Search

pt / USD $
Parceiro oficial

Isle of Wight Festival 2018

  • Isle of Wight, United Kingdom
  • 21-24 June 2018
  • Electronic
  • House
  • Indie
  • +3
Isle of Wight Festival 2018
Anteriores

2019 à venda!

Celebrating its 50th anniversary

Isle of Wight Festival, one of the UK's most famous rock and pop music festivals, has an esteemed history. Having held its first edition way back in 1968, the festival was subsequently banned due to the sheer amount of people who turned up in 1970 to see Jimi Hendrix's last ever gig.

It returned in 2002 as Rock Island, and has since gone onto to achieve a worldwide reputation thanks to its rock-tastic, pop-filled, dance-packed lineups. Its hall of fame includes David Bowie, Jay Z, Fleetwood Mac and Queen.

Isle of Wight has also been named Family Festival of the Year on two occasions, thanks to its relaxed, inclusive atmosphere and variety of activities for all ages. Last year over 58,000 people flocked to Seaclose Park to feast on music, theatre, film, comedy, fun and games, celebrating what makes the Isle of Wight Festival as relevant as it ever has been.

Cabeças de cartaz

  • Kasabian
  • Depeche Mode
  • The Killers
  • Liam Gallagher
  • Camila Cabello
  • Manic Street Preachers
  • Chase & Status [DJ set]
  • Nile Rodgers & Chic

Alinhamento


Big Top

  • T.Rextasy 18:00 - 19:00
  • Hot Dub Time Machine 19:30 - 21:15
  • The Wombats 21:45 - 23:00

BT Sport Field of Dreams

Denmark v Australia (13:00-14:45)
France v Peru (16:00-17:45)
Argentina v Croatia (19:00-20:45)


Cirque de la Quirk

  • DMTREE & THE DR 18:00 - 19:30
  • Basement83 & Born ina Barn 19:45 - 20:30
  • Gramski 20:45 - 21:10
  • Solstice Sunset Celebration 21:10 - 21:30
  • The Showhawk Duo 21:45 - 23:00

Electro Love

  • Rocco & Reno ft. Ronie Blunt 18:00 - 19:00
  • Kylie on Show 19:00 - 20:00
  • The Spice Girls Tribute 20:00 - 21:00
  • Twisted Takeover 21:00 - 22:00
  • Jakey Chan's BIG Bubble Party ft. LVB Dance 22:00 - 00:00

Kashmir Café

  • The Ohmz 18:00 - 18:40
  • The Dance Preachers 19:00 - 19:40
  • Rews 20:00 - 20:40
  • Slick Minded Individuals 21:00 - 21:40
  • Cut Capers 22:00 - 22:50

Music Box

  • Nightwave 19:00 - 21:00
  • Bluey Robinson [acoustic set] 21:00 - 21:45

Old Mout Cider Kiwi Camp

  • Disco Yoga 16:00 - 16:30
  • Disco Yoga 16:45 - 17:15
  • Weapons of Sound 18:00 - 19:00
  • Rockaoke 21:00 - 21:45
  • Rockaoke 22:00 - 23:00

Smirnoff House

  • Cal Griffin 16:00 - 18:00
  • Blind Motive 18:00 - 20:00
  • Hazel Marimba 20:00 - 22:00
  • Nightwave 22:00 - 23:00

The Strongbow Yard

  • Danny Blanco & J Hustl3 18:00 - 23:00

This Feeling with Pirate Studios & Pretty Green

  • The Gallerys 18:10 - 18:35
  • Cavalcade 18:50 - 19:15
  • The Black Roses 19:30 - 19:55
  • Red Rum Club 20:10 - 20:35
  • Yves 20:50 - 21:15
  • The Velvet Hands 21:30 - 21:55
  • Avalanche Party 22:20 - 23:00


Big Top

  • Judas 16:30 - 17:05
  • Kara Marni 17:45 - 18:30
  • Tom Grennan 19:00 - 19:45
  • Circa Waves 20:15 - 21:00
  • Feeder 21:45 - 20:45
  • Chase & Status [DJ set] 23:45 - 01:00

BT Sport Field of Dreams

Brazil v Costa Rica (13:00-14:45)
Nigeria v Iceland (16:00-17:45)
Serbia v Switzerland (19:00-20:45)


Cirque de la Quirk

  • Company B-UK 16:00 - 16:20
  • Psycho Acoustic Goat 16:30 - 17:00
  • Maxi Rai 17:10 - 17:40
  • The Lounge Kittens 17:50 - 18:30
  • Miss Bridget Walsh 18:45 - 19:30
  • Bad Mutha Funkers 19:45 - 20:45
  • Madame Electrifie 21:00 - 22:00
  • Slamboree Soundsystem 22:15 - 23:30
  • Tree 23:45 - 00:45
  • Orphic 01:00 - 02:00

Electro Love

  • Charstar and the Shimmers 16:00 - 17:00
  • Shed 17 17:00 - 18:00
  • Vote Pedro 18:00 - 19:00
  • Real Deal Ringer – The Meat Loaf Show 19:00 - 20:00
  • Jodie Topp 20:00 - 21:00
  • Tasha Leaper is Madonna 21:00 - 22:00
  • Freak Power 22:00 - 23:00
  • Russ Cuban 23:00 - 00:30
  • Russell the Love Muscle ft. Electric Dollz 00:30 - 02:00

Hard Rock Stage

  • Indigo Husk 16:00 - 16:25
  • The Severs 16:40 - 17:05
  • Belle Roscoe 17:20 - 17:50
  • The RPMS 18:05 - 18:35
  • The Novatones 18:55 - 19:30
  • Killit 19:50 - 20:30

Kashmir Café

  • Spike Oatley 16:00 - 16:35
  • Polly and the Worm 16:50 - 17:30
  • Slombers Woke 17:50 - 18:30
  • Mad King Ludwig and the Mojo Co. 18:50 - 19:30
  • Doug Alldred & The Silver Lining 19:50 - 20:30
  • 77:78 20:50 - 21:30
  • Tuba Libres 21:50 - 22:30
  • Rusty Shackle 22:50 - 23:35
  • 3 Daft Monkeys 00:00 - 00:50
  • Hush Silent Disco Company 00:50 - 02:00

Main Stage

  • Bang Bang Romeo 16:00 - 16:40
  • Walking On Cars 17:00 - 17:45
  • Rita Ora 18:15 - 19:00
  • Nile Rodgers & Chic 19:30 - 20:30
  • The Script 21:00 - 22:00
  • Kasabian 22:30 - 12:00

Music Box

  • Isaac Waddington [acoustic set] 17:00 - 17:45
  • Toyboy + Robin 17:45 - 20:00

Old Mout Cider Kiwi Camp

  • Disco Yoga 16:00 - 16:30
  • Disco Yoga 16:45 - 17:15
  • Weapons of Sound 18:00 - 19:00
  • Rockaoke 21:00 - 22:00
  • Rockaoke 00:00 - 01:00

Platform One Stage

  • Luna Tear 16:00 - 16:20
  • The Optimists 16:30 - 16:50
  • Avocado Sunrise 17:00 - 17:20
  • Kissing Buoys 17:30 - 17:50
  • Freazy 18:00 - 18:20
  • Marlee 18:30 - 19:00
  • Emma Johnson 19:10 - 19:40
  • LoFocus 19:50 - 20:20
  • SinPlus 20:30 - 21:00
  • Reminders 21:10 - 21:40
  • Nakamarra 21:50 - 22:30

Smirnoff House

  • Cal Griffin 13:00 - 15:00
  • Blind Motive 15:00 - 17:00
  • Ella G 17:00 - 18:00
  • Tino 18:00 - 20:00
  • Pxssy Palace 20:00 - 21:00
  • Toyboy + Robin 21:00 - 23:00
  • Pandora 23:00 - 00:00
  • Hazel Marimba 00:00 - 01:00

The Strongbow Yard

  • Blonde Ambition 16:00 - 20:00
  • Danny Blanco & J Hustl3 20:00 - 01:00

This Feeling with Pirate Studios & Pretty Green

  • Rival Bones 16:05 - 16:40
  • Lacuna Bloome 17:05 - 17:30
  • Thyla 17:55 - 18:20
  • Sugarthief 18:45 - 19:10
  • Ulysses Wells 19:35 - 20:00
  • Sophie & The Giants 20:25 - 20:50
  • Jordan Allen 21:15 - 22:00
  • This Feeling DJs 22:00 - 02:00


Big Top

  • Paradisia 13:05 - 13:35
  • Rothwell 14:05 - 14:35
  • Catherine McGrath 15:05 - 15:45
  • Louise 16:25 - 17:05
  • Mullally 17:35 - 18:15
  • Rak-Su 18:50 - 19:30
  • Tokio Myers 20:10 - 21:00
  • Soul II Soul 21:30 - 22:30
  • Haçienda Classical 23:45 - 01:00

BT Sport Field of Dreams

Belgium v Tunisia (13:00-14:45)
South Korea v Mexico (16:00-17:45)
Germany v Sweden (19:00-20:45)


Cirque de la Quirk

  • DMTREE & THE DR 11:00 - 13:00
  • Kings of Vocalz 13:15 - 14:00
  • Hallouminati 14:15 - 15:00
  • Bare Jams 15:15 - 16:15
  • Gramski & the Blaggarats 16:30 - 17:30
  • Lazy Habits Sound System 17:45 - 18:45
  • The Dance Off 19:00 - 19:20
  • Voodoo Lynch Mob 19:30 - 20:30
  • Chris Munky 20:45 - 21:45
  • Serial Killaz 22:00 - 23:00
  • Ed Solo 23:15 - 00:15
  • Phibes 00:30 - 02:00

Electro Love

  • Savage Squirell 11:00 - 12:00
  • Rewired 12:00 - 13:00
  • Juicebox 13:00 - 14:00
  • Hashtag 14:00 - 15:00
  • IOW Radio #DadDance 15:00 - 15:30
  • Scott vs the World 15:30 - 16:00
  • Rhythem Valley 16:00 - 17:00
  • Something from Nothing a Tribute to Foo Fighters 17:00 - 18:00
  • Timeless 18:00 - 19:00
  • Toploader 19:00 - 20:00
  • Rocco & Reno 80s v 90s 20:00 - 21:00
  • Guns or Roses 21:00 - 22:00
  • IOW Pride Takeover 22:00 - 23:00
  • Twisted Takeover 23:00 - 00:00
  • Jakey Chan's BIG Bubble Party ft. LVB Dance 00:00 - 02:00

Hard Rock Stage

  • Lauran Hibberd 12:00 - 12:25
  • Wednesday 12:40 - 13:05
  • Cena fantázie / sci–fi, fantasy, horor kvíz 13:20 - 13:50
  • Apollo Junction 14:05 - 14:35
  • Tim Arnold 15:50 - 15:20
  • Alex Francis 15:35 - 16:05
  • Gypsyfingers 16:20 - 16:50
  • Germein 17:05 - 17:35
  • Ben Montague 17:50 - 18:20
  • Hannah Paris 18:35 - 19:05
  • Short Stories 19:20 - 19:50
  • The Lounge Kittens 20:05 - 20:35

Kashmir Café

  • Annabelle Spencer 11:10 - 11:40
  • Red SQWRL 11:45 - 12:20
  • Medina Ukelele Orchestra 12:40 - 13:15
  • Avocado Sunrise 13:35 - 14:10
  • Sexy Pretty Things 14:25 - 15:00
  • Nigel Thomas 15:15 - 15:55
  • Bobby I Can Fly 16:10 - 16:50
  • Temple Time Machine 17:05 - 17:40
  • Weatherkings 18:00 - 18:40
  • Submariner 19:00 - 19:40
  • Jojo O' The Woods with Confed. Fred 20:00 - 20:40
  • Reminders 21:00 - 21:40
  • The Baron Strange 22:00 - 22:40
  • Bullybones 23:00 - 23:40
  • Noble Jacks 00:00 - 00:50
  • Hush Silent Disco Company 00:50 - 02:00

Main Stage

  • Wild Front 12:35 - 12:05
  • Slydigs 13:40 - 14:10
  • SG Lewis 14:40 - 15:20
  • Jessie J 15:50 - 16:30
  • Kodaline 17:00 - 17:40
  • Blossoms 18:10 - 18:55
  • James Bay 19:20 - 20:15
  • Liam Gallagher 20:45 - 21:45
  • Depeche Mode 22:15 - 00:00

Music Box

  • Toyboy + Robin 15:00 - 17:00
  • Rothwell 17:00 - 17:45

Old Mout Cider Kiwi Camp

  • Disco Yoga 13:30 - 14:00
  • Disco Yoga 14:30 - 15:00
  • Weapons of Sound 18:00 - 19:00
  • Rockaoke 19:30 - 22:30
  • Rockaoke 00:00 - 01:00

Platform One Stage

  • Corrine Atkins 11:00 - 11:20
  • Liam Burke 11:30 - 11:50
  • Tink 12:00 - 12:20
  • Butterfly Culture 12:30 - 12:50
  • Coyote Jungle 13:00 - 13:20
  • Skye Houston 13:50 - 14:10
  • Strange Child 14:20 - 14:40
  • O L I 15:00 - 15:30
  • Honey Bones 15:30 - 16:00
  • Pronghorn 16:20 - 16:50
  • Mattieu 17:00 - 17:30
  • Peach Fuzz 17:40 - 18:10
  • Connexion 18:20 - 18:50
  • Ivey Lane 19:00 - 19:30
  • Bluest Boy 19:40 - 20:10
  • Valentine Gray 20:20 - 20:50
  • King Kuna 21:00 - 21:30
  • Saint Apache 21:50 - 22:30

Smirnoff House

  • Cal Griffin 13:00 - 14:00
  • Oliver Ryon 14:00 - 15:00
  • Pxssy Palace 15:00 - 16:00
  • Alisha 16:00 - 18:00
  • Tino 18:00 - 20:00
  • Toyboy + Robin 20:00 - 22:00
  • Blind Motive 22:00 - 23:00
  • Madam X 23:00 - 00:00
  • Hazel Marimba 00:00 - 01:00

The Strongbow Yard

  • Blonde Ambition 11:00 - 15:00
  • Danny Blanco & J Hustl3 15:00 - 01:00

The Feeling with Pirate Studios & Pretty Green

  • The Seamonsters 11:15 - 11:40
  • Bad Lungs 12:05 - 12:30
  • Breed 12:55 - 13:20
  • Lucie Barat 13:45 - 14:10
  • Rosko 14:35 - 15:00
  • Youth Killed It 15:25 - 15:50
  • Calva Louise 16:15 - 16:40
  • The Jade Assembly 17:05 - 17:30
  • Sons 17:55 - 18:20
  • The Surrenders 18:45 - 19:10
  • Sisteray 19:35 - 20:00
  • Himalayas 20:25 - 20:50
  • This Feeling DJs 20:50 - 22:00
  • Vida 22:00 - 22:45
  • This Feeling DJs 22:45 - 02:00


Big Top

  • Ten Tonnes 12:50 - 13:20
  • Get Cape. Wear Cape. Fly 13:45 - 14:25
  • The Professionals 15:00 - 15:45
  • The Skids 16:30 - 17:15
  • The Pretty Things 17:50 - 18:40
  • Lany 19:10 - 20:10
  • Sigrid 20:40 - 21:40
  • Travis 23:00 - 00:00

BT Sport Field of Dreams

England v Panama (13:00-14:45)
Japan v Senegal (16:00-17:45)
Poland v Colombia (19:00-20:45)


Cirque de la Quirk

  • DMTREE & THE DR 11:00 - 13:00
  • Punch The Sky 13:15 - 14:00
  • The Hat Club 14:15 - 15:00
  • Gorgeous George 15:15 - 16:00
  • Don Johnston 16:15 - 17:15
  • The Allergies 17:30 - 19:00
  • Dutty Moonshine [DJ set] 19:15 - 20:15
  • Tankus the Henge 20:30 - 21:30
  • Rumpsteppers 21:45 - 22:45
  • The Correspondents 23:00 - 00:00
  • Cirques Final Wiggle 00:15 - 13:00

Electro Love

  • uCEClele 11:00 - 12:00
  • The Nuberryz 12:00 - 13:00
  • Silvertone 13:00 - 14:00
  • Divalicious ft. Electric Dollz 14:00 - 15:00
  • ACDC by Stiff Upper Lip 15:00 - 16:00
  • Mocky Horror Show 16:00 - 17:00
  • Miyagi 17:00 - 18:00
  • Nirvana UK 18:00 - 19:30
  • Scott vs the World 19:30 - 20:30
  • Jabba & the Huts 20:30 - 21:30
  • Reno 21:30 - 22:30
  • Roni Blunt ft. Rocco 22:30 - 23:00
  • ElectroLove Closing Party 23:00 - 01:00

Hard Rock Stage

  • Bad Day Blues Band 12:30 - 13:00
  • Chase Cohl 13:10 - 13:40
  • Arno Carstens 13:55 - 14:25
  • James Walsh 14:40 - 15:10
  • Anchor Lane 15:25 - 15:55
  • Suzanne Vega 16:10 - 16:50
  • Joe Slater 17:05 - 17:35
  • Romances 17:50 - 18:20
  • deVience 18:35 - 19:05
  • Asylums 19:20 - 19:50
  • Anavae 20:05 - 20:35

Kashmir Café

  • Cara Goodrem 11:10 - 11:30
  • Charlie O'Riain 11:35 - 12:05
  • Goo Lagoon 12:20 - 12:55
  • Jeph 13:10 - 13:45
  • Lewis Shepperd 14:00 - 14:35
  • Swan Levitt 14:50 - 15:30
  • Jazz Morley 15:50 - 16:30
  • Bruch 16:50 - 17:30
  • L. 17:50 - 18:30
  • Clippa Sound 18:50 - 19:30
  • Curxes 19:50 - 20:30
  • Uhuru 20:50 - 21:30
  • Nakamarra 21:50 - 22:35
  • Ska'd for Life 23:00 - 23:50

Main Stage

  • Reminders 12:00 - 12:20
  • Gerry Cinnamon 12:35 - 13:00
  • Hudson Taylor 13:20 - 13:55
  • Hurts 14:15 - 15:00
  • Sheryl Crow 15:30 - 16:30
  • Camila Cabello 17:00 - 18:00
  • Van Morrison 18:30 - 19:30
  • Manic Street Preachers 20:00 - 21:00
  • The Killers 21:30 - 23:00

Music Box

  • Thomas Wolfe [spoken word set] 15:00 - 15:45
  • L-VIS 1990 15:45 - 18:00

Old Mout Cider Kiwi Camp

  • Disco Yoga 13:30 - 14:00
  • Disco Yoga 14:30 - 15:00
  • Weapons of Sound 17:30 - 18:30
  • Rockaoke 21:00 - 22:00
  • Rockaoke 23:00 - 00:00

Platform One Stage

  • Greg Barnes 11:00 - 11:20
  • Annabelle Spencer 11:30 - 11:50
  • Bethan Smith 12:00 - 12:20
  • Daniel Thornton 12:30 - 12:50
  • The Shack – Funk & Soul Sessions 13:00 - 14:50
  • 30Ten 15:00 - 15:30
  • Company B-UK 15:40 - 16:10
  • Harry Sprinks Band 16:20 - 16:50
  • Jaz Connell & the Good Ol'Boys Club 17:00 - 17:30
  • Claydon Connor 17:40 - 18:10
  • Curse of Lono 18:20 - 18:50
  • The Vyne 19:00 - 19:30
  • The Project 19:40 - 20:10
  • My Cherry Armour 20:20 - 20:50
  • Rock It 21:00 - 21:30

Smirnoff House

  • Cal Griffin 13:00 - 14:00
  • Oliver Ryon 14:00 - 15:00
  • Blind Motive 15:00 - 17:00
  • Pxssy Palace 17:00 - 18:00
  • Hazel Marimba 18:00 - 19:00
  • L-VIS 1990 19:00 - 21:00
  • Goldierocks 21:00 - 22:00
  • Chloe Fontaine 22:00 - 00:00

The Strongbow Yard

  • Blonde Ambition 11:00 - 15:00
  • Danny Blanco & J Hustl3 15:00 - 00:00

This Feeling with Pirate Studios & Pretty Green

  • Violet Youth 11:15 - 11:40
  • Glass Peaks 12:05 - 12:30
  • Nadia Sheikh 12:55 - 13:20
  • Alex Ohm 13:45 - 14:10
  • Ivory Wave 14:35 - 15:00
  • The Cosmics 15:25 - 15:50
  • Proletariat 16:15 - 16:40
  • Monico Blonde 17:05 - 17:30
  • Mint 17:55 - 18:20
  • The RPMS 18:45 - 19:10
  • The Scruff 19:35 - 20:00
  • The Modern Strangers 20:25 - 20:50
  • Hey Charlie 21:15 - 22:00
  • This Feeling DJs 22:00 - 00:00

The Isle of Wight sits just off England's south coast, and is connected by ferry and hovercraft services from Southampton, Portsmouth, Lymington and Southsea.


Morada

Seaclose Park, Newport, Isle of Wight, PO30 2EA, United Kingdom

Perguntas Frequentes

Getting to the Isle of Wight is very simple. All you need to do is get yourself to one of the four mainland ferry ports at Southampton, Portsmouth, Lymington or Southsea.

Southampton: Red Funnel offers two services: the ferry from Southampton to East Cowes or the Red Jet from Southampton to West Cowes. There are bus stations at both Cowes’ terminals where you can catch the bus to take you directly to the Festival if you are on foot.

Portsmouth & Lymington: Wightlink operates two services, one from Lymington to Yarmouth (35min crossing) and the other from Portsmouth to Fishbourne (40min crossing). There are bus stations at both Island terminals where you can catch the bus to take you directly to Festival.

Southsea: Hovertravel operates a hovercraft service - only for those on foot - from Southsea to Ryde. A bus service is available in Ryde for transport to the Festival.

Alternatively, there are taxi services running from all ports if you'd rather take one instead of the bus. 

All ages can attend Isle of Wight Festival, and those under 12 get in for free – but they must still be booked in advance.

Anteriores

2019 à venda!