • Fonclair & Miss Nat-h-lee
  • Marco Rota
  • Chich & D.Noyse
  • La Lima
  • Phat Eric
  • Pikay
  • Eastone
  • AL-x
  • Alex Heide B2B Riven
  • Tasso & Jo’s
  • WazToo
  • D.O.D
  • Twain
  • Mauricio Morkun
  • MC Matos

Mixery-Opening with the DASDING Plattenleger Crew (Both nights)

  • Stephan Hinz [DJ set]
  • DGeorge
  • Mvchacho
  • Mario Daic B2B Tim Tanner
  • Lunatix
  • Adi Dassler
NatureOne2017NatureOne2017NatureOne2017NatureOne2017NatureOne2017NatureOne2017NatureOne2017NatureOne2017NatureOne2017NatureOne2017NatureOne2017NatureOne2017NatureOne2017NatureOne2017NatureOne2017NatureOne2017NatureOne2017NatureOne2017NatureOne2017NatureOne2017NatureOne2017NatureOne2017NatureOne2017NatureOne2017NatureOne2017NatureOne2017NatureOne2017NatureOne2017NatureOne2017NatureOne2017NatureOne2017NatureOne2017NatureOne2017NatureOne2017NatureOne2017NatureOne2017NatureOne2017NatureOne2017NatureOne2017NatureOne2017NatureOne2017NatureOne2017NatureOne2017NatureOne2017NatureOne2017NatureOne2017NatureOne2017NatureOne2017NatureOne2017NatureOne2017

Former NATO missile base Raketenbasis Pydna plays host to the festival, and has been welcoming electronic stars to its base since 1996. Although now officially closed, the site occasionally hosts military training.


Indirizzo

Raketenbasis Pydna, Kastellaun, 56288, Germania

FAQ

BY PLANE: Frankfurt Hahn Airport (HHN) is just 12 miles from the festival site. There are several budget airlines that connect across Europe including Ryanair and EasyJet. From the airport you can take either a 15 minute taxi, or board a special bus which will take you to the Pydna bus stop.

BY TRAIN: The nearest main station to the festival is Koblenz main station, which is served by various major train lines. Shuttle buses will be operating between there and the festival site

BY COACH: There are various coaches travelling to Nature One from all over Germany and many neighbouring countries, which will be announced nearer the time. 

Già passato

2019 in vendita!